Sağlıklı Sosyaller  

Piknik Sepetiniz Sağlıklı Olsun

Anasayfa > Yazılı Basın > Piknik Sepetiniz Sağlıklı Olsun
Havalar iyice ısındı. Piknik için en uygun zamanlar geldi. Sıcak havalarda doğanın tadını çıkararak, hafta sonu ailece açık havada, bol oksijen ve güneşin pırıltılarıyla çoluk çocuk eğlenerek piknik yapmanın keyfi bir başkadır. Bolca enerji harcadığımız stres attığımız bu pikniklerde piknik sepetlerimizde sağlıklı beslenmemizi sağlayacak gıdalar olmalı.

PİKNİK SEPETİMİZDE NELER OLMALI?

Piknik sepetiniz rengârenk olsun. Yaza yakışan meyve ve sebzelerle dolsun. Domates, salatalık, yeşil biber, semizotu, roka, maydanoz, kayısı, kiraz, erik, kavun, karpuz, armut... evde yıkayıp kurulayıp yemeye hazır olarak bulunsun. Tam tahıllı veya çavdar ekmeği; en sağlıklı karbonhidrat kaynağını piknik sepetine koymayı ihmal etmeyin. İçecek olarak su, ayran, madensuyu birinci tercihiniz olsun. Pikniğe nasıl hazırlanalım, piknikte nasıl yemek hazırlayalım?

•    Sebzeyi meyveyi evde yıkayın. Piknik alanında yeterli su ve hijyen şartları sağlamak zordur.

•    Sebze ve meyvenin doğrama ve hazırlama işlemini yemekten hemen önce yapın. Doğranmış olarak uzun süre bekletilen sebze ve meyvede vitamin kaybı daha çok olur.

•    Sebze ve meyveleri kestiğiniz bıçaklar ve etleri kesmek için kullandığınız bıçaklar ayrı olsun.

•    Ellerinizi sabunla iyice yıkadıktan sonra yemek hazırlama işlemine başlayın.

•    Etler hızlı bozunmaya uğrayıp, kolay zehirleyen gıdalardır. Dışarıda normal sıcaklıkta 2 saatten fazla bekletmeyin. Mangal yapacaksanız etinizi pikniğe giderken güvenilir yerlerden satın almalı, buz kalıplarına sarmalısınız. Etin görünen yağlarını yememelisiniz.

MANGAL TELİNİ SOĞANLA TEMİZLEYİN

Mangalda et ve sebze nasıl pişirilir?

#    Etler mangal ateşinde pişecekse kömürlerin tam yanmasını bekleyin. Kömürler tam piştikten sonra, közden 15 cm uzakta kalacak şekilde pişirin.

#    Yanan ateşte pişirilen etleri yemek ileriki dönemde yemek borusu kanserine sebep olur. Alev görüp siyahlaşmış etlerde kansere neden olan acrolein maddesi oluşur. Ayrıca bu yöntemle pişirilen ellerin dışı çok hızlı pişip yanmakta, içi tam pişmediğinden zehirlenmelere yol açmaktadır.

#    Mangalda hem et hem sebze pişirecekseniz önce sebzeleri pişirin, sonra etleri pişirmeye başlayın. Mangalda farklı et çeşitlerini birbirlerinden ayrı pişirin. Her çeşit etin pişme süresi farklıdır.

#    Mangalı pişireceğiniz teli kuru soğan yardımıyla temizleyerek pişirme işlemine geçebilirsiniz. Böylece etlerin ve sebzelerin tele yapışmasını engellersiniz.

#    Patates, patlıcan, domates, soğan gibi sebzeleri mangalda tercih edebilirsiniz. Pişirmek için kullanılacak lel, etleri pişireceğiniz tel ise, pişirmeden önce ve piştikten sonra iyice temizlenmiş olmalıdır. 

#    Patates ekmek grubu bir gıdadır. Patates közlenirse yemekte ekmek tercih edilmeyebilir. Kan şekerini yükselttiğinden dengelemek için etle veya peynirle tatlandırmakta fayda var. Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.