Sağlıklı Sosyaller  

Lezzetli ve Sağlıklı Bayram Sofraları...

Anasayfa > Yazılı Basın > Lezzetli ve Sağlıklı Bayram Sofraları...
Bayramlar, eğlence, heyecan ve mutluluk beklentileri ile birlikte özenle hazırlanan zengin bayram sofralarında sağlıklı beslenmeye gösterilen özenin minimum olduğu zamanlardır.  
Bayram ziyaretlerinde ki ikramlar, misafirperverliğimizin derecesini gösterirken, ısrarlarımız da diyet yapan misafirlerimizin en büyük kabusunu oluşturmaktadır. Geleneksel bayram soframızı bir takım ayarlamalarla sağlıklı bayram sofralarına çevirebiliriz:
Birinci kural porsiyon miktarlarını doğru kontrol etmektir… Bayram günleri ikramsız ve tatlısız olmaz. Tabi ki her zaman ki lezzetten daha farklı tatlar olmalı. Ancak, porsiyon miktarlarına özen göstermeli, çok bonkör olmamalıyız.
İkinci kural kendi porsiyonunu ayarlamak, başkalarının yediği ve kilosu ile karşılaştırmamaktır… Kendi besin ihtiyacınıza göre günlük beslenme hakkınızı takip ederek seçim yapmalısınız. Sebze ve meyve içerikli ikramlara sofranızda daha geniş bir alan ayırın.
Şeker, çikolata ve tatlıları yemekten sonra, tok karına ve ölçülü alın…  Şeker, besin kalitesi yok denecek kadar az olan boş enerji kaynağıdır. Bu nedenle beslenmemizde ne kadar sınırlı yer alırsa, beslenme programlarımız o kadar sağlıklı olur. Bayramda şeker tüketiminde aşırıya kaçmamak için, ikram edilen şekerleri ve çikolataları tok karına tüketin. Sütlü tatlı veya meyveli tatlı birinci tercihiniz olsun. Çünkü bu tatlılar hem daha sağlıklıdır, hem de daha az kalorili… Eğer ağır hamur tatlıları tüketmek isterseniz, küçük bir dilimden fazla tüketmeyin ve kaymaklı tercih etmeyin.

“Nasıl olsa çok yiyeceğim” mantığından sakının… Kişilerin büyük bir kısmı, bayram sofralarında çok yiyeceğini düşünerek bütün günü aç geçirebilmekte veya küçük şekerli atıştırmalar yapmaktadır. Bu durumda kan şeker seviyesi bozulur. Yorgunluk ve tatlı krizleri ile birlikte karbonhidrat bağımlılığı oluşur. Bayram süresince kan şekerinizin dengeli yükselip alçalması için ana öğünleri atlamadan kaliteli ve yeterli beslenmeye özen göstermelisiniz.
İçeceklere aldanmayın… Bayram sofranıza renk ve hareket katan tatlılar gibi içeceklerin de çoğu şeker yüklüdür. Günlük enerji ihtiyacınızın %20-30’u kadarını içeceklerden ekstra olarak almamak için şekerli içecekler yerine su içmeyi tercih edin. Bitki çayları, açık çay, ayran ve taze sıkılmış meyve suları da daha sağlıklı alternatifler olacaktır. Bayram süresince de günde 8–15 su bardağı su içmeye devam edin.
Sağlıklı tatlar konusunda sizin sofranız “örnek ” olsun… Misafirlerinizi gerçekten seviyorsanız, onların sağlığını düşünecek şekilde hazırlık yapmalısınız. Bu bayrama bir tazelik getirin ve siz öncü olun. Ağır hamurlu yoğun yiyecekler yerine, mevsim sebzeleri ve meyvelerinden oluşan renkli tatar ikram edin. Hem siz formda kalın, hem de misafirleriniz…

Kuruyemiş ikramında ölçülü olun… Zengin omega-3, posa, magnezyum ve E vitamini içerikleri ile son derece sağlıklı olan yağlı kuruyemişler geleneksel bayram ikramlarının vazgeçilmezidir. Fakat her besin gibi kuruyemişlerde tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Çünkü kuruyemişler küçük kalori bombalarıdır. Bu nedenle fındık, fıstık ve bademde günde toplam 10-15’i, cevizde ise 3–5 adedi geçmemeye özen gösterin.
Sofranızda hafif olanlara yer… Sindirim sisteminizi yormamak ve kilo almadan bayramı noktalamak için kızartma ve kavurma yöntemi ile pişmiş olan yemeklere bu sene bayram sofranızda yer vermeyin. Izgara, buğulama, fırında, haşlama sulu tencere yemekleri gibi sağlıklı yöntemler ile pişmiş olan yiyeceklere yönelin.
Ertesi gün pişman olup, sofranızı boş bırakmayın… Bayramda en sık yapılan hatalardan biri de, bir önceki gün çok yemek yemiş olmanın pişmanlığını duyarak kişinin kendisini ve ailesini aç bırakmasıdır. Özellikle sabahın ilk saatlerinde pişmanlığın daha yoğun olması kahvaltının atlanmasına ve buna bağlı olarak bütün öğün düzeninin bozulmasına neden olur. Bayram ertesi kahvaltıda 1–2 dilim peynir, 1–2 dilim tam buğday ekmeği ve çiğ sebze, öğle ve akşam yemeklerinde ızgara et, sebze yemekleri, salata, yoğurt ve 1–2 dilim ekmek tüketin. Ara öğünlerinizi taze mevsim meyveleri süslesin.

Nil ŞAHİN GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.