Sağlıklı Sosyaller  

Kötü Günlerde İyi Beslenin

Anasayfa > Yazılı Basın > Kötü Günlerde İyi Beslenin
#    Sabah uyandığınızda pencereden dışarı bakın ve güneşi selamlayın. Derin bir nefes alın. Temiz hava ve parlak güneş size enerji verecektir.

#    Kahvaltınızı sevdiklerinizle birlikte yapın. Poğaça, açma gibi geçiştirici yollara başvurmayın. Yumurtalı, peynirli, tam tahıllı veya çavdar ekmeğiyle mevsim yeşilliklerinden oluşan bir kahvaltı yapmayı tercih edin. 1 tatlı kaşığı kadar bal veya tahinpekmez yiyerek damak tadınıza tat katın, enerjinizi artırın,

#    Bu sıcaklarda öğle yemeği yiyemem demeyin. Zeytinyağlı sebze yemeği, 1 kase yoğurt ve lam tahıllı ekmekten oluşan bir mönü sıcak yaz günlerinde alternatifiniz olsıın.

#    Kuru baklagiller bitkisel protein kaynaklarıdır. Zeytinyağlı kuru fasulye, barbunya, nohut, mercimek gibi kuru baklagilleri sebze yemeği yerine yiyebilirsiniz.

SOĞUK SÜTLE KAHVE YAPIN

#    Öğle yemeğinden 2-3 saat sonra 1 bardak soğuk sütle kahve yaparak hem serinleyebilir hem de kahvedeki kafein sayesinde metabolizmanızı iki hafta önce Türk milleti olarak zor bir gece yaşadık. Haliyle de psikolojimiz altüst oldu, bedenimiz ve ruhumuz hırpalandı. Simdi bize düşen psikolojimizi güçlendirmek ve stresten uzaklaşmak. Bunun en etkin yollarından biri de sağlıklı beslenmekten geçiyor. Öyleyse sağlıklı beslenme önerilerine küçük dokunuşlar yapalım mı? canlandırabilirsiniz.

•    2 top taze sütle yapıldığına emin olduğunuz yerlerde üretilmiş dondurma da yiyebilirsiniz.

•    Akşam yemeğinde güçlü protein kaynağı, kırmızı el, balık eti, tavuk eti veya peynir mutlaka olsun. Etleri; ızgara olarak, tencerede veya fırında pişirin. Balık tercih ederseniz buğulama yada ızgara olsun. Derin yağda yanmış yağla kızartmalardan kaçının.

•    Taze yeşillikler sofralara renk verir, enerjinizi artırır. Yeşilliklerin çeşit çeşit olduğu yaz mevsiminde salata tüketmeyi ihmal etmeyin. Salatalarınıza zeytinyağı, limon ve nar ekşisi ilave edebilirsiniz.

ACIKHAVADA YÜRÜYÜŞ YAPIN

#    Meyveler doğal tatlı ihtiyacını karşılayan, mutluluğumuzu artıran yiyeceklerdir. Özellikle yaz meyveleri, mineral ve su oranı yüksek olmasıyla vücudumuzu güçlendirir, canlandırır.

#    Açık havada akşamüstü güneş batarken, rahat bir ayakkabı giyerek yürüyüş yapın. Bir yandan ter alarak yorulurken diğer yandan stres atarak dinlendiğinizi fark edeceksiniz.

#    En önemli gülümseme kaynağı suyu unutmamak gerek. Günde 3 litre su içmeyi İhmal etmeyin. 

• Akşam yatmadan önce dik bir duş yapın. Bir bardak süt veya kefir için. Geceyi huzurla geçirmenize yardımcı olacaktır. Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.