Sağlıklı Sosyaller  

Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeli?

Anasayfa > Makaleler > Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeli?
Kurban bayramı, beslenme düzenimizde büyük değişiklikler meydana getirir. Bayram telaşı ve ziyaretleri nedeni ile öğün saatlerimiz ve öğün düzenimiz değişir. Kurban bayramında kırmızı et tüketimi büyük ölçüde artar. Bayram süresince beslenme konusunda bir takım ayarlamalar yapmalıyız ki böylece sindirim güçlüğü, mide ağrısı ve krampları, bulantı, kabızlık, reflü gibi sindirim sistemi sorunları, kalp çarpıntısı ve tansiyon yükselmesi gibi genel sağlık sorunları ve besin zehirlenmeleri yaşama riskimiz minimum düzeyde olsun.  


Kurban Bayramına Özel Beslenme Önerileri

  • Güne bir bardağa yakın ılık su sonrasında daha soğuk su içerek başlayın. Bayramda genelde namaza gidenler veya kurban kesme telaşı olanlar kahvaltı öğününü atlarlar. Bu durumda olanlar evden çıkmadan önce bir bardak süt içebilir veya küçük bir avuç fındık, badem veya ceviz yanında 4–5 adet kuru kayısı veya biraz kuru üzüm atıştırabilir.

  • Az ve sık beslenmeye özen gösterin. Gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmama kuralını bayramda da uygulayın.

  • Öğünlerde aşırı besin tüketmemeye gayret edin. Eğer bir öğün çok besin tüketti iseniz, hangi besin grubundan fazla yediyseniz o besin grubundan yiyecek hakkınızı bir sonraki öğünde azaltmalısınız.

  • Bayram süresince de günde 8–15 su bardağı su içmeye özen gösterin.

  • Çay, kahve ve asitli içeceklerin tüketiminde aşırıya kaçmayın. Ihlamur, adaçayı ve rezene gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Eğer mide ve tansiyon sorununuz yok ise günde 1–2 şişe doğal maden suyu da içebilirsiniz.

  • Ana öğünlerde tabağınızın yarısını salata ve sebze yemekleri ile doldurun. Diğer yarısına ise 2-3 parça et ve 2-3 yemek kaşığı pilav, makarna ve bulgur gibi tahıl ürünlerinden alın. Pilav, makarna, bulgur ve çorba tüketiyorsanız yanında ekmek tüketmeyin.

  • Şekerlemelerden ve çikolatalardan uzak durmaya çalışın. Ağır hamur tatlıları yerine, sütlü veya meyveli tatlıları tercih edin. Günde 1 porsiyondan fazla tatlı tüketmemeye özen gösterin.

  • Günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yapmaya çalışın. Ev içindeki hareketliliğinizi arttırmaya çalışın.

  • Her şeye rağmen bir gün içinde düşündüğünüzden çok fazla yediniz, besin haklarınızı aştıysanız üzülmeyin, afiyet olsun.

Bunun telafisi; ertesi gün sağlıklı yiyeceklerle ölçülü beslenmek ve kendinizi aşırı yormadan orta tempoda yürümek, olabildiğince çok enerji harcayarak aldığınız fazla enerjiyi vücudunuzdan atmak olmalıdır. Yalnız böyle bir davranışı her zaman tekrarlamayın. Bayram süresince 1 günden fazla olmasın. Üst üste birkaç gün boyunca yapacağınız bu tür kaçamaklar ile vücudunuzun fazla kalorileri yağ olarak depolamaktan başka çaresi kalmaz. Bayramı artı kilolar ile bitirmek kaçınılmaz olur.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.