Sağlıklı Sosyaller  

Su ve Hayatımızdaki Yeri

Anasayfa > Makaleler > Su ve Hayatımızdaki Yeri




Diyetisyen Nil Şahin Gürhan: Su En Sağlıklı İçecektir!

Su hayatımız için son derece önemlidir. Vücudumuzun % 55-60’ını oluşturan su, yaşamımızı devam ettirmemiz için olmazsa olmazımız. Kan dolaşımının sağlanmasında, nefes alıp vermemizde, vücudumuzda oluşan artıkların uzaklaştırılmasında, eklemlerimizin hareketinde ve vücut ısımızın ayarlanmasında son derece önemli olan suyun yeteri miktarda tüketilmesi sağlığımız için gereklidir.



Su, enerji içeriği olmayan en sağlıklı içecektir. Florid mineralinin sağlanmasında temel kaynağı oluşturur. Yeterli florid içeriğine sahip olmayan sular bu mineral açısından zenginleştirilmelidir. Vücudumuzun sıvı ihtiyacının karşılanmasında en etkin öğedir.

Su ihtiyacının düzenli olarak karşılanamaması, vücudun sıvı dengesini bozar. Bu durumda sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Vücudumuzdaki suyun % 3-4’ü kaybedildiğinde genel performansımızda azalmalar görülürken, su kaybının daha fazla olması koma ve ölüme bile neden olabilir.

Beden birkaç yol ile sıvı kaybeder. Bu biyolojik yollar; idrar, ter, akciğerler ve diğer atık maddelerdir. Kaybedilen sıvının karşılanabilmesi için günde 8–15 su bardağı su içilmesi gerekir. Bebeklerde ise sıvı ihtiyacı yetişkinlere göre daha fazladır.

Su içme alışkanlığı olmayan kişilerde dolaşım bozuklukları, ödem ve halsizlik görülür. Çok su içmenin midey büyütttüğü söylentisi de doğru değildir. 
Su içme alışkanlığı kazanmak için; sürekli görebileceğiniz yerlere “su içmelisin” notları asabilir ve su şişenizi sürekli yanınızda taşıyabilirsiniz. Yudum yudum ağzını ıslatır gibi içirebilirsiniz.

Suyun temizliği de önemli bir konu. Temiz olmayan içme suları ishal başta olmak üzere birçok hastalığa neden olur. Bu nedenle güvenilir su kaynaklarından vazgeçmemek gerekir.



Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.