Sağlıklı Sosyaller  

Yaz Mevsimine Özel Diyetisyen Tüyoları

Anasayfa > Makaleler > Yaz Mevsimine Özel Diyetisyen Tüyoları

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan’ dan Yaz Mevsimine Özel Tüyoları Sağlıklı beslenme her zaman yaşam kalitemizi arttırıt. Yaz mevsimini sağlıklı ve rahat geçirmek istiyorsanız; yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda, sağlıklı beslenme yanlısı olan diyetisyen uyarılarını dikkate alın.1- Bol miktarda ve sürekli su içmek şart!
Su dengesinin sağlanması özellikle yaz mevsimi için çok önemli. Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte sıvı kaybı artar. Kaybedilen suyu tamamlamak, vücutta sıvı dengesinin bozulmasını önler. Diyetisyenlerin ilk uyarısı; güne su içerek başlamak. Sabah kahvaltıya oturduğunuzda kahvaltıya başlamadan önce; 1 su bardağı ılık su, hemen akabinde 1 su bardak daha soğuk su içmek bağırsaklarınızın çalışmasını kolaylaştırır. Gün içinde de aklınıza her geldiğinde zorlanmadan doğal olarak bol bol su içmelisiniz.


2- Öğün saatlerine ve düzenine dikkat!
Yazın, gündüzlerin uzun, gecelerin kısa olması ve tatil dönemleri yaşam düzeninizin ve öğün saatlerinizin değişmesine sebep olur. Önemli olan bu duruma uygun diyetisyeninizin önerileriyle, metabolizmanızı canlı tutacak şekilde düzen oluşturarak beslenmek.


3- Çok sayıda öğün, ölçülü miktarda yemek diyetisyenlerin ortak görüşü!
Günde 6 öğün beslenmek; yaz aylarında midenizde daha fazla hissedebileceğiniz ağırlığa engel olur. Ayrıca kan şeker seviyenizi dengede tutarak, açlık krizleri yaşamanızı önler. Metabolizmanızı canlı tutar, kilo vermenizi kolaylaştırır ve gereksiz yere fazla kilo almanızı engeller.


4- 4 saatten uzun süre açlığa izin vermeyin!
Gün boyunca birbirini takip eden öğün aralarındaki vakit 4 saati geçmemeli.
Çünkü 4 saatten uzun süre aç kalan, enerji alamayan vücut “kıtlık” mesajı alarak harcadığı enerjiyi minimum düzeye indirir. Daha sonra da aldığı ilk enerjiyle birlikte tekrar kıtlık olur korkusuyla yağ depolar. 

5- Ağır ve yağlı yemeklere veto!
Yaz aylarında hazımsızlık sık görülür. Ağır yemekler, kızartmalar, tepeleme doldurulmuş tabaklar, gece boyunca sıcak hava ile olan mücadelenize, mide problemleri ile mücadelenin de eşlik etmesine sebep olur. Diyetisyeninize kulak verin ve yaz aylarında doğal ve hafif yiyecekleri tercih edin.


6- Yeterli ve dengeli beslenme yaz mevsiminde de diyetisyenlerin ortak önerisi.
Vücudumuzun bütün dış etkenlere karşı uyumlu olması ve aşırı sıcaklara karşı yeterli dirence sahip olmasını sağlamak için yeterli ve dengeli beslenmemiz gerekir. Diyetisyenleri temel beslenme prensibi olan yeterli ve dengeli beslenme; 4 ana besin grubu olan et ve ürünleri, süt ve ürünleri, tahıl ürünleri ve sebze-meyveyi yeterli miktarda ve çeşitlilik sağlayarak tüketmekle sağlanır. Bu şekilde besinsel ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan vücudunuz yaz aylarında da gerek duyduğu dayanıklılığa sahip olur.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.