Sağlıklı Sosyaller  

Okul Çocuğu Beslenmesi için Pratik Bilgiler

Anasayfa > Makaleler > Okul Çocuğu Beslenmesi için Pratik Bilgiler
Okulların açılmasıyla birlikte biz veliler için; ders kitapları, okul kıyafetleri, ulaşım, yemek, sosyal aktiviteler organizasyonu... ile sonu gelmeyen bir telaştır başladı. Ve yıl boyu bu konudaki çaba ve gayretimiz bu yoğunlukta olmasa da devem etmeli.
 
Çocuğumuzun nasıl beslendiği, sağlıklı büyümesi ve gelişmesi yanında okul başarısını da belirler. Buna istinaden anne baba olarak çocuğumuzun; sağlıklı, yeterli, dengeli beslenmeli ve bunu alışkanlık haline getirmesini sağlamalıyız.
 
Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesini sağlamak için;
 

  • Önce siz örnek olun. Çocuklarımızın rol modelleri olduğumuzu unutmayalım. Çocuğunuzla birlikte sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanın ve sürdürün.
  • Doğal olarak sağlıklı beslenme ortamı oluşturun. Evde buzdolabınızda, sofranızda sağlıklı ve onay verdiğiniz yiyecekler olsun. Sağlıksız ve yememeniz gereken yiyecekleri satın almayın.
  • Sağlıklı ve eğlenceli sofralar kurun. Çocukken kazandığımız beslenme ve yaşam alışkanlıklarının büyük bir kısmı ömür boyu sürer. Çocuğunuzla beraber alışverişlere çıkın, yemek yapın, sofra kurun.. böylece birlikte geçirdiğiniz zamanları da uzatmış ve etkili hale getirmiş olursunuz.
  • Menü planlamasını tek başına yapmayın;  Yemekte ne olacağını planlarken ailenin her ferdinin görüşüne önem verin. Özel istekleri demokratik bir şekilde sıraya koyun.
  • Sofrada tartışmayın. Ailece birlikte yemek yerken sofrada tartışmamaya özen göstermelisiniz. Yemeğin ödül veya ceza olmadığını unutmayın.
  • Baskı yapmayın; Sofradaki yiyeceklerden ne kadar yemesi gerektiği konusunda açıklama yapın, yiyecek gruplarını ve ihtiyaçlarını anlatın,  ancak baskı kurmayın.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.