Sağlıklı Sosyaller  

Hamilelik Dönemi, Doğum Sonrası ve Çocuk Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler...

Anasayfa > Yazılı Basın > Hamilelik Dönemi, Doğum Sonrası ve Çocuk Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler...
Hamilelikte Beslenme; 2 kişilik düşünmek

Bebeğim dergisi ile tanışmam ilk gebeliğimde bir okur olarak oldu. İlk kızıma hamile idim ve ben de her anne adayı gibi tarifi olmayan değişik heyecanlı duygular içindeydim. Bebeğim dergisi kafamda oluşan korkularda belirsizliklerde başucu dergim oldu. Büyük kızım şimdi 8 yaşında ve 2. sınıfa başladı. Ben bebeğim dergisi okumaya devam ediyorum.
Yıllar sonra bu dergiye yazmaya başlarken ilkyazım gebelik döneminde beslenme. Anne adayları nasıl beslenmeli, neler yemeli, nelere dikkat etmeli?

Hamileyken…

Gebe kaldığınızı öğrenmenizle birlikte 2 kişilik hayata merhaba diyorsunuz. Gebelik süresince 39- 40 hafta boyunca her geçen gün vücudunuz farklılaşıyor, beslenme ihtiyaçlarınız değişiyor. Bebeğinizin sağlıklı büyüyüp gelişmesinde, sizin mutlu ve sağlıklı bir hamilelik geçirmenizde; sağlıklı beslenmenin önemi artarak devam ediyor. Gebelik döneminde sağlıklı beslenmeniz doğum sonrasında sağlıklı bir emzirme dönemi geçirmenize destek sağlıyor.

9 Ay boyunca nasıl beslenmeli?

 • Bebeğinizin bir takım hastalıklardan korunabilmesi için sizin gebeliğe hazırlık döneminde doktorunuza danışarak bazı besin takviyeleri almanız gerekir. Gebelik sürecinde takviye olması gereken en önemli vitamin folik asittir. B grubu vitaminlerinden olan folik asit, hücre bölünmesinde çok önemli görevlere sahiptir. Gebelik başlangıcından 28 gün sonrasına kadar folik asit yetersiz alındığında nöral tüp defekti riski artar. Bu hastalıkta, bebeğin omurilik bölgesinde yeterli gelişim ve gerekli olan kapanma tamamlanamaz. Gebe kalmayı düşünen bayanların muhakkak folik asit desteği kullanmaları gerekir.
 • Öğün sayısını arttırmalısınız. 6- 8 öğün olacak şekilde beslenmeniz, kan şeker seviyenizi dengeli tutar ve böylece bebeğinize sürekli ve dengeli bir enerji akışı sağlayabilirsiniz.
 • Bol su içmelisiniz. Yeterli ölçüde su tüketimi bebeğinizin sağlığı için son derece önemlidir. Ayrıca yeterli su tüketimi kabızlık gibi bir takım sindirim problemleri ve ödem (şişlik) gibi dolaşım problemleri yaşamanızı engeller.
 • Et ürünlerini çeşitli tüketin. Haftada 2 gün balık, 2 gün kırmızı et, 2gün tavuk eti şeklinde beslenmek vitamin, minerallerin,  yeterli ve dengeli alınabilmesi açısından önemlidir.
 • Fiziksel olarak aktif olun. Her gün yarım saat orta tempoda yürüyün.
 • Gebelik süresi boyunca kesinlikle düşük kalorili zayıflama diyetleri uygulamayın. Kilo konusunda takıntı yapıp yetersiz beslenmeye meydan vermeyin. Annelerin yetersiz kilo almaları da düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riskini ve annede de bir takım sağlık risklerini arttırır.
 • Gebeliği istediğiniz yiyeceği istediğiniz miktarda yemek için bir fırsat olarak algılayıp aşırı kilo almayın. Gebelik boyunca kötü beslenme, normalin üzerinde kilo alımı, gebelikte bebekte ve annede bir takım sağlık sorunları oluşturduğu gibi, doğum sonrasında da annenin iyileşmesini geciktirir.
 • Gebelikte yağ tüketimi miktar ve yağın cinsi açısından önemlidir. Gün boyunca yemekler, salatalar ve besinlerin içerisinde yer alan doğal yağlar ile karşılanan yağ ihtiyacınızı değişik yağ çeşitlerinden dengeli olarak karşılamalısınız.
 • Doymuş yağ gereksinimini, etler ve sütlerin içerisinde yer alan doymuş yağ asitleri ile karşılayabilirsiniz. Bu nedenle hamilelik döneminde kesinlikle yağı azaltılmış ve/veya yağsız süt ürünleri kullanmayın, normal yağlı olanları tercih edin.
 • Doymamış yağ asitleri de dengeli bir şekilde alınmalıdır. Tekli doymamış yağ asitleri olan omega-9 ve çoklu doymamış yağ asitleri olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri dengeli bir biçimde yer alması bebeğinizin beyin gelişmesinde de etkili olacaktır. Bunun için haftada 2–3 kez balık tüketmek, her gün küçük bir avuç yağlı kuruyemiş ( fındık, fıstık, badem, ceviz gibi)  yemek,   yemeklerde ayçiçeği ve- veya mısırözü yağı kullanmak ve salatalara zeytinyağı eklemek yeterlidir.
 • Yağda kızarmış, yanmış yağ içeren yiyeceklerden uzak durmalı tencere yemekleri tüketmeli veya ızgara, haşlama ve fırında pişirme yöntemleri tercih etmelisiniz.
 • Gebeliğin ileri dönemlerinde bebeğinizin ağırlığının artışına paralel olarak ve bebeğinizin karın bölgesinde yarattığı baskı nedeni ile reflü görülebilir. Açlık ve aşırı besin tüketimi reflüyü tetikler.
 • Besinleri yavaş tüketilmeli ve iyi çiğnenmelisiniz.
 • Yeterli ve düzenli uyku uyumak; hem bebeğinizin gelişmesini hızlandırır, hem de sizin rahat sağlıklı ve sakin hamilelik geçirmenizi sağlar.

Nil ŞAHİN GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.