Sık Sorulan Sorular

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan sorularınızı yanıtlıyor..

Diyet nedir?

Diyet; aç kalmak, tek yönlü beslenmek, yasaklar listesi, akla hayale gelmeyen isimler adı altında sunulan listeler, popüler insanların önerileri ve uygulamaları, tek düze bir beslenme kalıbı değildir.

Diyet; bireyin; yaş, boy, cinsiyet, kilo hikayesi, sağlık durumu, genetik yapısı, hastalık potansiyeli, iş yaşamı, yaşam şekli, stres seviyesi, aktivite miktarı, metabolizma hızı, özel durumu (bebek, çocuk, hamile, emzikli, yaşlı vb. olma hali), vücut analizleri (yağ/kas oranı, deri altı yağ dokusu miktarı, kilonun vücuttaki dağılımı, vücudun ödemi, su dengesi vb.), alerjisi olduğu yiyecekler, sevmediği ve tüket(e)mediği yiyecekler, göz önüne alınarak bir Beslenme ve Diyet Uzmanı / Diyetisyen tarafından bireyle birlikte bire bir bireye özgü hazırlanan YETERLİ, DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENME PROGRAMIDIR.

DİYET = YETERLİ, DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENME PROGRAMI; dinamik, alternatifli, çok yönlü, dengeli, sağlıklı, yeterli, insanı kalıba sokmayan, belirli aralıklarla (haftalık, on gün ) takibi yapılan, bireyin uygulama başarısına ve vücudunun verdiği cevaba göre değişiklikler ve düzenlemeler yapılan bir programdır.

Fazla kilolarımdan nasıl kurtulabilirim?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, beslenme alışkanlıklarınızı düzene sokmanız şart. Öğünlerinizi atlamadan tam yapmanız, 3-4 saatten fazla aç kalmamanız, ara öğünlerinizi meyve ve yoğurt gibi sağlıklı gıdalardan tercih etmeniz gerekiyor. Günlük sebze, salata, söğüş alımınızı arttırmalı, ekmeklerinizi tam tahıllı tercih etmelisiniz. Proteinlerinizi de kaliteli kaynaklardan sağlamalısınız. Bunun yanı sıra beslenmenizi mutlaka düzenli bir egzersiz programı ile desteklemelisiniz. Boyunuza ve kilonuza uygun daha ayrıntılı bir beslenme planı için uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Şimdi tam zamanı!