Sağlıklı Sosyaller  

Ben Her Bahar Yorgun Olurum...

Anasayfa > Yazılı Basın > Ben Her Bahar Yorgun Olurum...
Mevsim değişiklikleri beslenmemiz üzerinde olumsuz etkiler yapar. Mevsimler değişirken genellikle kendimizi yorgun, halsiz ve isteksiz hissederiz. Sonbaharda yazın bitmesiyle; havaların soğuması, günlerin kısalması ile hareketin azalması,  iştahımızı, hayat kalitemizi ve çalışma tempomuzu da olumsuz etkileyebilir. Birkaç basit önlem ile sonbaharın getirdiği olumsuzlukları yenebiliriz.
       
Bazı kişiler bu mevsim geçişlerinde özellikle kıştan bahara ve bahardan yaza geçişlerde yorgunluk ve halsizlikten kıvranırken, bazıları mevsim değişikliklerinden hiç etkilenmez. Kişilerin arasındaki bu fark bedenin veya ruhun bir oyunu değildir. Bu kişilerin mevsim değişikliklerine karşı uygun davranışlar sergileyerek yorgunluğu yanlarına yaklaştırmamalarıdır.
       
Sağlıklı beslenme ise mevsim değişikliği olumsuzluklarını yenmenizde baş aktör olacaktır. İşte sonbahar yorgunluğunun olumsuzluklarını yok eden beslenme önerileri!

Su İçme alışkanlığı kazanın… Sonbaharda hava sıcaklığının azalması ile birlikte susuzluk hissi yaşamıyor olsak dahi, su içmeye özen göstermeliyiz. Günde 8–15 su bardağı su kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve mevsim değişikliklerine bağlı kabızlık sorununuzu çözecektir.
Mevsim değişikliğine bağlı dolaşım problemlerinden kurulmanın da tek yolu bol bol su içmektir. Susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.
C vitaminini yeterli ve düzenli tüketmeyi ihmal etmeyin… Bedenin C vitaminine duyduğu ihtiyaç bahar ve yaz döneminde artabilir. Eğer C vitaminini doğal besinler ile yeteri kadar alamıyorsanız, mevsim değişikliğinin oluşturduğu problemleri şiddetli bir şekilde ve uzun süre yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Sofranızda C vitamininden zengin olan yeşilbiber, kuşburnu, maydanoz gibi besinlere ve C vitamininin kaynağı olan sebze ve meyvelere geniş yer vermelisiniz. Sigara içenlerin C vitamini ihtiyacı, normal kişilerin iki katıdır. Bu nedenle sigara tiryakileri C vitamini alımlarına ve beslenmelerine daha fazla özen göstermek zorundadır.

Alkolü kontrollü tüketin… Alkol tüketimi, mevsim değişikliği problemlerini kamçılar. Özellikle sonbaharda alkol tüketimi kontrollü olmalıdır. Bu nedenle mevsim geçişinde alkol tüketiminizi minimuma indirmeye çalışmalısınız. Eğer alkol tüketecekseniz hafif alkollü içecekleri tercih etmeli ve 1–2 kadehten daha fazlasını tüketmemelisiniz. Vücudunuzu alkolden daha çabuk temizlemek için alkollü içecekler ile birlikte ve alkollü içecek tüketiminden sonra bol su içmeye özen göstermelisiniz.

Kafein tüketiminde dikkatli olun… Sonbaharda, havaların soğuması, günlerin kısalması, gecelerin uzaması ile birlikte sıcak içecek ihtiyacı artmaktadır. Sabah uyanabilmek, alkolün etkisinden kurtulmak, gün içerisinde yorgunluğu yenmek için, öğleden sonra beş çayında ve uzun akşam sofralarında da bol bol tükettiğimiz çay ve kahve tüketimini kontrol altında tutmalıyız. Mevsim değişikliği yorgunluğu ile savaşmak için aşırı kafein tüketmek yanlış bir uygulamadır. Çünkü kafein aşırı alındığında kalp çarpıntısına ve vücuttan su kaybına neden olabilir. Az miktarda kafeinin uyarıcı etkisi olduğu doğrudur fakat 4 kupa kahveden daha fazlası Olimpiyat Komitesi tarafından bile doping olarak kabul edilmektedir.

Yeterli ve Düzenli beslenin… Özellikle günlerin kısalmaya başlaması, Yazdan kalan alışkanlıkla akşam yemeklerinin geç yenmeye devam edilmesi. Az ve sık beslenmeniz bu dönemde de oldukça önemlidir. Düzensiz beslenme ve uzun süreli açlıklar kan şekerinin dengesiz yükselmesi ve düşmesine neden olabileceğinden sonbahar yorgunluğunu daha kötü hale getirebilir. Bu nedenle siz siz olun, mevsim geçişinde olduğumuz şu dönemde de günde 6 öğün beslenmeye ve gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmamaya özen gösterin.
Doğal ve mevsiminde beslenin… Yiyecekleri mevsiminde ve katkı maddesi içermeyenleri kullanın. Böylece yediğiniz yiyecekler sizin sonbahar mevsimine uyumunuza yardımcı olacaktır. Yiyeceklerin içinde bulunan katkı maddelerinin miktarı ve yoğunluğu ölçüsünde sindiriminiz zor olmaktadır.

Acı baharatları bir süreliğine de olsa rafa kaldırın… Midelerin daha hassas olduğu sonbaharda acı baharatları mümkün olduğunca az tüketmeye gayret etmelisiniz. Acı kırmızıbiber başta olmak üzere acı baharatlar mide asit salgınızın artmasına neden olarak rahatsız hissetmenize yol açabilir.

Kıpırdayın… Kendinizi yorgun hissedip sosyal hayattan uzaklaşarak sonbahar yorgunluğunu alt edemezsiniz. Kendinizi eve kapatmak yerine açık havada en az yarım saatlik yürüyüşler yapın ve oksijen kapasitenizi yükseltin.

Uyku düzeninizi sağlayın… Uyku düzeninizin olmaması, uyku saatlerinin dengesiz ve belirsiz olması sonbahar yorgunluğunun belirgin bir hal almasına yol açabilir. Bu durumu engellemek ve sonbahar yorgunluğundan bir an evvel kurtulmak kışa daha enerjik merhaba demek için, yapmanız gereken uyku düzeninizi sağlamak ve günde 6-8 saat uyumaktır.

Sonbahar Menüsü

Sabah: Haşlanmış yumurta
           Peynir
           Tam buğday ekmeği
           Tahin- pekmez
           Domates, salatalık, yeşilbiber

Kuşluk: Elma

Öğlen: Kırmızı mercimek çorbası
           Et sote
           Bulgur pilavı
           Yeşil salata

İkindi: Bol Sütlü kahve
           Kepekli kurabiye

Akşam: Kıymalı taze fasülye
           Tam buğday ekmeği
           Yoğurt

Gece: Üzüm- Elma


Nil ŞAHİN GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.