Sağlıklı Sosyaller  

Yeme Bozukluğu Nedir?

Anasayfa > Makaleler > Yeme Bozukluğu Nedir?
Yeme bozukluğu, kökeni duygusal sorunlara dayanan yeme davranışlarındaki bozukluklardır. Yeme bozukluğundan yakınan kişiler yemekle ilgili saplantılara sahiptirler. Bunun yanı sıra beden imajlari ve kiloları, gün içerisinde ne yedikleri, ne kadar yedikleri, aldıkları besinlerin kalori değerleri düşünce sistemlerinin önemli bir kısmını kaplar. Genelde 12-35 yaş arasındaki kadınlarda görülen yeme bozukluğu son yıllarda erkeklerde de çoğalmaya başlamıştır. Yeme bozukluğu; anoreksia nevroza, bulimia nevroza, ve obeziteye sebep olan tepkisel yemek yeme bozukluğu olarak sınıflandırılır.

Anoreksia ve Bulimiadan yakınan kişiler, mükemmeliyetçi bir kişilik yapısına sahiptirler, kendilerini aşırı derecede yargılarlar. Ne kadar zayıf olurlarsa olsunlar, kendilerini şişman hissederler. Yeme bozukluğu; kişilik bozukluğu, panik bozukluğu, madde bağımlılığı, depresyon gibi başka psikolojik rahatsızlıklarla aynı anda ortaya çıkabilir.

Yeme bozukluğu çok ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır ve tedavi edilmezse çok ciddi psikolojik ve bedensel sorunlara sebep olur.

Anoreksia Nevroza:
Eğer bir kişi olması gereken normal kilonun en az %15 kadar altındaysa anoreksia nevroza teşhisi konabilir. Anoreksia nevroza olan kişiler normal kilolarında kalamazlar, çünkü yeterli derecede yemez, fazla egzersiz yapar, kimi zaman ise yediklerini kusma veya laksatif ilaç kullanarak vücutlarından atmaya çalışırlar. Anoreksia Nevroza; menstrual period düzensizlikleri, kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kemiklerde incelme (osteoporosis), saç ve tırnaklarda cansızlık, dökülme, deride kuruluk ve sararma, kalp ritmi ve bağırsak düzensizlikleri, kansızlık, kan basıncının ve nefes ritminin düşük olması, vücut ısısında düşmeden kaynaklanan üşüme hissi, kaslarda güçsüzlük, ağrı ve yorgunluk hissi, sosyal ortamdan uzaklaşma, depresif ruh hali gibi pek çok psikolojik ve fizyolojik bozukluklara sebep olabilir. Anoreksia Nevrozada aşırı gıda kısıtlamasına bağlı gelişen bedensel bozukluklar ölümle sonuçlanabileceği için erken teşhis oldukça önem taşır. 

Bulimia Nevroza:
Bulimia Nevroza olan kişiler devamlı diyet ve egzersiz yapmalarına rağmen normal kilonun altında, normal kiloda, fazla kilolu, hatta obez bile olabilirler. Normal kilonun altında bile olsalar hiçbir zaman bir anoreksia nevroza görüntüsü olmaz. Bulimia Nevroza olan bir kişi kısa bir zaman dilimi içerisinde, yarım saat ile 2 saat arası, binlerce kalorilik besin tüketip bunu kusma veya laksatif ilaç kullanımı ile vücutlarından atmaya çalışırlar. Yemek yedikleri sırada kendilerini kontrolden çıkmış gibi hissederler ve yemek yeme krizlerini herkesten gizli tutarlar. Genelde yeme, kusma veya laksatif ilaç kullanımı kişiden kişiye haftada birkaç kezle, günde birkaç kez olmak üzere değişiklik gösterir. Bulima Nevroza; kronikleşmis boğaz ağrısı, tükürük bezlerinde, boyunda ve yüzde şişkinlik, dişlerde çürüme, mide ve bağırsak hastalıkları, potassium dengesizliğine bağli kalp krizi riski, kaslarda yorgunluk ve kramplar, ruh halindeki ani değisimler, depresyon gibi bedensel ve ruhsal hastalıklara yol açabilir. Bulimia Nevroza vücuttaki sıvı dengesizliğine bağlı olarak gelişen ani kalp durmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra kusmadan kaynaklanan yemek borusundaki yırtılma da hayati risk içeren kanamalara sebep olabilir.

Tepkisel Yemek Yeme Bozukluğu:
Tepkisel yeme bozukluğu olan kişiler kısa zaman diliminde çok fazla besin tüketirler. Kendilerini yemek yerken kontrolden çıkmış gibi hissederler. Bulimia Nervoza’dan farklı olarak kişi aşırı yeme krizlerinin arkasından kusma veya laksatif ilaç kullanımı ile kilolarını kontrol etme yoluna başvurmaz. Tepkisel yemek yeme bozukluğu obezite, hipertansiyon, diyabet, kalp ve damar rahtasızlıklariı ve depresyona yol açar.

Yeme Bozukluğu Tedavisi: 
En ideal tedavi şekli, özellikle kronik vakalarda, kişinin bir hekim kontrolünde fizyolojik testlerinin yapılması, ve gerek varsa fizyolojik tedavisi; bir diyetisyen kontrolünde günlük diyetinin ayarlanması, ve aynı zamanda düzenli psikoterapi ile sorunun altında yatan temel sebebin bulunması, sorunun çözümüne yönelik çalışıması ve sağlıksız yeme davranışının değiştirilmesidir.

Uzman Dan. Psikolog
Feyza BayraktarMakaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.