Sağlıklı Sosyaller  

"Eyvah Çocuğum Diyabet" Demeyin!

Anasayfa > Yazılı Basın > "Eyvah Çocuğum Diyabet" Demeyin!
Diyabet nedir? Çocuklarda ne sıklıkta görülür?
Diyabet, vücudumuzdaki pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. İki tip diyabet hastalığı vardır. Birincisi pankreasta oluşan bir dejenerasyondan dolayı insülin hormonunun hiç üretilmemesi sonucu oluşan Tip 1 diyabettir. Tip 1 diyabet çok küçük yaşlardan itibaren görülebilmektedir. Bir de insülin hormonunun yetersiz ve dengesiz üretilmesi sonucu oluşan Tip 2 diyabet vardır. Tip 2 diyabet türü eskiden sadece yetişkinlerde görülürdü. Fakat son yıllarda aşırı kilo alımı ve beden bölgesinin aşırı yağlanmasına paralel olarak çocuklarda da görülmeye başladı.
Diyabetin çocuklarda görülmesinin nedeni nedir? Kalıtımsal mıdır, yoksa nedeni yanlış beslenme midir?
İnsülin hormonunun hiç üretilememesi sonucu oluşan tip 1 diyabet bir enfeksiyon sonucu pankreasın hasar görmesi ve hiç çalışmaması sonucu oluşur. Altında genetik yatkınlığın olup olmadığı hala tartışılıyor. İnsülin hormonun yetersiz üretilmesi sonucu oluşan Tip 2 diyabetin oluşmasında ise genetik faktörlerin yanında yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam çok etkilidir.
Çocuklarda diyabet nasıl anlaşılır?
Aşırı susama hissi, aşırı acıkma, sık idrara çıkma, yorgunluk ve uyku hali, huzursuzluk, görmede bulanıklık, cinsiyet organlarında kaşıntı ve yanma... Tüm bunlar Hipergliseminin yani aşırı şeker yükselmesinin belli başlı belirtileri. Bu durumda ilaç veya insülini zamanında ve önerilen dozda kullanmak, beslenme programına titizlikle uymak, düzenli egzersiz yapmak ve uygun tedavi ile kan şekeri yükselmesinin belirtileri giderilebilir. Çocukta açlık hissi, fenalık hissi, midede kazıntı, terleme, titreme, çarpıntı, dikkatin azalması, huzursuzluk gibi belirtiler ise Hipoglisemi yani şeker düşüklüğünün işareti olabilir. Bu nedenle çocuklarında bu saydığımız belirtileri farkeden ebeveynlerin en kısa zamanda bir uzmana danışması gerekir.
Diyabet hastası çocuklarda anne ve babaların dikkat etmesi gereken unsurlar nelerdir?
Diyabet tedavisi üç temel basamaktan oluşur. Beslenme, egzersiz ve doktor tarafından önerilen ilaç ve insülinin doğru ve zamanında kullanımı. Özellikle çocuk diyabetinde bu üç unsurun doğru yürümesinde anne ve babalara büyük iş düşüyor.

Çocukları şeker ve çikolatadan nasıl uzak tutarız? Alternatif besinler koyabilir miyiz yerlerine?
Çikolata ve şeker temel besin kaynağı değil. Temel besin kaynaklarından oluşan bir beslenme planını altı öğün şeklinde vermeliyiz. Çmocuğunuzda diyabetin derecesine ve tedavisine uygun bir şekilde çikolata ve şeker doktor ve diyetisyen kontrolünde uygun miktarlarda ayarlanabilir.

Beslenme çantasında neler olmalı?
Beslenme çantasına koyacağınız yiyeceklere de özen göstermeniz şart. Çocuğunuz için 2- 3 saat ara ile yemek üzere sağlıklı alternatifler içeren beslenme çantası hazırlayın. Süt, peynirli sadviç, ceviz, fındık, kuru meyve, zaman zaman evde yapılmış az yağlı, az şekerli, tam buğday unu ile yapılmış kurabiye ve kek beslenme çantası için ideal yiyecekler.


İdeal beslenme reçetesini bir an önce oluşturun
Çocuğunuza şeker hastalığı teşhisi konulduysa yiyecekleri yemekleri de özenle seçmeniz şart. İşte kan şekeri kontrolü için yapmanız gerekenler...
Ara öğünleri artırın: Kan şekeri düzenini sağlamak, hipoglisemi –hiperglisemiden kaçınabilmek için çocuğunuzu azar azar ve sık sık beslemelisiniz. Ortalama 3-4 saatte bir günde 3 ana 3 ara öğün oluşturmalısınız.
Öğünler her gün aynı saatlerde olsun: Kan şekeri kontrolü için öğün saatlerimiz günler içinde tutarlıklık göstermelidir. Sabah kahvaltısını bir sabah 7.00’ de ertesi gün 11.00’ de verirseniz kan şekerini düzenlemek zorlaşır.
Şeker içeren yiyecek ve içeceklerden sakınmak: Şeker, reçel, bal, marmelat, şekerli içecekler, tatlılar, pastalar, kurabiye ve kekler kan şekerini çok hızlı yükseltir. Bu yüzden çocuğunuzun beslenmesinde şeker içeren ürünleri çıkarmanız şart.
Posalı yiyecekleri tercih edin: Her besinin yenildikten sonra kan şekerini yükseltme hızları faklıdır. Beyaz ekmek, patates, bal, pirinç, havuç, muz, üzüm ve kuru meyvelerin kan şekerini hızlı yükseltir. Bu yüzden bunlara beslenme programımızda daha az yer vermeliyiz. Posası yüksek besinleri tercih edin. Kurubaklagiller, sebzeler, tam buğdaydan yapılan ekmek, elma, portakal gibi besinlerin kan şekerini yükseltme oranı düşüktür. Posa kan şekerinin daha yavaş yükselmesini de sağlar. Rafine edilmemiş gıdalar (kurubaklagiller, bulgur, buğday, yulaf, tam tane ekmekleri ) ,sebze ve meyveler yüksek posa içeriğine sahiptir.
Tuzu azaltın: Tuzu dengeli bir şekilde kullanın. Çok az veya çok fazla kullanmayın.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Karbonhidrat, protein ve yağdan dengeli ürünler tüketerek öğününüzün glisemik indeksini azaltın.
Nil Diyet

Online Hizmet

 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.