Sağlıklı Sosyaller  

Fazla Kilolarınız Sahip Olduğunuz Kiracılarınız Gibi Olsun!

Anasayfa > Yazılı Basın > Fazla Kilolarınız Sahip Olduğunuz Kiracılarınız Gibi Olsun!
Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan; fazlalıklardan kurtulmanın, fazla kilolarımızı taşımaktan daha kolay ve daha az masraflı olduğunu vurgulayarak "Kilo vermek için sağlam ve gerçekçi yol haritanızı oluşturun" uyarısında bulundu Fazlalıklardan kurtulmanın fazla kilolarımızı taşımaktan daha kolay olduğunu hatırlatan Nil Şahin Gürhan, "Öncelikle fazlalıklardan kurtulmaya karar verin ve kilo vermek için gerçekçi yol haritanızı oluşturun" diyerek şu uzman tavsiyelerinde bulundu:

1.    Birinci kuralınız düzen olsun ve öğünlerinizi düzene sokarak işe başlayın.

2.    Sabah uyanınca kahvaltınızı mutlaka yapın. Kahvaltıda yumurta, peynir, tam tahıliı ekmek ve bolca yeşillik olsun.

3.    Az ve sık beslenin. Öğünlerinizin arası 2-3 saat olsun.

4.    Öğle yemeğinizde sebze yerseniz akşam et yemeği tercih edin. Etin görünen yağlı kısımları varsa yememeye dikkat edin.

5.    Kaliteli karbonhidratlar tüketin. Ekmeğiniz tam tahıllı ya da çavdar olsun. Beyaz ekmek, poğaça, börek gibi basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durun.

6.    Öğünlerinizde en az 1 kâse salata olsun. Böylece günlük lif ihtiyacınızın çoğunu karşılamış olursunuz ve kabızlığı engellersiniz.

7.    Porsiyonlarınıza dikkat edin. Yemeniz gereken sağlıklı yiyecekleri ölçülü bir şekilde tabağınıza alın ve tabağınızdaki yemeklerin dışına çıkmamaya özen gösterin.

8.    Tatlı ihtiyacınızı meyvelerle karşılayın. Yaz meyvelerinin zayıflamaya yardımcı etkisinden faydalanın, Dilerseniz 2 top taze sütten yapılmış dondurma kaçamağı da yapabilirsiniz.

9.    Su içmeyi alışkanlık haline getirin. Her gün 2-3 litre su içmeye çalışın.

10.    Her gün yarım saat yürümeyi ihmal etmeyin. Yürüyüş yapmak hem keyif verir hem de zayıflamaya yardımcıdır.

11.    Yeterli uyumaya özen gösterin. Çünkü uykusuzluk kilo almanıza sebep olur.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.