Sağlıklı Sosyaller  

Kafeteryada Doğru Seçim Yapın!

Anasayfa > Yazılı Basın > Kafeteryada Doğru Seçim Yapın!
Çalışanlar için en zor öğünler öğle yemekleridir. Sınırlı bir zamanda güzel bir mönü yaratmak her zaman çok kolay olmaz. Ayrıca çalışanların iş yerlerinde en çok yemekhane mönülerinden şikayet ederler. Aslında yemekhane mönülerinden sağlıklı ve lezzetli seçimler yapabilmek mümkündür. Tabii iş yerinizin ve sizin katkılarınız ile…
İşyeri yemekhanesinde sağlıklı bir mönü yaratabilmek ve sağlıklı beslenmeye hız kesmeden devam etmek için yapmanız gerekenlerin başında temel besin gruplarını ve bazı yemeklerin özelliklerini bilmek gelir.
Süt ürünleri, et çeşitleri, sebze-meyve ve tahıl ürünleri beslenmemizin ana hatlarını oluşturun temel besin gruplarıdır. Her öğünde bu besin gruplarının mönümüzde olması günlük besinsel ihtiyaçlarımızı en kaliteli ve dengeli şekilde karşılamamızı sağlar. Bu nedenle iş yeri yemekhanesinde de bu dört temel besin grubunun mönümüzde yer almasına özen göstermeliyiz.
Günümüzde birçok iş yeri salata barları ve her gün yoğurt/ayran dağıtımını yaygınlaştırmış olsa da, bazı iş yerlerinde hala bu konu ile ilgili yetersizlikler olabilir. Bu nedenle öğle yemeğinde tüketmek üzere evden çıkmadan çantanıza bir kutu süt/yoğurt/ayran koymanız öğlen menünüzü zenginleştirecektir. Eğer buzdolabı koşullarında saklama şansınız yoksa Tetrapak kutularda satılan ürünleri tercih edin. Çünkü bu ürünler açılmadan oda sıcaklığında altı aya kadar saklanabilir. Eğer sebze sıkıntısı çekiyorsanız, yine yanınızda yeşilbiber veya havuç gibi taşınması kolay sebzeleri alabilirsiniz.
Salata barlarda her zaman sağlıklı çözümler olmayabilir. Çiğ sebzelerin iyice yıkanması hijyen açısından önemli iken, salataların tüketimden hemen önce hazırlanması besin öğesi kaybını azaltır. Mutfak elemanlarının bu iki altın kuralı unutmamasına dikkat etmek gerekir. Konu ile ilgili şüpheleriniz var ise işyerinizin mutfak ile ilgilenen departmanına sorularınızı yöneltmekte çekinmeyin.
İş yeri yemekhanelerinde sunulan yemekler ile ilgili bir diğer problem de, yemeklerin yağ miktarı ve kalitesi açısından yaşanır. Toplu yemek hizmeti veren yerlerde yemekler çok fazla porsiyon olarak pişirildiği için çoğu zaman fazla miktarda yağ eklenmektedir. Özellikle çorbalar, etli yemekler, pilav ve makarnalar aşırı miktarda yağ içerir. Bu konuda ilgileri uyarmak çözüm olmuyor ise yemeklerin sularını tüketmemek, pilav veya makarna yerine ekmek tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Birçok firma artık kepekli ekmek veya tam buğday ekmeği de sunmaktadır. Eğer size hizmet eden firmanın böyle bir uygulaması yok ise, tam buğday veya tam çavdar ekmeğinizi iş yerine götürmeyi deneyebilirsiniz.
Günün büyük bir bölümünde oturarak çalışan kişilerin porsiyon ölçülerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü servis edilen porsiyonlar genellikle enerji ihtiyacından daha fazla kalori içerir. Örneğin iş yeri yemekhanesinde servis edilen bir pirinç pilavı yaklaşık 4–8 yemek kaşığı ölçüsündedir. Bu miktarda pilav yaklaşık 2–4 dilim ekmeğe denk enerji içerir ve bu miktar oturarak çalışan bir ofis çalışanı için fazla olabilir.
İş yeri yemekhanesinde yemek seçimi yaparken, yiyeceklerin pişirme yöntemlerine de dikkat edilmesi gerekir. Kızartma ve kavurma olan besinler mümkün olduğunca tercih edilmemeli ve eğer başka bir seçenek yoksa servis edilen porsiyonun yarısından fazlası tüketilmemelidir. Toplu yemek üreten firmalarda, bazı yemekler hep aynı şekilde pişirilir. Örneğin karnıyarık her zaman kızartma yöntemi ile pişirilir ya da birçok mutfakta fırında köfte gibi sağlıklı besinlerin yanında bulunan patates dilimleri kızartıldıktan sonra fırınlanır. Bu nedenle pişirme yönteminden emin olmadığınız besinler var ise başta pişirme yöntemini servis elemanlarından veya aşçıdan öğrenmeli daha sonra tercihinizi yapmalısınız. Pane veya hamur kaplı kızartmaların çok daha fazla enerji ve yanmış yağ içerdiğini unutmayın.
İşyerinde servis edilen yiyeceklerden memnun değilseniz, çalıştığınız firmanın menü planlama ve denetleme ile ilgili problemleri olabilir. Etkin v sağlıklı bir mönü ve hizmet için firmanızdan bir diyetisyen ile çalışmasını veya kurumsal beslenme danışmanlığı hizmeti almasını teklif edebilirsiniz.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.