Sağlıklı Sosyaller  

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan: "Acıkmasına İzin Vermeden Sürekli Bir Şeyler Yedirmeyin"

Anasayfa > Yazılı Basın > Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan: "Acıkmasına İzin Vermeden Sürekli Bir Şeyler Yedirmeyin"
1 yaş sonrasında çocuğumuzu nasıl beslemeliyiz?

Hamile kaldığımız andan itibaren bebeğimizin sağlıklı büyümesi ve gelişmesinde beslenme çok önemli rol oynar. Bebeğimiz büyüdükçe beslenmenin önemi artar. Yeterli ve dengeli beslenen bebekler ve çocuklar hastalıklara karşı daha dirençli olur. Büyümeleri ve gelişmeleri sağlıklı ölçülerde devam eder.

Bebeklikten çocukluğa geçiş dönemi olan 1 yaş sonrası beslenme açısından değişim ve başkalaşım dönemidir. Bu dönemde çocukların hareketleri artar, iştahları biraz azalır. Büyüme hızları yavaşlar. Beslenme şekilleri ve gereksinimleri farklılaşır. Anne babalarda da endişenin ve özenin boyutu değişir.
Bu yaş dönemi çocuğumuzu beslerken ne tür yanlışlar yapma ihtimalimiz var?

  1. Çocuğumuzu hala püre şeklinde beslemeye devam etmek.
  2. Açlık duygusu yaşamasına izin vermeden sürekli bir şeyler yedirme çabası
  3. Televizyon seyrederek veya başka bir şeyle oyalayarak yemek yedirmek
  4. Sevmediği reddettiği yemekler yerine sağlıksız alternatifler sunmak
  5. Gece biberonla bol miktarda süt vermek
  6. Evde yaptığınız yemeklerin sadece suyunu vermek.
  7. Öğünler arasında çocuğunuza şekerleme vermek, hem iştahı azaltır hem de diş çürüklerine de sebep olur.

 

1 yaş sonrası çocuğumuzu sağlıklı beslemek için neler yapmalıyız?

1- Temel besin grubundan her gün yeterli ölçüde tüketmesine özen göstermeliyiz. Bu besin grupları; 1- Et grubu, 2- Süt grubu, 3- Ekmek ve tahıl grubu, 4- Sebze, 5- Meyve grubu ve 6- yağ grubu’ dur.
2- Besinleri karıştırıp bulamaç şeklinde vermemeliyiz. Yiyeceklerin tek tek tadını algılayarak yemesi: yiyeceklerin tadına alışmasında ve sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmasında yardımcı olacaktır.
3- Kalsiyum grubu yiyecekleri süt, yoğurt, ayran, veya kefir şeklinde mutlaka vermeliyiz. Bu yaş grubunda günlük 2,5 su bardağı süt veya yoğurt olarak verilmelidir. 1 dilim kadar da peynir yemesi yeterli olacaktır.
4- Et her gün olmalıdır. Haftada 2 gün kırmızı et, haftada 2 gün tavuk eti, haftada 2 gün balıketi şeklinde olabilirse besin örüntüsü açısından maksimum çeşitlilik sağlamış oluruz.
5- Eğer alerjisi yoksa her sabah kahvaltıda 1 yumurta verilmeliyiz.  
6- Öğlen ya da akşam sebze yemeği olmalı. Kıymalı, etli tavuklu sebze yemekleri olabileceği gibi zeytinyağlı sebze yemekleri ile de zengin çeşitli alternatifler oluşturulabiliriz.
7- Öğünlerde söğüş çiğ sebze veya salata olmasına özen göstermeliyiz.
8- Her gün mutlaka 1-2 kez meyve tüketmesini sağlamalıyız.
9- Yemeklerde ve aralarda içecek ihtiyacını: taze meyve suyu, ayran ve su olarak sağlaması alışkanlık olarak benimsetmeliyiz.
10-Ekmek ve tahıl grubunun tüketimi çok önemlidir. Çocuğunuza ekmeği, tam buğday, çavdar, yulaf ekmeklerini dönüşümlü kullanarak verebiliriz. Yemeklerde çorba, pilav olduğunda ekmek miktarını azaltmalıyız.
11-Her meyve; farklı “antioksidan” besinler, farklı vitaminler ve mineraller içerir. Meyveleri mevsiminde ve çeşitli yemesini sağlamalıyız.
12- Yemek pişirirken daha çok buharda, haşlama, tencere yemeği ve fırında pişirme yöntemlerini tercih etmeliyiz. Kavurma kızartma gibi yöntemlerden uzak durmalıyız.
13-Çocuğumuza yedireceğimiz yemeği, 2 günden fazla saklamamalı ve 1 kereden fazla ısıtmamalıyız. 
14- Anne sütü vermeye 2 yaşına kadar devam edebilirseniz çok sağlıklı olur. Ancak emzirme çocuğunuzun normal beslenmesini engellememelidir.
15- D vitamini besinlerle yeteri kadar karşılanamaz, kış aylarında da çocuğumuzun 15-20 dakika güneş görmesini sağlamalıyız. Doktorunuza danışarak D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.
16- Büyüme çağında demir son derece önemlidir. Günlük demir ihtiyacının büyük bir kısmı et grubu besinlerden karşılanır. Demirin emilimini arttırabilmek için yemekte veya yemekten sonra C vitamini içeren sebze veya meyveler verebiliriz.
17- Çocuğumuza su içme alışkanlığını bu dönemde kazandırmalıyız.
18- Bu dönemde, Çocuklarımızın kendi kendilerine çatal kaşık kullanarak yemelerini teşvik etmeliyiz.

19- Bu dönemde çocuğumuza ağız ve diş sağlığı benimsetmeliyiz. 1,5- 2 yaşında gelen çocuğumuzun bir diş fırçası olmalı ve macunsuz olarak fırçalama eğitimi vermeliyiz.


1-2 Yaş çocuklar için örnek menü

Kahvaltı: 1 bardak süt (150ml)

1 yumurta veya bir dilim peynir

1tatlı kaşığı bal veya pekmez

2-3 adet ceviz

1-2 dilim ekmek

Domates veya meyve

Ara Öğün: 1 meyve

Öğle Yemeği: 3-4 Yemek kaşığı kıymalı sebze yemeği

2-3 kaşık pilav veya makarna

½ su bardağı yoğurt

İkindi: ½- 1 su bardağı yoğurt

1 küçük meyve veya 2-3 adet bisküviAkşam: 2 Adet fırın köfte

1 kase çorba

1 dilim ekmek

Salata

Gece: Anne sütü (alıyorsa) veya 1 su bardağı günlük süt.

 

Nil ŞAHİN GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.