Sağlıklı Sosyaller  

Zayıflamak İstiyorum!

Anasayfa > Makaleler > Zayıflamak İstiyorum!
Soru: Aşırı derecede kabızlık sorunum var birde 0 rh kan grubundakiler kabızlık çeker diyorlar bu doğru mudur? Teşekkür ederim.


Cevap: Kabızlık sorununuz için; her gün düzenli beslenmeli,  yeterli miktarda diyet lifi almalı, yeterli miktarda su içmelisiniz. Hareketsizlik de kabızlık nedenlerindendir, bunun için günlük fiziksel aktivitenizi arttırabilirsiniz. Sebze ( özellikle zeytinyağlı salatalar, çiğ sebzeler) meyve, yulaf, ceviz, badem, fındık gibi yağlı yemişlerden tüketin. Probiyotik yoğurtlar ve kefir tüketmeye özen gösterin. Sabahları kahvaltıdan önce 1 bardak su ile birlikte kuru incir, kuru kayısı veya kuru erik tüketin ve 1 bardak daha su için. Bunun dışında bağırsak yapınıza göre ya da dönemsel olarak kabızlığa daha yatkın olabilirsiniz fakat kabızlığın kan grupları ile bir ilişkisi yoktur.

Soru: 178 boy 91 kiloyum. Zayıflamak için haftada 3 gün 50 dakika kardiyo, 30 dakika ağırlık çalışıyorum. Diyet yapıyorum toplam günlük 1300 kalori, dünya vücut şampiyonu olan hocamın verdiği listeye göre; sabahları 100 gram yulaf + haşlanmış 1 yumurta, öğlen yoğurt + 75 gram tavuk haşlama göğüs+150 gram bulgur pilavı  , akşam üstü yoğurt + 75 gram tavuk haşlama göğüs+150 gram bulgur pilavı, yoğurt +çorba+ akşam yemeği  ton balıklı karışık salata, öğünler arası toplam 3 yeşil elma.
 Bu programa göre ayda 1 kilo veriyorum, memnun değilim bu durumdan,  sizce diyet programım doğru mu?  Çıkarmamı, eklememi istediğiniz bir şey var mı?

Cevap: Bu sorunun kısa ve basit bir cevabı yok.. Size yakın bir diyetisyenden, metabolizmanız, yağ kas oranınız, sağlık durumuzun ve yaptığınız sporun özelliğine uygun size özel diyet almalısınız. Diyetisyeniniz programınızı hazırlanırken  sizinle birlikte hazırlanmalı ve size  alternatif listeleri anlatmalı.

Soru: 167 boyunda 67 kiloyum günlük kaç kalori almam gerekiyor?


Cevap: Kilonuz ve boyunuza göre dinlenme metabolizma hızınız 1699 kkal. Günlük fiziksel aktiviteniz orta düzeyde ise 2100-2200 kalori ihtiyacınız var. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için ise buna 400- 500 kalori ilaveyi doğal ve sağlıklı yiyeceklerle, düzenli bir şekilde beslenerek sağlayabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için bir diyetisyenden yardım alarak doğru beslenme alışkanlıkları kazanmalısınız.

Soru: 9 yaşında bir oğlum var. Boyu1.32 civarı kilosu 27,50. 4 yıldır yüzme sporuyla uğraşıyor, lisanslı yüzücü. Bir türlü kilo almıyor. Çok güçsüz. Önce bir sporcu hekimine yoksa diyetisyene mi gitmem gerekir?


Cevap: Öncelikle çocuk beslenmesi konusunda uzman bir diyetisyenden yardım almanız gerekmektedir.
 
 Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.