Sağlıklı Sosyaller  

Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Anasayfa > Makaleler > Ramazanda Sağlıklı Beslenme
ORUÇLU İKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLEROruçluyken beslenme alışkanlığımız tamamen değişir. Bu değişikliğe en uygun şekilde ve en kısa zamanda adapte olmak ancak yeterli ve dengeli beslenmeyle sağlanır.

Oruçlu olduğumuz günlerde normalde tükettiğimiz 6 öğün, 3 veya 4 öğüne düşer. Ama her şart altında öğün sayımız 3’den aşağı düşmemelidir.  


Akşam iftarımızı çok ağır yemeklerle açmamalıyız. Yağlı ve salçalı yemeklerden kaçındığımız gibi hamur işi ve tatlılardan da kaçınmalıyız. İftarda kesinlikle çok hızlı yemekden de kaçınmalıyız. İftardan en az 3 saat sonra tekrar bir öğün yemeliyiz. Bu öğünden bir süre sonra meyve yemeliyiz. 


Sahurda iftarda olduğu gibi yağlı, salçalı, hamur ve tatlı ağırlıklı yiyeceklerden kaçınarak kahvaltı tarzı bir öğün yapmalıyız. Kahvaltıya yağsız bir tost ilave ederek bir menü hazırlayabiliriz.

Böylece öğünleri değişik saatlere yayarak mideyi çok uzun süre boş bırakmamış oluruz. Mideyi aşırı doldurarak şişkinlik, hazımsızlık vb. rahatsızlıklardan korunacağız.

Oruç nedeniyle şeker hastalığı olan kişilerin sağlık durumunda bozulma riski çok yüksektir. Bu nedenle oruç tutmamalarını tavsiye ederiz. Tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin çok dikkatli davranmaları gereklidir. Hastalığı ilerlemiş kişilerin kesinlikle doktoru ile görüşmesi ve doktorunun tavsiyesi doğrultusunda oruç tutup tutmamaya karar vermesi gereklidir.Akşam iftardan sonra imkanınız varsa açık havada hafif tempolu yürüyüş yapabiliriz. Açık havada yapamıyorsak evin veya ofisin içinde hareketler yapabileceğimiz gibi ev veya ofis içinde hareketli bir yaşam tarzı oluşturmaya çalışmalıyız.

Çay, kahve ve kolalı içeceklerin tüketiminde çok aşırıya kaçmamalıyız. Bu içecekler öğün esnasında veya öğünden hemen sonra alınırsa bağırsaklardaki emilini azaltır. Ayrıca bu içecekler vücutta aşırı su kaybına neden olur.

Diğer önemli bir husus öğünlerimizde salata tüketimini ihmal etmemeliyiz. Bol salata tüketimi; lifli yiyecekler olduğu için sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, vitamin ve mineral açısından zengin ve tokluk hissi verir.


Oruçta beslenme şeklimiz tamamen değiştiği için bağırsakta çalışma problemi (konstipasyon) olabilir. Bu nedenle hem iftarda hem de sahurda yemekten önce bir bardak ılık su, sonra normal oda sıcaklığında su içilmelidir.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.