Sağlıklı Sosyaller  

Yaz Mevsimine Sağlıklı Bir Başlangıç...

Anasayfa > Yazılı Basın > Yaz Mevsimine Sağlıklı Bir Başlangıç...
Hava sıcaklıkları ün geçtikçe artarken iştahsızlık, baş dönmeleri ve sindirim sorunları ile uğraşıyorsanız veya sıcak havaların etkisi ile bütün bir gün aç kalıyor ve gece boyunca çeşit çeşit besinleri tüketmeye ara vermeden devam ediyorsanız beslenme düzeniniz aşırı sıcaklara yenik düşmüş olabilir. Sıcakların uzun bir süre devam edecek olması canınızı sıkmakla kalmayabilir, bütün bu nedenler dolayısıyla da sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Geç kalmadan harekete geçin, size özel sıcak havalarda beslenme tüyolarımız ile sağlığa ara vermeyin.

Tüyo 1: Su dengesi hakkında bilgi sahibi olmalı ve su dengenizi korumalısınız.

Vücutta su dengesinin sürdürülmesi her yaş, her cinsiyet ve her mevsim için önemlidir. Yaz mevsiminde ise su dengesinin sürdürülmesi biraz zorlaştığından ötürü bu konu hakkında daha bilinçli davranmak gereklidir.

Vücutta su dengesi; vücuda içecekler ve besinler ile alınan suyun idrar, ter, akciğer ve diğer atım yolları ile atılan suya eşit olması ile sağlanır. Yaz mevsiminde ter ile atılan su artar be nedenle sıvı dengesinin sürdürülmesi için bol sıvı alınması gerekir. Normalde bir yetişkinin günlük sıvı miktarı 1,5-2 litre civarında iken aşırı sıcak havalarda bu miktar 3-5,5 litreye kadar ulaşabilmektedir. Aşırı sıcaklarda günde 13-15 su bardağı su içmeye özen gösterilmelidir.

Tüyo 2:Kafeinli içeceklerin tüketim miktarınız azaltmalısınız.

Çay kahve ve asitli içecekler içerdikleri kafein miktarı ile aşırı sıcaklar için pekte uygun olmayan içeceklerdir. Kafein aşırı miktarda alındığında vücutta su kaybına neden olur ve vücut sıvı dengesine zarar verebilir. Bu nedenle yaz mevsiminde tüketiminde artış olan asitli içeceklerden ve yaz akşamlarının keyifli içecekleri olan çay ve kahveden biraz uzak durmanızda fayda var. Günde 1-3 kupa çay ve kahveden fazlasını tüketmeyin. Kahvenizi sütlü, çayınızı ise açık ve limonlu olarak tüketmeye özen gösterin.

Tüyo 3: Alkollü içecek tüketiminden kaçının.

Alkollü içeceklerde aynı kafeinli içecekler gibi vücuttan idrar ile sıvı atımını arttırır. Bunun dışında aşırı sıcak havalarda alkollü içecek tüketimi sıcak çarpmaları, bayılma ve alkol koması gibi tehlikeli durumların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Sağlıklı bir yaz için alkollü içeceklerin tüketim miktarında sınırı aşmamaya özen göstermelisiniz. Alkollü içeceklerin günlük tüketim sınırları bayanlar için 1 erkekler için 2 birimdir. Bir birim içki 1-2 şişe bira, 1-2 kadeh şarap veya 1 kadeh rakı, viski ve ya votka gibi tüksek alkollü bir içeceğe eşittir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da alkolün tüketim saati ve koşullarıdır. Alkollü içecek tüketmek istiyorsanız sıcaklığın ve nemin yoğun olduğu gündüz saatleri yerine havanın daha serin olduğu akşam saatlerini tercih etmelisiniz. Alkollü içecek seçerken düşük alkollü içeceklerin vücuttan daha çabuk atıldığını unutmayın ve mutlaka alkollü içeceklerin yanında tükettiğiniz miktar kadar su için.

Tüyo 4:Sağlıklı içecekleri tercih edin.

Yazın sıcakları ile birlikte her an bir şeyler içme isteği duyduğumuz zamanlar geldi. Böyle zamanlarda içeceğinizi ısmarlamadan önce düşüneceğiniz ilk şey içeceklerin beslenmemizde önemli bir yeri ve içecek seçiminin dikkat gerektiren bir konu olduğudur. Su tercih edebileceğiniz en sağlıklı içecektir. Yazın sıcaklarında hararet hissimizi azaltmak için tüketebileceğimiz diğer sağlıklı içecekler ise taze sıkılmış meyve suları, taze limonatalar, ayran ve doğal maden sularıdır. Yalnız bu içeceklerde bile dikkat edilmesi gereken baz hususlar vardır. Taze meyve sularını ve taze limonataları tüketirken bu içeceklerinde bir kalorisi olduğunu unutmamakta fayda vardır. Ayranları ise mutlaka pastörize yoğurttan yapılmış olmasına ve son kullanma tarihine dikkat etmemiz gerekir. Açıkta satılan ayranları tercih etmemek yaz ishallerine karşı alınabilecek basit bir önlemdir. Doğal maden suları ise mineral içerikleri nedeni ila sağlıklı bir yetişkin için yararlı içecekler olsa da yüksek sodyum içerikleri nedeni ile yüksek tansiyon, içerdikleri asit nedeni ile mide sorunları olanlar için uygun değildirler.

Tüyo 5: Tuz tüketim miktarları yaz aylarında çok daha önem kazanır.

Tuz her ne kadar bir dolaşım düşmanı olarak gösterilse de, içersinde yer alan sodyum ve klor nedeni ile vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir bileşiktir. Yaz aylarında aşırı tuz tüketimi tansiyon yükselmesine neden olabilir. Tuzun yetersiz miktarda tüketilmesi ise hücrelerimiz arasında yer alan sıvıların dengesini bozarak çok tehlikeli sağlık sorunlarına neden olabilir.
Bu durum özellikle profesyonel sporcular açısından önemlidir. Günlük tuz tüketiminin 6 gramı aşmamasına özen göstermeli fakat tuzsuz bir hayata evet dememeliyiz.

Tüyo 6:Potasyumdan zengin beslenin

Yaz aylarında terle birlikte atılan potasyum miktarı artar. Kalp kasımız başta olmak üzere kaslarımızın kasılmasında, sinir iletiminde ve daha birçok önemli işlevde yer alan potasyum mineralinin yetersizliği ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu sağlık sorunlarından korunmak için yapılması gereken terle kaybedilen potasyumun besinler ile karşılanmasıdır. Yaz meyvelerinin birçoğu ve sebzeler potasyumdan zengin kaynaklardandır. Hem potasyum yetersizliğinden korunmak hem de hastalıklardan koruyan antioksidan ve vitaminlerden zengin beslenmek için günde 5-9 porsiyon sebze ve meyve tüketmemiz gerekir.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.