Sağlıklı Sosyaller  

Sağlıklı Beslenin Hasta Olmayın

Anasayfa > Yazılı Basın > Sağlıklı Beslenin Hasta Olmayın
YENİ YILDA YENİ HEDEF: SAĞLIKLI BESLENME
Yeni bir yılın başlaması ile birlikte yeni heyecanlar ve umutlar da başlar. Birçok insan yeni yıla yeni amaçlar, idealler ve hedefler ile başlar. Bu yeni hedeflerin arasında genellikle formda bir vücuda kavuşmak ve formunu bu sefer uzun süre korumakta yer alır. Günlerin ilerlemesi ile birlikte hedeflerde sapmalar oluşabilir ve kişinin ilk günlerde içinde hissettiği heyecanda azalmalar olur. Oysa bir uzmanın kişiye özel önerileri ile yüksek motivasyon sağlayarak yıllardır hayalini kurduğunuz formda bedene ve yüksek yaşam kalitesine ulaşabilirsiniz.
DİYET KİŞİYE ÖZELDİR!
Yeni yılın başladığı bu günlerde yeni hedeflerinizin arasına bir yenisini daha eklemelisiniz. Bu hedef sizin formunuzu ve sağlığınızı uzun süre korumanızı sağlayacaktır. Hedefi mi merak ediyorsunuz? Bu yıldan itibaren gazetelerden, dergilerden ve internetten ulaştığınız şok diyetleri, ünlü diyetlerini kısacası standart diyet reçetelerini biriktirmeye ve bu diyetleri uygulamaya bir son verin. Yeni yılda hedefiniz sağlıklı beslenmenin genel ilkelerini özümsemek ve kişisel özelliklerinize uygun olarak bu ilkeleri kendi hayatınıza adapte etmek olsun.
Zayıflama diyetlerinin, çeşitli hastalıklarda uygulanan diyet programlarının ve sağlıklı beslenme programlarının kişiye özel olduğunu unutmayın. Yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, vücut yapısı, vücut yağ, kas ve ödem oranı, sosyal çevreniz, yaşam koşullarınız, iş yaşantınız hatta eğitim seviyeniz bile beslenme ihtiyacınızı etkileyen etmenler arasında yer alır. Bu bireysel ayrıcalıklar uygulamanız gereken beslenme programını da etkiler. Yeni yılda size özel beslenme programının ana çizgilerini ve sağlıklı beslenme ilkelerini bir beslenme ve diyet uzmanından birebir öğrenmeyi amaç edinin. Böylelikle yaşam çizginizde bir adım daha öne geçin!
YENİ YILDA SAĞLIKLI BESLENME İLKELERİNİ ÖĞRENİN…
Sağlıklı beslenme ilkelerini bilmeden beslenme programınızı uygulamanız mümkün olmayabilir. Çünkü bir şeyi uygulamak için önce mantığını kavramak gerekir. O zaman hayata geçirmek kolay olur. Bunun sonunda formda bir beden, zinde bir ruh, yüksek yaşam kalitesi ve sağlık riskleri en aza indirilmiş bir yaşam sizleri bekliyor olacak.


KESİN VE BUZDOLABINIZA ASIN:


SAĞLIKLI BESLENMENİN ANA ÇİZGİLERİ

Nil Şahin Gürhan

Diyetisyen

Etler arasında denge kurun… Hep beyaz et yemenin, kırmızı ete hayır demenin sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sağlıklı beslenebilmek için kırmızı ete de sofralarda yer vermemiz gerekiyor. Haftada 1–2 kez kırmızı et, 2–3 kez tavuk veya hindi ve 2–3 kez balık tüketerek hem beslenmenizde et türleri açısından muhteşem bir denge sağlayabilir hem de sofralarınızda farklı lezzetlere yer açabilirsiniz.
Etlerin görünür yağlarından uzak durun… Etlerin görünür yağları kalp sağlığı için risk oluşturan besinler arasında yer alır. Doymuş yağ ve kolesterolden zengin etlerin bu kısımlarının tüketilmemesi sağlık için gereklidir. Bunun dışında kıyma hazırlatırken etin yağsız kısmından hazırlatmaya özen gösterilmesi gerekir.
Her gün en az 2 su bardağı süt ürünü… Kalsiyumdan zengin süt ürünleri yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkes için çok önemlidir. Bu nedenle her bireyin günlük beslenme programında en az 2 su bardağı süte yer vermesi gerekir. Süt, yoğurt, ayran ve cacık aynı grupta yer alan besinlerdir ve birbirleri yerine tüketilebilirler.
Tam tahıl tanelerinden yararlanın… Beyaz undan yapılan unlu mamuller yerine tam tahıl ürünleri tercih edilmelidir. Tam buğday, tam çavdar ve yulafın kan kolesterolünü düşürücü etkileri olduğu gibi kan şekerini de dengeleme özelliğine sahiptirler. Yüksek posa içerikleri ile tokluk süresini uzatır, formda kalmamıza yardımcı olurlar. Sağlıklı bir sindirim sistemi için öğünlerde tam buğday ve tam çavdar ekmeklerine yer vermeniz yerinde olacaktır.
Her gün 5–9 porsiyon sebze/meyve tüketmelisiniz… Sebze ve meyveler, içerdikleri antioksidanlar ve vitaminler ile şeker, kalp, tansiyon ve bazı kanser türlerine karşı yüksek koruma sağlarlar. Günde 5-9 porsiyon sebze ve meyve tüketmek ile zinde bir hayata merhaba demeniz mümkün olur. Öğünlerinize salata, ara öğünlerinize meyve eklemeyi ihmal etmeyin.
Sağlıklı yağ tüketimi sadece zeytinyağı kullanmak değildir… Birçok kişi sağlıklı olması gerekçesi ile yemeklerinde ve salatalarında sadece zeytinyağını tercih etmektedir. Zeytinyağı sağlıklıdır fakat ihtiyaç duyduğumuz bütün yağ asitlerini karşılamamıza yetmez. Bu nedenle tüketilen yağ çeşitleri arasında denge kurmamız gerekir. Omega-6’lardan zengin ayçiçeği ve mısırözü, omega-3’ten zengin balık, balık yağı, kuru yemişler ve yağları, soya yağı da sofralarda dengeli bir şekilde yer almalıdır. Bu şekilde bir yağ dengesi bağışıklık sistemimizin düzgün çalışmasını sağlarken, kalp sağlığımızı da korur. Hücrelerin devamlılığını sağlamak için bir miktar doymuş yağa da ihtiyaç duyarız. Et çeşitlerinin ara dokularında ve süt ürünlerinde bulunan yağ çeşitleri ile bu ihtiyacımızı karşılayabiliriz.
Posa tüketiminize özen gösterin… Posa çeşitleri genel sağlığın korunması açısından son derece önemlidir. Sebzeler, meyveler, tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller, kuru meyveler ve kuruyemişler posa çeşitlerinin kaynaklarındandır. Sağlıklı bir yetişkinin günlük posa ihtiyacı yaklaşık 25–30 gramdır. Bu ihtiyacın karşılanması için posadan zengin besinlere sofralarda yer açmalısınız.
Yeterli su için… Kan dolaşımının sağlanması, vücut ısısının ayarlanması gibi pek çok işlevde önemli görevleri olan suyun düzenli tüketilmesi gerekir. Günde 8–15 su bardağı su içerek kan dolaşımımızın düzgün çalışmasını sağlamak ile kalmaz, selülit oluşumuna dur diyebilir ve kendimizi kabızlığa karşı koruma altına alabiliriz.
Alkollü içecek tüketiminde sınırlara dikkat etmelisiniz… Alkol, aşırı tüketildiğinde beden ve zihin işlevlerini olumsuz etkileyen boş bir enerji kaynağıdır. Vücuttan su atımını arttırır ve yağ depolanmasını kolaylaştırır. Bu etkilerinin dışında alkol tüketimi sınırları aştığında ani kalp krizi riski artar, kalp ve karaciğer sağlığı olumsuz etkilenir. Bütün bu etkilerden korunmak için alkol tüketiminde tüketim sınırlarına dikkat edilmelidir. Günlük alkol sınırı kadınlarda bir birim erkeklerde iki birimdir. Bu miktarda alkol 1–2 şişe bira, 1–2 kadeh şarap veya 1 duble rakı, votka veya viskiye eşittir. Kan dolaşımından hızlı uzaklaştırılması için alkolle beraber ve alkol tüketiminden sonra bol bol su içilmesi gerekir.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Karbonhidrat, protein ve yağdan dengeli ürünler tüketerek öğününüzün glisemik indeksini azaltın.
Nil Diyet

Online Hizmet

 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.