Sağlıklı Sosyaller  

Bu Yazı, Hafif ve Ödemsiz Geçirin!

Anasayfa > Yazılı Basın > Bu Yazı, Hafif ve Ödemsiz Geçirin!
Son günlerde; havaların ısınması ve nem artışı ile birlikte ödem, en çok duyulan ismiyle, şişkinlik problemimiz doruk noktalara ulaştı. Özellikle bayanlar başta olmak üzere şişkinlik hepimizin ortak problemi. Kendimizi aşırı gergin ve rahatsız hissetmemize neden olan ödem hayat kalitemizi büyük ölçüde etkilemekte. Bu yazı ödemsiz hafif ve rahat geçirmek için bir takım sağlıklı beslenme kurallarına uymamız yeterli.

Hafifleten sağlıklı beslenme kuralları;

 1. Düzenli ve yeterli uyku uyumaya özen gösterin.
 2. Sabah uyandığınız andan itibaren bir saat içinde kahvaltıya başlamaya özen gösterin.
 3. Sabah kahvaltıya başlamadan önce 1 su bardağı ılık su sonrası 1 su bardağı oda ısısında su içerek sindirim sisteminizi harekete geçirmiş olursunuz.
 4. Günde 8–15 su bardağı su içtiğinizden emin olun. Yetersiz su tüketimi de şişkinliğin temel nedenlerinden biridir.
 5. 3 ana 3 ara olacak şekilde 6 öğün beslenin.
 6. Ana öğünlerde bütün yiyecek gruplarını içeren dengeli menüler oluştururun. Yiyecek grupları:1. grup, Et-peynir grubu, 2. grup, ekmek hamurlu yiyecekler, 3. grup,Süt- yoğurt grubu, 4. grup, Sebze- meyve grubu yiyeceklerden oluşmaktadır.
 7. Ara öğünlerde sağlıklı, pratik atıştırmalar yapın. Fındık ,fıstık, badem gibi kuruyemişler, peynir ekmekten oluşan küçük bir sandviç, süt- yoğurt sağlıklı ara öğünler için iyi bir örnektir.
 8. Çay, kahve ve asitli içecekler kafeinden zengindir ve aynı zamanda diüretik etkilidir. Vücudunuzdan fazla su atılmasına sebep olur. Bu da ödem problemini tetikler. Bu tür içecekleri olabilecek en az seviyede ve çayı açık kahveyi hafif olarak tüketin.
 9. Şişkinliği arttıran önemli nedenlerden biri de alkol tüketimidir. Alkol tüketimini ne kadar azaltırsanız o kadar iyi olur. Uzun yaz akşamlarında olabilecek en az seviyede alkolü bol su ile birlikte tüketin. Mümkünse iki gün üst üste alkol almamaya özen gösterin.
 10. Uzun süre hareketsiz olmanız vücudunuzun şişmesini kolaylaştırır. Bunun için kendi imkanlarınız doğrulturunda günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yapın.
 11. Bu yaz sağlıklı bir karar alıp sigarayı bırakın veya miktarını azaltın.
 12. Eğer imkânınız varsa şişkinlik sorununu çözen lenf drenaj masajı yönteminden yararlanabilirsiniz.
 13.  Fazla kilonuz varsa mutlaka verin, ancak acele etmeyin. Fazla kilolu olmanız ödem miktarını arttırır. Ancak hızlı ve sağlıksız kilo vermeniz ödem problemi ile birlikte bir çok problemi beraberinde getirir.

Sağlıklı ve eğlenceli bir yaz dilerim.

Nil Şahin Gürhan
www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.