Sağlıklı Sosyaller  

Fazlalıklardan Kurtulmak Onları Taşımaktan Daha Kolay

Anasayfa > Yazılı Basın > Fazlalıklardan Kurtulmak Onları Taşımaktan Daha Kolay
Fazla kilolarınızdan kurtulmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak, kilolarınızı taşımaktan daha kolay. Peki bu süreçte nelere dikkat edilmeli?

YOL HARİTANIZ SAĞLAM VE GERÇEKÇİ OLSUN

Fazlalıklardan kurtulmanın fazla kilolarımızı taşımaktan daha kolay olduğunu hatırlatan Dyt. Nil Şahin Gürhan, "Öncelikle fazlalıklardan kurtulmaya karar verin ve kilo vermek için gerçekçi yol haritanızı oluşturun" diyerek şu uzman tavsiyelerinde bulundu;

1. Öncelik beslenme düzeni. Birinci kuralınız düzen olsun ve öğünlerinizi düzene sokarak işe başlayın.

2.    Sabah uyanınca kahvaltınızı mutlaka yapın. Kahvaltıda yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek ve bolca yeşillik olsun.

3.    Az ve sık beslenin. Öğünlerinizin arası 2-3 saat olsun.

4.    Öğle yemeğinizde sebze yerseniz akşam et yemeği tercih edin. Etin görünen yağlı kısımları varsa yememeye dikkat edin.

5.    Kaliteli karbonhidratlar tüketin. Ekmeğiniz tam tahıllı ya da çavdar olsun. Beyaz ekmek, poğaça, börek gibi basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durun.

6.    Öğünlerinizde en az 1 kâse salata olsun. Böylece günlük lif ihtiyacınızın çoğunu karşılamış olursunuz ve kabızlığı engellersiniz.

7.    Porsiyonlarınıza dikkat edin. Yemeniz gereken sağlıklı yiyecekleri ölçülü bir şekilde tabağınıza alın ve tabağınızdaki yemeklerin dışına çıkmamaya özen gösterin.

8.    Tatlı ihtiyacınızı meyvelerle karşılayın. Yaz meyvelerinin zayıflamaya yardımcı etkisinden faydalanın. Dilerseniz 2 top taze sütten yapılmış dondurma kaçamağı da yapabilirsiniz.

9.    Su içmeyi alışkanlık haline getirin. Her gün 2-3 litre su içmeye çalışın.

10.    Her gün yarım saat yürümeyi ihmal etmeyin. Yürüyüş yapmak hem keyif verir hem de zayıflamaya yardımcıdır.

11.    Yeterli uyumaya özen gösterin. Çünkü uykusuzluk kilo almanıza sebep olur.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.