Sağlıklı Sosyaller  

Bahar Yorgunluğuna Yenik Düşmeyin!

Anasayfa > Yazılı Basın > Bahar Yorgunluğuna Yenik Düşmeyin!
        Mevsim değişiklikleri bedenimizde ve ruhumuzda farklı etkiler yapar. Özellikle ilkbaharda ruhumuz canlanıp aktivitemizi yükseltmek isterken, bedenimiz bu canlılığa uyum sağlayamaz. İlkbaharın ilk günlerinde kendimizi yorgun, halsiz ve isteksiz hissederiz. Bahar yorgunluğu olarak adlandırılan bu durum, hayat kalitemizi ve çalışma tempomuzu da olumsuz etkileyebilir. Birkaç basit beslenme önerileri ile ilkbahara vücudumuzun alışmasını sağlayabiliriz. İşte mevsim değişikliğinin olumsuzluklarını yok eden beslenme önerileri;

Su İçme alışkanlığı kazanın… Mevsim değişikliğine bağlı dolaşım problemlerinden kurulmak için bol bol su için. Günde 2,5–3 litre su içerek bedeninizdeki toksinleri uzaklaştırarak kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

C vitaminini yeterli ve düzenli tüketmeyi ihmal etmeyin… Bedenin C vitamini ihtiyacı ilkbahar ve yaz döneminde artar. Eğer C vitaminini doğal besinler ile yeteri kadar alamıyorsanız, mevsim değişikliğinin oluşturduğu problemleri şiddetli bir şekilde ve uzun süre yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Sofranızda C vitamininden zengin olan yeşilbiber, kuşburnu, maydanoz gibi besinlere ve C vitamininin kaynağı olan sebze ve meyvelere yer vermelisiniz. Sigara içenlerin C vitamini ihtiyacı, normal kişilerin iki katıdır. Bu nedenle sigara tiryakileri C vitamini alımlarına ve beslenmelerine daha fazla özen göstermek zorundadır. Ayrıca baharın sonu ile başlayan ve tüm yaz boyunca bol bol doğal C vitamini kaynaklarına kolayca ulaşabiliriz.

Alkolü kontrollü tüketin… Alkol tüketimi, mevsim değişikliği problemlerini kamçılar. Özellikle ilkbaharın değişen hava şartlarında alkol tüketimi kontrollü olmalıdır. Bu nedenle mevsim geçişinde alkol tüketiminizi minimuma indirmeye çalışmalısınız. Eğer alkol tüketecekseniz hafif alkollü içecekleri tercih etmeli ve 1–2 kadehten daha fazlasını tüketmemelisiniz. Vücudunuzu alkolden daha çabuk temizlemek için alkollü içecekler ile birlikte ve alkollü içecek tüketiminden sonra bol su içmeye özen göstermelisiniz.

Kafein tüketiminde dikkatli olun… Günlerin uzamaya başladığı ilkbahar  günlerinde sabah uyanabilmek, alkolün etkisinden kurtulmak, gün içerisinde yorgunluğu yenmek için, öğleden sonra beş çayında ve uzun akşam sofralarında da bol bol tükettiğimiz çay ve kahve tüketimini kontrol altında tutmalıyız. Mevsim değişikliği yorgunluğu ile savaşmak için aşırı kafein tüketmek yanlış bir uygulamadır. Çünkü kafein aşırı alındığında kalp çarpıntısına ve vücuttan su kaybına neden olabilir. Az miktarda kafeinin uyarıcı etkisi olduğu doğrudur fakat 4 kupa kahveden daha fazlası Olimpiyat Komitesi tarafından bile doping olarak kabul edilmektedir.

Yeterli ve Düzenli beslenin… Özellikle günlerin uzamaya başlaması akşam yemeklerinin geç yenmesine neden olmakta. Sabah kahvaltılarının öğle vaktine sarkması da öğle öğünlerinin geçiştirilmesine neden olmaktadır. Az ve sık beslenmeniz bu dönemde de oldukça önemlidir. Düzensiz beslenme ve uzun süreli açlıklar kan şekerinin dengesiz yükselmesi ve düşmesine neden olabileceğinden ötürü mevsim değişikliği yorgunluğunu daha kötü hale getirebilir. Bu nedenle siz siz olun, mevsim geçişinde olduğumuz şu dönemde de günde 6 öğün beslenmeye ve gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmamaya özen gösterin.

Beslenme kadar uyku düzeni de önemlidir… İlkbaharda da uykumuza dikkat etmeliyiz. Çünkü uykusuzluk veya düzensiz uyuma kendinizi daha yorgun hissetmenize yol açar. Bu durumun önüne geçmek için günde 6–8 saat uyumaya özen göstermelisiniz. Süre kadar uyku kalitesi de çok önemlidir.
 

NİL ŞAHİN GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Nil Diyet
0 216 348 73 15

www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.