Sağlıklı Sosyaller  

Anne Sütünün Kalite ve Miktarı Nasıl Artırılabilir?

Anasayfa > Yazılı Basın > Anne Sütünün Kalite ve Miktarı Nasıl Artırılabilir?
Anne sütünün kalite ve miktarı nasıl artırılabilir?
Bebek dünyaya geldiği andan itibaren 6.ayına kadar tamamen anne sütü ile beslenmesi en ideali. Bu mucize besin, bebeğin su dahil tüm besin ihtiyaçlarını karşılar.6.aydan sonra ek gıdalara başlanabilir ve anne sütünün rolü yavaş yavaş azalarak yerini doğal beslenmeye bırakabilir. Günümüzde bilimsel çalışmalar, anne sütünün 2 yaşına kadar verilmesini öneriyor. Peki böylesine özellikli ve bebek için önemli olan mucize besin anne sütüne gerekli önemi veriyor muyuz? İşte; anne sütünün kalitesini ve miktarını arttırmaya yönelik öneriler:

Anne pozitif ve rahat olmalı: Annenin sütü; stres, korku, kaygı, üzüntü, huzursuzluk, mutsuzluk vb. durumlarda azalır. Yoğun stresli durumlarda tamamen kesilebilir. Bu sebeple anne olumsuzluk veren olaylardan, kişilerden, ortamlardan ve konulardan uzak durmalıdır. Daima olumlu bir yapıda olmalıdır.

Düzenli emzirmeli: Anne bebeği sık sık emzirmeli. İki emzirme arasındaki süre maksimum 3 saat olmalıdır. Anne bu süreyi üç saatten fazla yapmamaya çalışmalıdır. Böylece süt miktarı artar.

Her emzirmeye farklı göğüsten başlamalı: Bebek aç olacağı için ilk emzirilen göğüsün sütünü daha çok emecektir. İkinci göğüsteki süt daha az tüketilecektir. Bu nedenle bir sonraki emzirmeye diğer göğüsten başlanmalı,Böylece hem bebeğin daha iyi beslenmesi, hem de göğüslerin düzenli boşalması sağlanmış olur.

Anne sütüm olmayacak korkusu, kaygısı içinde olmamalı: Bu kaygılar annede stres yaratır,sütün verimini olumsuz etkiler.

Anne uykusunu almalı, dinlenmiş olmalı: Annenin bebeğine sürekli aynı kalitede yardımcı olması için dinlenmesine de dikkat etmelidir. Bu konuda çevresi destek olmalıdır. Anne uykusunu düzenler ve iyi dinlenirse daha sağlıklı olur.
• Anne sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde muhakkak kahvaltı yapılmalı: Kahvaltı en önemli öğün unvanına sahiptir. Bu nedenle uyandıktan sonra en kısa zamanda çeşit ve içerik olarak zengin bir kahvaltı yapılmalıdır. Çocuk bakımı ve sabah telaşı kahvaltının aksamasına neden olabilir.Anneler, bu engelleri ortadan kaldırmak için gerekli yardımı ve tedbirleri alıp, kahvaltıya zaman ayarlamalıdır.

Anne 2 – 3 saat arayla beslenmeli: Günde 6 – 7 öğün beslenilmeli,öğünlerin arası 2 -3 saat olmalı, 3 saatten fazla aç kalmamalıdır. Yetersiz beslenme, öğün atlama, sütüm artsın veya kilo verebileyim mantığı ile tek yönlü beslenme, hem sütü azaltır hem de kilo almayı kolaylaştırır. Halkımız arasında şu yiyeceği tüketirsen sütün artar gibi yönlendirmeler ve baskılar çok olmaktadır. Annelerin bu yönlendirmelere ve baskılara itibar etmemeli,sağlıklı beslenmedir.

Öğünler bütün yiyecek gruplarını içermeli: Her annenin, her bireyin vücudumuz için çok önemli olan yiyecek gruplarını bilmesi gerekli. Bu bilgiyi öğünlerine de yansıtmalı.

Günde 3 litre su içilmeli: Emzirme döneminde annenin su ihtiyacı da artar. Emzirme döneminde anneler su tüketimini en az 3 litreye çıkarmalıdır. Su içme alışkanlığı yoksa yavaş yavaş sık sık su içerek miktarı arttırabilir. Bol su tüketimine ilave olarak şekersiz az meyveli komposto suyu da içilebilir.

Bol salata tüketilmeli: Salata içeriğinin zenginliği nedeniyle süt miktarını ve kalitesini arttırır. Ayrıca bebeğin de annenin de sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar.Emziren anneler her öğün de mutlaka tüketmelidir.

Taze meyve tüketmeli: Anne özellikle mevsim meyvelerini tercih etmeli ve çeşitli meyveler tüketmelidir.

Ara öğünlerde ceviz, badem, fındık, fıstık tüketilmeli: Ara öğünler ihmal edilmemeli ve bu öğünler süt üretimine etki eden, içerik olarak zengin, annenin ağız tadına renk verecek ceviz, badem, fındık, fıstık gibi yiyeceklerle süslenmelidir.

Üç çocuk annesi bir Diyetisyen olarak yorucu, yıpratıcı, zahmetli, mesai saati belirsiz ama tatlı, inanılmaz güzellikleri taşıyan, hayatta en gönüllü ve içten gelerek yapılan görevde tüm annelere anneliğin tadını çıkarmaları dileğimle.

Nil ŞAHİN GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.