Sağlıklı Sosyaller  

Erdoğan Ekinezya Çayını Çok Seviyor ama Ara Vermezse Problem Yaşayabilir

Anasayfa > Yazılı Basın > Erdoğan Ekinezya Çayını Çok Seviyor ama Ara Vermezse Problem Yaşayabilir
Sizce Türkiye’deki en fit siyasetçi kim, neden?

Parti liderleri açısından bir kıyaslama yapmak gerekirse Başbakan Erdoğan’ın kilo ve boy orantısı oldukça uygun. Kırmızı etten kaçınıyor, balık ve tavuk yiyor. Bol sebze tüketiyor. Bitki çaylarıyla stresini kontrol altında tutuyor. Bunlar Başbakan’ı diri tutmaya yetiyor. Vücudunu rejenere etmeyş başarıyor.

Kabinenin en fit görünen bakanı ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay. Spro yapmaya zen gösteriyor. Sık sık katıldığı davetlerde önüne koyulan yiyecekleri dikkatli seçerek yiyor. Günay’ı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek izliyor.


Türkiye’de acil olarak diyete ihtiyacı olan siyasi figürler kimler?

Ali Babacan kabine içerisinde kilo problemi olan siyasetçilerden biri. Yoğun tempoda beslenmesine daha dikkat etmesi gerekiyor. Beslenme programını iyi belirlemeli, düzenli yemek yemeye özen göstermeli. Et tüketimini azaltabilir, bir de 6 öğün beslenmeye özen göstermeli. Aşırı asitli ve kafeinli içeceklerin tercih etmemesini öneririm. Kilo yapan, yağlı ve fazla şekerli yiyeceklerden uzak durmalı. Su tüketimini artırmalı. Balık, beyaz et her zaman ilk tercihi olmalı. Yağda pişmiş yiyecekler yerine buharda pişirilen besinleri tercih etmeli.

Başbakan Erdoğan gibi ülke yöneten, stresli ve yoğun bir gündeme sahip bir devlet adamı, nasıl beslenmeli? Şeker hastası olan Erdoğan için nasıl bir diyet programı hazırladınız?
Menülerin bilinçli hazırlanması, onların iş yaşamını dikkate alarak hazırlanmalı. Bir diyabetlinin alışveriş sepetinde olması gerekenler
Proteinden zengin; Et, tavuk, balık, peynir, yumurta, süt ve süt ürünleri
Karbonhidrat ve B vitamininden zengin; Tam tahıllı ekmek, kurubaklagiller, tahıllar
Posadan zengin; Bulgur, meyve ve sebze
Zencefil kan şekerini dengeliyici bir özelliğe sahiptir. Günde 1-2 gram zencefil tüketmesini öneriyorum. Yoğurt, süt veya çaya bir çay kaşığı katarak içebilirler. Bunun haricinde domates ve turp, tere ve lahana da şekeri düşürür.
Erdoğan’ın ekinazya çayı içmesiyle ilgili nasıl bir öneriniz var?
Bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkili bir bitki. Öksürük ve baş ağrısı gibi durumları hafifletir. Ancak 2-3 hafta kullanıp ara verilmesi gerekir. Ekinazya çayı 15 gün kullanıldıktan sonra ara verilmesi gerekir. Günde 2 fincan almak yeterlidir. Fazla kullanıldığında…. Gibi sonuçlara yol açar.


Davutoğlu niçin kilo almaya en müsait bakan? Dışarıdan “aşırı kilolu” gözükmemesine rağmen, neye dayanarak bunu öne sürüyorsunuz?
Sayın Ahmet Davutoğlu şu an oldukça formda ancak sık seyahat edenlerde kilo problemi sık görülür. Araba ya da uçak yolculukları boyunca hareketsiz kalmak, ufak atıştırmalarla öğünleri geçiştirmek, fast food beslenme bunun en büyük nedenlerinden. Sayın Ahmet Davutoğlu bu nedenle beslenmesine çok daha fazla özen göstermeliler. Kendisine bir beslenme çantası oluşturmalı. Yoksa mide ağrısı ve şişkinlik sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle seyahat sırasında hafif besinleri tercih etmeli. Yanında tam buğday veya çavdar ekmeğinde bir sandöviç olmalı. Ara öğünlerini bu şekilde tamamlayabilir. Küçük UHT kutu sütler içe bilirsiniz. Asitli içeceklerden uzak durmalı çünkü şişkinlik ve reflü gibi mide sıkıntılarını arttırır. Elma, kuru kayısı, kuruyemiş aşırıya kaçmamak şartıyla yiyebilirler. Bunun yanı sıra yaban mersinini tavsiye ediyorum enerji verir ve kan şekeri dengesini sabit tutar. Yol yorgunluğunu azaltır.

Kadın bakan Nimet Çubukçu’yu fit buluyor musunuz? Bir kadın siyasetçi olarak nasıl bir diyet programı uygulamalı?
Nimet Hanım oldukça şık ve bakımlı ancak bir kaç kilo daha verse ideal kilosuna ulaşabilir. Öncelikle günde 3 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmeliler.
Kahvaltıda bol çiğ sebze, 2 dilim beyaz peynir ve 2 ince dilim ekmek
Kuşlukta bir porsiyon taze meyve, elma, havuç portakal olabilir.
Öğlen az beyaz et olabilir ya da 3 – 4 tane köfte olabilir. Bol salata, yoğurt yemeli. Sık ve az yemeye özen göstermeli.
Akşamları ise yine aynı şekilde kalorisiz besinleri tercih etmeli. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeli.


Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldukça enerjik bir parti başkanı. Kılıçdaroğlu gibi sık seyahat eden bir parti lideri nasıl beslenmeli?

Yoğun tempo nedeniyle son dönemde Kılıçdaroğlu çok kilo verdi, yoğun çalışma temposunun yanı sıra dengesi beslenmede bunun bir nedeni, aynı zamanda aşırı yorgunluk kilo kaybına neden olabilir. Öğünlerine dikkat etmesi gerekiyor, kalorisi yüksek, abur cubur yiyecekler yerine sadece günlük kalori ihtiyacını karşılayacak besinlere ağıelık vermeli. Aşırı yorgunluk ve düzensiz beslenme kansızlığa neden olabilir. Bunu önlemek için B1 ve B2 vitamini ile demir ve potasyum içeriğinden ötürü kurubaklagiller yorgunluğa en iyi gelen besinler.
Aynı zamanda içerdiği diyet lifi (posa) sayesinde kan şekerini kontrol altında tutarak vücut direncinin sürekliliğini sağlar. Bu nedenle haftada 2-3 kere kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru barbunya, kuru bakla, kuru börülce, soya fasulyesi gibi baklagil tüketmesini öneririm. Kırmızı pancar yorgunluğa birebirdir. Bir de spor yapmayı unutmamak lazım. Düzenli olarak her gün yarım saat yürüyüş yeterli olacaktır.

Siyasete geri dönen Erbakan’ın yaşı oldukça ilerledi. Sağlık sorunları da olan Erbakan’a nasıl bir diyet önerirsiniz?
Yaşlılıkta özellikle bazı besin öğelerine dikkate etmek gerekir. Protein, kalsiyum, demir, C vitamini ve su daha fazla alınması gereken besinlerdir. Yaş ilerledikçe mineral yoğunluğunda da azalma görülür. Doğru beslenmenin yanı sıra uygun bir egzersizle de geçiktirilebilir. Kısa yapılan yürüyüşler idealdir. Aynı zamanda D vitamini almak için 20 dakika güneşte yürüyüşte tavsiye ediyorum. Yaşlılıkta susama duygusu azalır ve su içmek unutulur. Günde 2.5 bardak su içilmesi gerekiyor. Yaşlılıkta yüksek tansiyon en büyük problem. Bu nedenle tuz tüketiminin ve sodyumdan zengin besinlerin (turşu ve salamuralar, hazır pastalar) sınırlanması gerekir.

Devlet Bahçeli de yaşı ilerlemiş siyasetçiler arasında. Genelde zayıf ve hasta gibi gözüküyor. Sizce diyetinde bir sorun olabilir mi?
Böyle görünmesinin nedeni vücudun su ihtiyacını karşılayamaması olabilir. Az su içenlerde yorgunluk, dikkat güçlüğü görülebilir.Günde 3 litre su içmesi gerekir. Bunun dışında balık Niasin ve B2 vitamini, demir, krom, selenyum ve iyot minerali içerdiği için haftada 2-3 kere yenilmelidir. Balık bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. E vitamini, demir ve potasyum minerali içeren fındık, yerfıstığı, badem ve ceviz tüketim sıklığına önem verilmeli ancak yüksek enerji içeriklerinden ötürü miktarına dikkat edilmelidir. Günde bir avuç yenilmesi vucüdun enerjisini artırır. Bunun haricinde spor yapmaya özen göstermeli. Sebzelerden de pazı , ıspanak, rokayı tavsiye ediyorum.
 Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.