Sağlıklı Sosyaller  

Çölyak Hastalığı Nedir?

Anasayfa > Yazılı Basın > Çölyak Hastalığı Nedir?
Uzmanların tanımlamasına göre, yenilen tüm yiyecekler yemek borusundan mideye, oradan ince bağırsağa, oradan da kalın bağırsağa gider. Yiyecekler midede hazmedildikten sonra sağlık için gerekli olan tüm besin maddeleri ince bağırsakta bulunan villus çıkıntıları sayesinde emilerek kana karışır. Villuslar olmadan vücut hiçbir besin maddesini ememez. Çölyak hastalarında gluten maddesi villusların yapısını bozduğu için vücut gerekli olan besin maddelerini alamaz ve bağışıklık sistemi dahil bir çok sistem bozulur. Böylece çölyak hastalığı ortaya çıkar. Bu hastalığı ince bağırsak alerjisi olarak da tanımlayabiliriz. Çölyak hastaları buğdayda, arpada, çavdarda ve yulafta bulunan, “gluten” denilen aminoasit yapısındaki maddeye karşı intolerans gösterir. Genetik bir hastalık olan çölyak hastalığı çocukluk, ergenlik ve orta yaşlarda görülebilir. Bu hastaların normal ekmek, pasta, makarna, börek, bisküvi gibi beyaz unlu ürünler tüketmemeleri gerekir. Gluten içermeyen mısır, pirinç, soya ve patates unlarını rahatlıkla tüketebilirler.

Çölyak hastalığının belirtileri:
-Karın ağrısı ve ishal
-Aşırı öfke ve sinirlilik
-Haddinden fazla kilo kaybı
-Çocuklarda büyümede ve boy uzamasında yavaşlama
-Bacaklarda uyuşma ve karıncalanma
-Açık renkli ve kötü kokulu dışkı
-Kemik ağrısı
-İleriki yaşlarda kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı
-Geçmeyen ağız içi yaraları

Tedavisi
Çölyak hastalarının, hastalık teşhisi konduktan sonra ömür boyu glutensiz diyetle beslenmeleri gerekiyor. Glutensiz diyet, gluten içeren tüm gıdalardan sakınmak ve o yiyecekleri tüketmemektir. Diyet uygulanmaya başladıktan sonra villusların hiç zarar görmemiş gibi çalışmaya devam ettiği ve şikayetlerin ortadan kalktığı görülmüştür.

Önemli noktalar:
Çölyak hastaları dışarıda pastane, restoran ve kafelerde dikkatli ve seçici yemek yemelidirler. Yediği her yiyeceği sorgulamak durumundadırlar. Bu konuda annelere büyük görev düşüyor. Çölyak hastası olan çocuklarına, glutensiz beslenme alışkanlığını benimsetmeleri, bunu bir yaşam biçime haline getirmelerini sağlamaları ve sosyal yaşamdan geri kalmamaları için yol gösterici olmalıdırlar. Dışarıda satılan gıdaları evde hazırlayarak bu ürünlere özenmelerini önleyebilirler.

Çölyak hastalarına kuruyemişleri özellikle ceviz, fındık, incir ve kuruüzümü sofradan eksik etmemeleri tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra patates, mercimek, nohut, kestane, soya, fasulye gibi besinleri ve bu besinlerden elde edilen un ile nişastaları tercih etmeleri gerekiyor.

Bu hastaların beslenme alışkanlıkları gibi yaşam tarzları da düzenli olmalı. Bol bol yürüyüş yapmaları ve yeterli uyku almaları tavsiye ediliyor.

 
Püf noktası
Glutensiz ürünlerde kullanılan mısır, soya, pirinç ve patates unları ile yapılan tarifler beyaz unla yapılanlara göre daha gevşek ve yumuşak olduğundan, kıvamı yakalamak için büyük marketlerde satılan glutensiz un takviyesi yapabilirsiniz.

Buğday unlu ekmeği kestiğiniz bıçak ve ekmek tahtasını iyice temizledikten sonra glutensiz ürünleri hazırlamada kullanabilirsiniz. 

Bu hastalığı taşıyan kişiler, bunu belirtmek için bileklerine künye takarlar.

Kutu:
Glutensiz un ve ürünleri büyük marketlerden temin edebileceğiniz gibi bu unu Halk Ekmek satış noktalarında da bulabilirsiniz.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.