Sağlıklı Sosyaller  

İlkbahara Formda Girin

Anasayfa > Yazılı Basın > İlkbahara Formda Girin
İlkbaharın yaklaşması ile birlikte herkesi ince kıyafetler giyme telaşı sardı. Kalın ve bol kazaklardan ince sweat-shirtlere geçiş dönemi olan ilkbahar başlangıcı ile diyet yapma telaşı da yaygınlaştı. Kış aylarının sona erdiği bu günlerde ilkbahara formda bir giriş için yapmanız gerekenler aslında sandığınızdan daha basit…

Kilo almanın en temel nedeni vücuttaki enerji dengesini bozmaktır. Kişi günlük hareketleri ile harcadığı enerjiden daha fazlasını besinler ile temin ettiğinde alınan fazla enerji vücutta
yağ olarak depolanmaya başlar. Kış boyunca karın bölgemiz başta olmak üzere artan kilolarımızın nedeni uzun kış gecelerinde televizyon karşısında yaptığımız atıştırmalar ve enerji harcamamızı arttırmak istememize rağmen kışın rehavetine kendimizi kaptırarak hareketsiz bir dönem geçirmiş olmamızdır.

Mevsim geçişleri de aslında kilo alma konusunda riskli dönemlerdir.
Çünkü mevsim geçişlerinde hava değişiklikleri kendimizi kötü hissetmemize neden olarak, mutluluğu besinlerde aramamıza yol açar. Forma girmemiz gereken bu dönemde şekerli ve tatlı besinlere olan yönelişte durumu daha akıl almaz boyutlara taşıyabilir.

İŞTAHINIZA DUR DEYİN…

Kış aylarında kaybettiğiniz formunuza yeniden kavuşmak için başta ilkbaharın havası ile artan iştahınıza dur diyebilmelisiniz. İşte iştah kesen 5 öneri…

Öğünlerden önce bir bardak su için … Su, midede yarattığı basınç nedeni ile beyne kısa süreli tokluk sinyalleri gönderir. Öğünlerden önce içeceğiniz bir bardak su ile bu kısa süreli etkiden yararlanabilir ve öğünlerde besin tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Çorbalara yer açın… Çorbalarda su içerikleri yüksek olduğundan ötürü suya benzer etki göstererek midede basınç yaratır. Yapılan araştırmalarda öğünlerde çorba içenlerin içmeyenlere nazaran günlük toplam enerji alımının daha az olduğu belirlenmiştir.

Salatanıza kuru baklagil katın… Öğünlerde tükettiğiniz salatalara haşlanmış kuru baklagil katın. Kuru baklagiller bitkisel proteinlerden ve posadan zengin olduklarından ötürü daha çabuk doymanızı sağlayacaktır.

Ara öğünleri atlamayın… Öğünlerden 3 saat sonra kan şekeri düşmeye başlar. Kan şekerinin düşmesi ise açlığı ve iştahı etkileyen bir durumdur. Ana öğünler arasında tüketeceğiniz küçük ve sağlıklı ara öğünler kan şekerinizi dengeleyerek açlık krizlerine girmenizi engeller.

Tam tahıl ürünlerini tercih edin… Tam tahıl ürünleri midede oluşturduğu pıhtı ve kan şekerini yavaş yükseltmesi nedeni ile daha uzun süre tokluk sağlar. Kan şekerinizin yavaş düşmesi canınızın daha az tatlı istemesine yol açar.

İLK BAHARDA HAREKET EDİN, KOLAYCA FORMA GİRİN!

Havaların güzelleşmesi ile birlikte forma girebilmek için kendinize yapacağınız en büyük iyilik açık havada yürüyüşlere çıkmak olacaktır. Günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yaparak günlük enerji harcamanızı arttırabilirsiniz. Fakat yağ yakmak için biraz daha çaba sarfetmeniz gerekiyor. Yürüyüşlere yeni başlayan birinin bedeninde yağ yakımı yürüyüşün 30.dakikasından, yürümeyi alışkanlık haline getirmiş birinin bedeninde ise yağ yakımı yürüyüşün 20. dakikasından sonra başlar. Bu ayrıntıyı göz ardı etmeden günlük programınıza yürüyüşleri yerleştirerek formunuza daha çabuk kavuşabilirsiniz.

Yürüyüş yaparken ikinci etmen yürüyüş hızınızdır. Vitrin yürüyüşü gibi yürüyüşle günlük enerji harcamanızı bir miktar arttıracaktır fakat yağ yakmanız konusunda size destek olmayacaktır. Bu nedenle yürüyüş temponuzu iyi belirlemeli ve orta tempolu yürüyüşler yapmalısınız. Orta tempolu yürüyüş hızı konuşmaya devam edebileceğiniz hız olarak tanımlanabilir.

Yürüyüş temposu ile ilgili yanlış bir kanı, koşunun yürüyüşe göre daha fazla yağ yakması üzerinedir. Koşu fazla enerji harcamanıza neden olsa da yavaş, tempolu ve uzun süreli aktiviteler daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Kısacası 15 dakika koşmak yerine yarım saat yürüyüş yapmayı tercih etmek daha akılcı bir seçim olacaktır.
 Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.