Sağlıklı Sosyaller  

Geçmişten Geleceğe Obezite

Anasayfa > Yazılı Basın > Geçmişten Geleceğe Obezite
Çalışma hayatının hareketsiz olması, işlenmiş gıda tüketimi, üretilen gıdalara koruyucu madde ilave edilmesi, kontrolsüz beslenme, çalışma şartlarının stresli olması, solunan havanın oksijence fakir olması gibi birçok sebep vücudu etkileyerek fazla kilo alımını kaçınılmaz kıldı. Bugün ülkemizde erkeklerin yüzde 24'ü kadınların ise yüzde 32'si şişman kişilerden oluşuyor. Dünya genelinde ise kadınların yüzde 35.3'ü, erkeklerin yüzde 33.3'ü obeziteylle mücadele veriyor. Ülkemiz nüfusunun ise yüzde 30.3'ü obez kişilerden oluşuyor. Bu oranın yüzde 2.9'unu çok şişman kişiler oluşturmakta. Dünya'da ise obezite yüzdesi yüzde 10 civarında. Gerekli önlemler alınmazsa Türkiye'de 2025 yılında erkeklerin yüzde 18'i kadınların ise yüzde 21'i obez kişilerden oluşacak. Amerika başta olmak üzere gelişmiş ve gelişmemiş birçok ülke şu an obezİteyle mücadele veriyor.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE BESLENME

Obezite artık çağımızın problemi. Her gecen gun ülkemiz dahil tüm dünya daha büyük risk altında. Herkes hayatının bir dönemini diyet modunda geçiriyor. Oysa geçmişe baktığımızda atalarımızın kilolu olmak gibi bir sorunu yoktu ve fazla kiloya bağlı oluşan hastalıklar artmamıştı. 

# İlk çağlarda yaşayan insanlar avcı toplayıcılık yapıyordu. Avladıkları hayvanlarla beslenerek protein ve yağ ihtiyacını, meyve sebze toplayarak lif ve karbonhidrat ihtiyacını karşılıyordu. Bunları yaparken oldukça aktif bir hayat sürdürüyorlardı.

#    Yerleşik hayata geçilmesiyle birlikte meyve, sebze ve tahıl ürünleri ekilmeye başlandı. Ekili alanlar arllı. Bu durum lah.il, sebze ve meyveden daha çok faydalanmamızı sağladı. 9 Tarımda endüstrileşmenin olmasıyla birlikte üretim arttı. Üretilen gıdalar işlenmeye başladı. Nişastalı gıdalar gün yüzüne çıktı.

#    Avlanmak için hayvanların peşinden koşan insan artık hayvanları üretim çiftliklerinde üretilmeye başladı, böylece enerji harcaması oldukça azaldı.

#    Teknolojinin daha da gelişmesiyle günümüz koşulları oluştu. Makineleşmeyle hareket iyice azaldı. İşlenmiş gıda üretimi daha da yaygınlaştı. Üretilen gıdalardaki nişasta, yağ, şeker oranı arttı.

OBEZİTEYİ ÖNLEMEK İÇİN

Genetik yatkınlık temelinde kişinin ihtiyacından fazla besin alması ve az enerji harcaması sonucu vücutta olması gerekenden daha fazla yağ birikir ve zamanla kişide obezite gelişir. İşte size obeziteyi önlemek için yapmanız gerekenler;

#    Güne pozitif bir şekilde su içerek başlayın.

#    Sabahları sağlıklı bir kahvaltı yapın. Yumurta, peynir, lam tahıllı veya çavdar ekmeği ile mevsim yeşilliklerinden faydalanmak kaliteli beslenmedeki ilk adımı oluşturuyor.

#    Öğle yemeğinde fast food gibi yağlı, vücut bütünlüğünü bozan gıdalardan kaçının. Daha çok sebze yemeği, yoğurt, salata gibi gıdalarla günü devam ettirmeye çalışın. Tabii ekmeğinizi yemeyi unutmayın.

#    İkindi ara öğünü akşam yemeğine kadar tok kalmayı sağlayın. İkindi öğünü için; sütlü kahve veya yoğurt veya ayranla birlikte bir porsiyon meyve yemek güzel bir alternatif olacaktır.

#    Paketli, işlenmiş gıdalar tüketmemeye özen gösterin. Taze mevsim sebze ve meyvelerinden faydalanın.

#    Tüm gıdalardan ölçülü ve dengeli bir şekilde yemeye özen gösterin. Sağlıklı yağlardan badem, ceviz, fındık, kajuyu gün içinde porsiyon miktarına dikkat ederek tüketebilirsiniz.

#    Alkol ve sigara tüketmeyin. Alkol içildiği andan itibaren kana karışmaya başlar. Dolaşıma hızlı katılır ve vücutla yağ olarak depolanır. Özellikle karaciğer yağlanmasına sebep olur, diğer organların çalışmasını yavaşlatır, vücut sistemini bozar.

# Her gün en az yarım saatlik mümkünse açık havada, tempolu yürüyüşlerle metabolizmayı canlı tutmaya çalışın. Gün içinde olabildiğince çok hareket etmeye çalışın, fiziksel aktivitenizı artırın. Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.