Sağlıklı Sosyaller  

Yazın Kilo Vermek

Anasayfa > Yazılı Basın > Yazın Kilo Vermek
Yaz mevsimi ile doğada büyük bir değişiklik başlar ve bu değişiklik bizleri de etkisi içine alır. Vücudumuz genellikle Kış ayının mevsimsel özelliğinden dolayı hareketsiz kalır. Ayrıca mevsim yemeklerinin özellikleri meyve ve sebze çeşitlerinin az olması da kilo alımlarına neden olmaktadır. Yaza hazırlandığımız bahar aylarında meyve ve sebzelerin çeşitliliği ve hava şartlarının iyi olması nedeniyle daha hareketli bir yaşam oluşmaktadır.

Bu mevsimsel değişikliğe uyum sağlamak, yaza hazır olmak, formda kalmak, sağlıklı bir yaşam vb. nedenler için beslenmemizde dikkat etmemiz gereken önemli noktalar vardır.

Öncelikle kilo problemi ile ilgili bir takım gerçekleri bilmek ve kabullenmek gereklir. Kilo problemi önemli bir sağlık sorunudur. Her yaş gurubu ve toplumun her sınıfında görülmektedir. Özellikle tek yönlü beslenmenin ve hareketli bir yaşamın oluşturulmaması (hareketsizlik), alınan enerjinin tüketilmemesi (harcanmaması), alınan enerji ile harcanan enerji arasında denge kurulmaması, hormon bozukluğu gibi nedenlerden dolayı kilo problemi ortaya çıkmaktadır.

Bir çok kişi denize girme zamanı yaklaştıkça kilo problemi olduğunu hatırlar ve çözüm aramaya başlar.Hedef tatilde mayo ve bikinileri rahat giyebilmek için uzun yıllardır bulunan veya bir kış boyunca alınan kiloları çok kısa sürede vermektir. Bu hedefe ulaşabilmek için bilinçsizce diyetler uygulanmaktadır.Uygulanan bu diyetler çeşitli adlar altında yayınlanan bilimsel içeriği olmayan, her koşulda herkese uyan joker gibi diyetler olarak lanse edilmektedir. Bu diyetlerin en tipik ortak özelliği tek yönlü beslenmeyi ve aç kalmayı içererek kilo vermeyi hedefliyor olmasıdır.
Her insanın yaşam tarzı, çalışma şekli, fazla kilo miktarı, beslenme alışkanlığı farklıdır. Kilo problemi dışında ; kalp-damar, şeker, kolesterol vb. rahatsızlıkları vardır. Geçirdiği rahatsızlıklar, operasyonlar, kullanmakta olduğu ilaçlar, hamilelik, emzirme dönemi gibi özellikler dikkate alınarak diyet hazırlanmalıdır. Bu hususlar dikkate alınmadan herkese, her keseye uygun hazırlanmış ve piyasada sıklıkla gördüğümüz diyetlerin  uygulanması yanlıştır. Bu nedenle kilo problemi olan veya bilinçli beslenmek isteyen herkesin bu yanlışlara kapılmaması gerekir. Kilo problemi olan herkesin En azından bir kez olsun konunun uzmanıyla görüşerek bilinçli beslenme ile ilgili bilgi almasını öneririm.

Hayatımızın her döneminde yani Yaşadığımız sürece sağlıklı, zinde, güzel bir vücuda kavuşmak için düzenli ve bilinçli beslenmemiz gereklidir. Bu iş mevsimsel olmamalıdır. Eğer olursa her yıl bir balon misali kış ayında şişer yaz ayında ineriz. Bu durum metabolizmamızın  dengesini bozar. Yeni sağlık problemlerinin oluşmasına zemin hazırlar. Ayrıca her yıl bu sıkıntı niye?  bu sorunu tekrar tekrar yaşamanın ne gereği var? Her zaman bilinçli bir beslenme programı uygularsak sadece yaza değil her mevsime hazırlansak daha iyi olmaz mı?

Yaza hazırlandığımız bu aylarında dikkat etmemiz gereken bazı hususları şöyle sıralıya biliriz;

 • Size özel olarak hazırlanmamış çeşitli isimler adı altında yayınlanan diyetleri uygulamayınız.
 • Bir uzmandan yardım alınız.
 • Sizin yaşam şartlarınız, çalışma şartlarınız, sağlık durumunuz gibi özellikler dikkate alınarak hazırlanmış diyeti uygulayınız.
 • Aç kalarak kilo verilmesi çok sakıncalıdır. Unutmayın metabolizma tekrar aç kalacağı dönemlerde kullanmak için aç kaldıktan sonraki yediklerinizi depolayacak yani yağ yapacaktır.
 • İhtiyacınız olan tüm vitamin ve minerallerin zamanında ve yeterli miktarda alınması gereklidir.
 • Az az sık sık beslenmeliyiz, 3 ana (sabah-öğle-akşam), 3 ara (kuşluk-ikindi-gece) olmak üzere altı öğün beslenin.
 • Ara öğünlerde süt veya ayran tüketebilirsiniz.
 • Mevsim meyve ve sebzelerinden tüketin. Mevsim yiyecekleri doğaldır. Hormon olma olasılığı azdır.
 • Salatayı bol bol yağsız ve ya az zeytinyağı ilave ederek tüketin.
 • Kabızlık probleminiz varsa sabah aç karına kuru kayısı, incir gibi bağırsağın çalışmasını hızlandıracak gıdalar yiyin. Gün içerisinde bol mevsim salatası tüketin.
 • Beslenme hakkında bilgiler edinin. Arabamızın ihtiyaçlarını, bakımını nasıl biliyorsak kendi bedenimizin ihtiyaçlarını da bilmemiz gereklidir.
 • Bol bol su tüketin günde 8-10 bardak. Sabah kalktığınızda kahvaltıdan önce 1 su bardağı ılık su, 1 su bardağı oda sıcaklığında su için.
 • Sabah kalktığınızda uzun süre aç kalmayın en kısa zamanda kahvaltınızı yapmalısınız.
 • Tek yönlü beslenmeden kaçının. Unutmayın vücudunuzun her türlü gıdaya ihtiyacı var.
 • Yemek saatlerinizi düzenleyin, kesinlikle öğün atlamayın. Bir öğünde fazla yediğinizde bir sonraki öğünde diğer besin grubu ihtiyacınızı tamamlayın. Aktivitenizi arttırın. Örneğin fazla yediğiniz bir öğünden sonra onu harcamak için bir saat tempolu yürüyüş yapın.
 • Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim şeklinde mutlaka tüketin.
 • Light ürünleri kullanmayınız. Her zaman doğal ürünler tercihiniz olsun.
 • Çay, kahve, kolalı içeceklerin tüketimini en aza indirin. Bu içecekler su kaybını hızlandırır. İçtiğiniz suyun vücuttan atımını hızlandırır.
 • Aktivitelerinizi arttırın ve sporu bir plan dahilinde yaşamınızın bir parçası haline getirin. Evde, işyerinizde hareketli bir yaşam kurun. Yapabiliyorsanız kesinlikle düzenli bir spor yapın. Eğer siz düzenli bir spor yapamadıysanız bunun eksikliğini en iyi siz bilebilirsiniz. Bu nedenle sizden sonraki nesillerin sporla uğraşması için gerekli çalışmaları yapın. Çocuklarınız da   aynı sorunla karşılaşmasın.
 • Bol bol tempolu yürüyüşler (en az 45-60 dk) yapın, bol bol yüzün.
 • Bölgesel kilo problemi olanlar unutmasınlar. Her insanın anatomik yapısı farklı olduğu için yağ hücreleri de farklı bölgelerdedir. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Düzenli spor, yeterli ve dengeli beslenerek vücudunuzdaki kas oranını arttırır, yağ oranını azaltır. Sağlıklı bir diyet programı uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan verirsiniz.
 • Diyetinizi uygularken kilo veriminiz durduğunda veya yavaşladığında yediklerinizi azaltmak yerine aktivitelerinizi (enerji harcamayı) arttırın.
 • Yaz ayları açık hava  ve bol oksijeni ile yürüyüş için çok uygun. Bahar aylarının bu güzelliğini mutlaka değerlendirin.
 • Eğer gelişme çağındaysanız mutlaka düzenli spor yapın. Bu yaş fırsatını değerlendirin. Böylece boyunuzun uzamasını, kemik ve kas yapınızın güçlenmesini sağlarsınız.
 • Kiloları nasıl zamanla yavaş yavaş aldıysanız yine aynı şekilde zamanla azar azar vermek en sağlıklı yoldur. Haftada ortalama yarım- 1 kilo şeklinde vermeniz en sağlıklısıdır. Unutmayın kiloyu ne kadar hızlı verirseniz aynı hızla geri alırsınız. Ayrıca hızlı kilo vermek sağlığınıza zarar verebilir.
 • İdeal kiloya geldiğinizde iş bitmiyor. Önemli olan bu ulaştığınız başarının kalıcı olmasıdır. Bu nedenle koruma çok önemlidir.

Sadece dönemsel değil hayatımızın her mevsiminde sağlıklı ve güzel bir hayat sürdürebilmek için beslenmemize ve sporunuza her zaman dikkat etmelisiniz. Sağlıklı, zayıf ve mutlu bir yaz ve bir ömür geçirmeniz dileğiyle!

Nil Şahin Gürhan
www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.