Sağlıklı Sosyaller  

Uzun Bir Ömür İçin Kalbinizi İyi Besleyin!

Anasayfa > Yazılı Basın > Uzun Bir Ömür İçin Kalbinizi İyi Besleyin!
SEVGİLİLER GÜNÜNDE KALBİNİZİ İYİ BESLEYİN 

Özel günleri seviyoruz. Hayatımıza renk ve ivme katıyor özel günlerimiz. Şubat ayının rengi de sevgililer günü. Kalbimizi seviyoruz. Ancak Toplum olarak genetik mirasımızda kalbimiz hassas görünüyor. Kalp hastalığı riskimiz çok yüksek.

Her geçen gün dünya değişiyor, toplum değişiyor, yaşam değişiyor, biz değişiyoruz. Hareketimiz azalıyor, karın bölgemiz yağlanıyor, göbekleniyor, şişmanlıyoruz. Kalbimizin ve bütün organlarımızın çevresi yağlanıyor. Hastalıklara yakalanma riskimiz artıyor. Sağlığımız her geçen gün kötüye gidiyor, her geçen gün daha tehlikede. Kalp sağlığımız korunmaya muhtaç.

Kalp sağlığımızı korumak ve geliştirmek konusunda en büyük silahımız, sağlıklı beslenmek ve hareketli bir yaşam.

Beslenmemizi sağlıklı beslenme ilkelerine göre düzenlemek ve fiziksel aktivitemizi arttırmak sağlıklı bir kalbe sahip olmak için altın anahtar.

Sağlıklı Kalp Nasıl Beslenmeli?

  1. Fazla kilomuzu vermeliyiz. Taşıdığımız fazla kiloları vererek kalbimizin yükünü azaltmış oluruz. Şişmanlık, kalp sağlığımız ve genel sağlığımız açısından büyük bir risk faktörüdür.
  2. Özellikle karın bölgesinde biriken yağlar kalbimizin en büyük düşmanıdır. Belimizi inceltmeliyiz. Bel çevresi kalınlığı bayanlarda, 80 cm’ den az; erkeklerde 94 cm’ den az olmalı.
  3. BKI (Beden kitle indeksi= vücut ağırlığının(kg), boy uzunluğunun (cm) karesine bölünmesiyle elde edilen değer) 20 ile 25 arasında olmalı. Beden kitle indeksi 25’in üzerinde olduğunda, kalbimiz tehlikede iken, bu değer 30’un üzerine çıktığında tehlikenin boyutu katlanarak artmaktadır.
  4. Sebze ve meyvelerden zengin bir beslenme tarzı kalp sağlığını korur. Bu grup besinlerin içerdiği vitaminler, posa ve antioksidan adı verilen koruyucu öğeler sağlığımızı ve kalbimizi korumak ve geliştirmek konusunda kilit noktasıdır.
  5. Günde en az 5-7 porsiyon sebze ve meyve tüketmeliyiz.
  6. Omega–3 yağ asitlerinden zengin olan balık, kalp sağlığı açısından büyük önem taşır. Haftada üç kez ızgara veya buğulama balık tüketmek gerekir. Yağda kızarmış balık tükettiğimizde, omega–3 yağ asitleri kızartma işlemi sırasında etkinliğini kaybeder. Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda konserve balıkların omega–3 içeriğinin taze balıklara göre daha az olduğu görülmüştür.
  7. Kepekli ekmek ve tam buğday- çavdar unundan yapılmış ekmeklerin tüketimi, diyetimizi posa açısından zenginleştirir, bu da kalp sağlığımız için pozitif etki yaratır.
  8. Kurubaklagiller içerdikleri posa ve antioksidanlar sayesinde kalp sağlığımızı korur, kan kolesterol seviyesini dengede tutarlar. Haftada en az iki kere kurubaklagil tüketmeliyiz.

Kalp sağlığı için en büyük risk, yüksek kan kolesterolü ve kan yağlarıdır. Çok yağlı ve doymuş yağ oranı yüksek besinleri fazla tüketmek kan yağlarını ve kolesterolü yükselten en büyük etkendir. Yağ oranı yüksek hazır besinler, etlerin görünür yağları, süt ve yoğurdun kaymağını tüketmemeliyiz.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Karbonhidrat, protein ve yağdan dengeli ürünler tüketerek öğününüzün glisemik indeksini azaltın.
Nil Diyet

Online Hizmet

 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.