Sağlıklı Sosyaller  

Seyahatte Sağlıklı Beslenme

Anasayfa > Yazılı Basın > Seyahatte Sağlıklı Beslenme
Baharla birlikte tatil planları hız kazandı. Yaz, kış, bahar, tatil, seyahat her zaman sağlıklı beslenmeli ve sağlıklı yaşamalıyız. Bu ay ki, yazımızda, Tatilin başlangıcı ve sonunu oluşturan seyahatlerde nasıl beslenmeliyiz? Bu konuyu yazmak istiyorum.  Sağlıklı beslenmenin en çok sekteye uğradığı zaman dilimlerinden biridir; seyahatler ve tatiller.  Seyahatlerde beslenme düzeni çok sık bozulur. Bunun yanı sıra tanımadığımız besinlerle daha sık karşılaştığımız için doğru seçimler yapmakta oldukça zordur.

Fakat gideceğimiz bölgeyi, yolculuk yaptığımız aracı ve yolculuk süremizi iyi değerlendirdiğimizde sağlıklı beslenme seçimleri yapmak mümkün olur.

Yolculuk türünüze göre davranarak hem sağlıklı hem de keyifli bir seyahat geçirebilirsiniz.

OTOBÜS YOLCULARI: Kısa mesafeli yolculuklarda en sık tercih edilen ulaşım aracı otobüslerdir. Bu gün birçok otobüs firması değişik alternatifler ile müşterilerine yemek servisi hizmeti vermektedir. Bu hizmetler kek, poğaça, kraker gibi aperatiflerden, değişik içecek seçeneklerinden veya yemek hizmetlerinden oluşur. Günümüzde pek çok firma, mola yerlerinde de yemek hizmeti vermeye devam etmektedir. Otobüs yolculukları süresince sağlıklı beslenmeye devam etmek için kişisel ihtiyaçların ve özel durumların göz önünde bulundurulması gerekir.

Servis edilen krakerlerin birçoğunun sodyum oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastaları tarafından tüketilmeleri sakıncalıdır. Şeker hastaları ise kek ve tatlı bisküvi gibi seçenekleri tercih etmemelidirler. Araba tutan kişilerin; tuzlu kraker, sandviç gibi kuru yiyeceklere öncelik tanıması bulantıların önüne geçmede yardımcı olacaktır. Çabuk bozulmayan yiyeceklerden oluşan bir erzak paketi ise daha sağlıklı bir seçim olur.
Otobüste sağlıklı atıştırma 1:
Tam buğday veya çavdar ekmeğinden sebzeli sandviç
Otobüste sağlıklı atıştırma 2:
1 adet tam buğday veya tam çavdar ekmeğinden tost
Otobüste sağlıklı atıştırma 3:
Çabuk bozulmayan elma ve muz gibi meyveler

Eğer otobüs firmanız kahvaltı hizmeti veriyorsa; peynir ve ekmekten oluşan proteinden zengin bir kahvaltıyı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde bir kahvaltı hem daha uzun süre tok kalmanızı hem de enerjik bir güne başlamanızı sağlayacaktır. Reçel gibi tatlı yiyecekler kan şekerinizi daha hızlı düşüreceğinden sizi daha çabuk acıktırır. Zeytin ise tuz içeriği nedeni ile yolculukta daha fazla susuzluk çekmenize neden olacaktır.

Otobüs yolculuklarında diğer önemli bir konu içeceklerdir. Çay, kahve, meyve suları ve asitli içecekler genelde servis edilen içeceklerdir. Çay, kahve ve asitli içecekler vücuttan su atımını arttırdığı için vücudunuzun susuz kalmasına neden olabilir. Hazır meyve sularının ise şeker içeriği fazla, vitamin içeriği azdır. Ayran, limonata veya doğal maden sularını kendi imkânlarınızla otobüste bulundurmak en sağlıklısıdır. Yol boyunca genellikle su tüketiminden kaçınılır. Oysa otobüste sizi rahatsız etmeyecek ölçüde su tüketmek ve eksik kalan su ihtiyacınızı yolculuğunuz tamamlandığında karşılamak gerekir.

Eğer yolculuk ettiğiniz otobüs firmasının kendisine ait mola alanları ve yemek hizmetleri varsa dikkat etmeniz gereken besinlerin ve ortamın temiz ve hijyenik olmasıdır. Açık satılan hiçbir besini tüketmemeye ve besinlerin taze ve iyi pişmiş olmasına özen gösterilmelidir.

ÖZEL ARABA YOLCULUKLARI: Otobüs yolculuklarına nazaran oldukça rahat bir seyahat tipidir. Fakat beslenme açısından otobüs yolculuklarına göre daha büyük risk taşır. Her an mola verme imkânı sebebi ile değişik lezzetleri tatmak için sık sık verilen yemek molaları yolculuğun sonuna kadar kilo almanıza bile neden olabilir.

Eğer yolculuk sırasında kendi yiyeceklerinizi taşıyacaksanız bir araba buzdolabına sahip olmanız gerekebilir. Peynir, süt ve et gibi yiyecekler özellikle sıcak havada çok çabuk bozulur ve besin zehirlenmesine neden olabilir. Ayrıca içeceklerinizi soğuk tutmak, sıvı alımınızı arttırmanıza yardımcı olur. Kendi yiyeceklerinizi götürdüğünüz bir yolculukta ağır börekler yerine sandviçler ve az yağlı meyveli kekleri tercih edebilirsiniz. Çiğ sebzeler ve meyveler de yol boyunca keyifli atıştırmalıklar olur. Daha rahat mola verme imkânı olduğu için, daha rahat su içme şansına sahip olursunuz. Bu durumda rahat su içebilirsiniz. Çay ve kahve kafein içerikleri nedeni ile şoförlerin dikkatini arttırmada etkili olabilir fakat fazla çay ve kahve tüketiminin uyarıcı etkisi rahatsızlık olabilir. Ayrıca kafein uykunun yerini tutamaz.

Yemek molaları veriyorsanız, besin seçimleri konusunda daha dikkat etmeniz gerekir. Seçeneklerinizin iyi pişmiş ve taze hazırlanmış olmasına dikkat etmeli ve miktarlar konusunda dikkatli olmalısınız. Izgara et, 1–2 dilim ekmek, ayran ve salata yolculuk yemekleri arasında en idealidir. Ayranınızın kapalı kutuda olmasına, son kullanma tarihine ve güvenilir bir marka olmasına dikkat etmeyi unutmayın.

TREN YOLCULUKLARI: Tren yolculukları otobüs yolculuklarına göre daha uzun süren fakat daha keyifli olan yolculuklardır. Beslenme konusunda ise özel araba yolculukları gibi risklidir. Hem yemekli vagonlar hem de tren yolculuklarının bir piknik havasında geçmesi gereksiz miktarlarda besin tüketmeye neden olabilir.

Yemekli vagonlarda da özel araba yolculuklarında yapılan tercihler yapılmalıdır. Sıvı olarak; ayran, doğal maden suları veya taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

Trenlerde piknik yapmayı sevenlerdenseniz kızartma, kavurma, börek, çörek gibi besinler yerine yağsız pişmiş gözlemeleri, değişik sandviçleri ve tostları tercih edebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi çiğ sebzeler ve meyveler de tren yolculuklarının ayrılmaz parçaları olmalıdır.

UÇAK YOLCULUKLARI: Ülke içi seyahatlerde uçak yolculukları oldukça kısa sürer. Fakat check-in sırasında kafe seçenekleri veya satılan yurtdışı ürünleri sizi cezp edebilir. Bunun yanı sıra ülke içi uçuşlarda da yemek ve alkol servisi mevcuttur.

Kafe seçeneklerinin ve yurtdışı ürünlerinin sizi cezp etmemesi için hava alanına ulaşmadan önce yemek yemeye özen gösterin. Alkollü ve şekerli yiyecek ve içecekleri ise görmezden gelin. Uçakta iken sandviç veya salata tercihlerinden yararlanın. Alkollü içecekler yüksek basınç nedeni ile uçakta iken daha tehlikeli bir hal alır. Bu nedenle alkollü içecek tüketmemeye, tüketmekten vazgeçemiyorsanız 1 kadehten fazla içmemeye özen gösterin. Her zaman ve her yerde olduğu gibi uçak yolculuklarında da en sağlıklı içeceğin su olduğunu unutmayın.

 Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.