Sağlıklı Sosyaller  

Hangi Meyve Hangi Hastalığa İyi Geliyor

Anasayfa > Yazılı Basın > Hangi Meyve Hangi Hastalığa İyi Geliyor
Meyveler, vitamin ve mineral deposudur, antioksidan kaynağıdır, aynı zamanda bol miktarda su ve posa içerirler. Kalorileri düşüktür. Faydaları saymakla bitmez. Ancak beslenmede hatalı davranış olarak sık karşılaşılan durum meyve tüketiminde aşırıya kaçılmasıdır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan Yaz mevsimiyle beraber tezgahlarda yerini çoktan alan yaz meyvelerinin vücudumuza birçok fayda sağladığı ve bilinçli tüketildiğinde kilo kontrolüne de katkı sağladığı biliniyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, tatlı ihtiyacının asil elemanlarının meyveler olduğuna dikkat çekerek, en çok tüketilen yaz meyvelerinin faydalarını ve kalorilerini açıklıyor.

Yaralara iyi geliyor

Dut: gramında 8.1 oranında karbonhidrat, 1.3 gram protein, 1.5 gram lif içeren dutun içerisinde 260 mg oranında potasyum bulunuyor ve yaklaşık 44 kalori. Kırmızı ve kara dutun ağız içerisindeki yaralara fayda sağladığı biliniyor.

Yaşlanmayı geciktiriyor

İncir: 100 gramında 19.8 gram karbonhidrat, 0.75 gram protein, 2.9 gram lif içeren incirin 100 gramı yaklaşık 75 kalori. Sindirim sistemini düzenler. Yüksek oranda antioksidan içermesiyle yaşlanmaya karşı meydan okur.

Kabızlığın ilacı

Kayısı: 100 gramı yaklaşık olarak 48 kalori olan kayısı 3-4 adet tüketildiğinde 1 porsiyon meyve yerine geçer. Kabızlığa meydan okur, akciğer ve mide kanserine karşı koruyucu etkisi kanıtlanmış.

Odem attırıyor

Kiraz: Lif içeriği sayesinde kabızlık problemi yaşayan bireylerin kurtarıcısı olur. Tansiyonun düzenlenmesinde oldukça etkili üstelik idrar söktürücü işlev görür. Vücuttaki ödemin atılmasına destek sağlarken kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Hangi meyve kaç kalori?

Üzüm (1OOgr) 69 kalori

Şeftali (1OOgr) 40 kalori

Kiraz (1OOgr) 63 kalori

Armut (1OOgr) 52 kalori

Kayısı (1OOgr) 48 kalori

Çilek (1OOgr) 40 kalori

Kavun (100gr) 28 kalori

Karpuz (1OOgr) 30 kalori

Ana öğünden en az iki saat sonra meyve yiyin, akşam yemeğinden sonra meyveden uzak durun.

Kanseri önlüyor.

Karpuz: Yüzde 95 su içerir ve 100 gramı yaklaşık 30 kalori. 7.5 gram karbonhidrat, 0.6 gram protein, 0.4 gram lif içerir. Böbreklerin çalışmasına destek sağlar. Kanserin oluşumunu önler.

Antioksidan kaynağı

Üzüm: Güçlü bir antioksidan kaynağı. Karbonhidrat içeriği zengin olması sebebiyle diyabetik bireylerin çok dikkatli tüketmesi gerekir. Kansere karşı vücudu koruyucu etki sağlar.

Kalbe yararlı bir meyve

Kavun: 100 gramı yaklaşık 28 kaloridir. Böbreklerdeki toksik maddelerin temizlenmesinde aktif rol oynar. Bunun yanı sıra kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Tansiyonu dengeliyor

Çilek: C vitamini zengin bir meyve olan çilek bağışıklık sistemimi güçlendirir. Lif içeriği ve sulu bir meyve olması sayesinde kabızlığı giderici etkisi mevcuttur. Tansiyonu dengeler. İyi görmeyi sağlıyor 

Şeftali: Şeftalinin 1 porsiyonu yaklaşık 47 kaloridir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Görme duyumuzun ve vücut savunma mekanizmasının gelişiminde aktif rol oynar.

Tok tutuyor

Armut: Kabuklarıyla tüketildiğinde sindirim sistemine faydası fazladır ve uzun süre tokluk sağlar. Kan basıncını dengeler. Osteoporoz görülme riskini düşürdüğü ispatlanmıştır. Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.