Sağlıklı Sosyaller  

Hamilelik Dönemi, Doğum sonrası ve Çocuk Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler...

Anasayfa > Yazılı Basın > Hamilelik Dönemi, Doğum sonrası ve Çocuk Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler...
Hamilelik yorgunluğunu azaltacak beslenme önerileri


Yorgunluk ve halsizlik hamileyken çok sık rastlanan bir durumdur. Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenerek hamilelik dönemi yorgunluğundan kurtulabiliriz;
Zinde ve mutlu bir hamilelik yaşamak için neler yapmalısınız;

• Sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapmaya başlamalısınız. Sabah uyandığınızda işlere dalıp, kahvaltıyı geç yapmayın. Uyandıktan sonra en geç bir saat içinde kahvaltınızı mutlaka yapın. Uzun bir açlık döneminden sonraki öğün olan kahvaltı beslenmemizde en önemli öğünlerden biridir. Bu uzun açlık dönemini daha da uzatmak kan şekerinizin düşmesine neden olur. Halsizlik ve yorgunluk yapar. Bu durum tüm gününüzün kalitesiz geçmesine neden olabilir. Ayrıca bebeğinizin beslenmesine, gelişmesine ve sağlığına olumsuz etki eder.

• Günde 5- 6 öğün beslenmelisiniz. Normal dönemde de, 5-6 öğün beslenmemiz gerekir. Hamilelik gibi özel bir dönemde öğün sayısının önemi çok artmaktadır.

• Öğün aralarında geçen zaman; 2- 3 saat olmalı, 4 saatten uzun süre aç kalmamalısınız. Yorgunluk ve halsizlikle başa çıkmanın en önemli yolların birisi az az sık sık beslenmek. Birbirini takip eden 2 öğün arasında geçen süre 4 saati geçmemelidir. Uzun sure aç kalıp, birden hızlı ve çok yemek kan şekerini düşürüp, ani yükselmesi yorgunluk ve halsizliğe neden olur.

• Sabah, öğlen, akşam ana öğünlerde; mutlaka çiğ sebze ve salatalara sofranızda yer açmalısınız. Çiğ sebze içerindeki vitaminler, enzimler ve lifler hem sindiriminizi kolaylaştırır, hem de yiyeceklerin emilimini arttırır.


• Dengeli beslenmek için bütün yiyecek gruplarına dikkat ederek her gruptan besin tüketmeye özen göstermelisiniz. En çok yapılan hatalardan birisi de yiyecek gruplarını bilmediğimiz için öğünlerde yiyecek gruplarından vücudumuzun ihtiyacını karşılayacak örüntüyü sağlamadan tüketmek. Tek bir yiyecek grubundan çok fazla yiyerek, diğer yiyecek gruplarını yemediğimiz zaman; vücudumuzun ihtiyacı olan besin gruplarından dengeli ve yeterli tüketmiyoruz ama fazla enerji almış oluyoruz. Sonuç olarak yetersiz ve dengesiz beslenme ortaya çıkıyor. Bazı besin grubundan çok, bazılarından az tüketilmesine neden oluyor. Sağlıklı beslenmeyi sağlamak için mutlaka bu kurala dikkat etmeliyiz. Hamilelikte en çok yapılan yanlış beslenme alışkanlığı bir besinin çok sık ve çok fazla tüketilmesidir. Bu da yetersiz beslenme ve kilo alımlarına neden olmaktadır. Bir kısır döngüye girilmektedir. 

yiyecek grupları:

1. grup
: Et ve et çeşitleri (hindi, ızgara et ve balık)
2. grup: Ekmek grubu (ekmek, pilav, makarna, fırında pişirilmiş börek vs.)
3.grup: Süt grubu (yoğurt, ayran, yoğurtlu mezeler)
4.grup: Sebzeler Meyveler (zeytinyağlılar, salatalar)
5.grup: Meyveler

Her gün bu beş gruptan besin tüketmelisiniz.B böylece, iyi bir örüntü sağlamış olursunuz.

• Bol bol su içmelisiniz. Su tüketimi alışkanlığı kazanılmalıdır. Az az sık sık su içilmeli, devamlı yanımızda su bulundurulması su tüketimi alışkanlığı kazanmamıza yardımcı olur.

• Düzenli ve yeterli uyumalısınız. Hamilelik döneminde uyku düzenimizi sağlamak için gerek uyku vakitlerimizin planlı olması, gerek uyku süresinin yeterli olması çok önemlidir. Bebek içinde çok pozitif etkili olur. Aksi durumda halsizlik ve yorgunluk oluşur. Eğer imkanınız varsa, enerji toplamak için gündüz biraz uyumaya özen göstermelisiniz.

• Alkol tüketimi bebekler için çok zararlıdır. Mümkünse bebeğinizle birlikte hiç alkol almayın. Alkol tüketiminden sonra baş ağrısı ve yorgunluk olacağı konusu bebeğin sağlığına vereceği zararın yanında konu edilmeye değmeyecek bir konumdadır.


• Sigara içilen ve havasız ortamlardan uzak kalmaya çalışın. Havasız ortam ve sigara dumanı bebeğin ve annenin sağlığı için tehlike yarattığı gibi, halsizlik ve yorgunluk yapar. Sigara yasağı gelmeden önce kapalı mekanlarda sigara içilmesi anneleri zor duruma sokmakta idi. Bu yasak anneler ve anne adaylarını çok rahatlattı.

• Gün boyunca kendinizi çok yormadan ve doktorunuzun izin verdiği ölçüde hareket etmelisiniz. Hamilelik döneminde sağlığınız elveriyorsa bu döneme uygun yürüyüş, yüzme, hamile jimlastiği yapmanızı öneririm.

• Her gün bir avuç badem, fındık, ceviz gibi yağlı kuruyemiş almalısınız. Böylece; hem kalsiyum ihtiyacına destek sağlamış, hem de omega – 3 yağ asidi almış olursunuz.

• Eğer rahat tüketebilirse tatlı olarak dondurma ve sütlü tatlıları tercih etmelisiniz. Sütlü tatlılar kalsiyum açısından önemli bir kaynak oluşturur.
• Sindirim sisteminizi zorlayan yiyecekleri (alerji olduğunuz, hazım sıkıntısı yapan yağlı, salçalı, gaz yapan vb. yiyecekler) tüketmeyin veya en az seviye de tüketmeye çalışın. Hazımsızlık, kabızlık, gaz yorgunluk ve halsizlik yapar, aynı zamanda yaşam kalitenizi düşürür.
Tüm annelere ve anne adaylarına mutlu ve sağlıklı günler dilerim.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.