Sağlıklı Sosyaller  

Doğum Sonrası Kilo Vermek

Anasayfa > Yazılı Basın > Doğum Sonrası Kilo Vermek
Doğum sonrası kilo vermek

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan " Doğumdan sonra bir an önce ve en sağlıklı şekilde kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız ne yapın edin mutlaka bebeğinizi emzirin " diyor ve açıklıyor : Böylece bebeğinizi en iyi şekilde beslediğiniz gibi siz de fazla kilolarınızdan çok daha kolay ve çabuk kurtulabilirsiniz . . .

Bebeğinizi en sağlıklı ve en verimli şekilde emzirmek için ; İlk adım sakin olun , emzirme esnasında başından itibaren hiç panik yapmayın . Bebeğinizin , süt kokusunu hissedin . Emzirirken rahat olun , bebeğinize odaklanın , anı yaşayın . Sütünüzün bol olması için mutlu bir anne olun ki bebeğiniz de mutlu olsun . Kendinize iyi bakın . Özellikle sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirin . Kendinize iyi bakarsanız sütünüz maksimum verimlilikte ve kalitede olur . Böylece bebeğinize en iyi şekilde bakma fırsatınız olur . Bol bol emzirmelisiniz . Bebeğiniz her istediğinde onu emzirin . Emzirirken sakin olmalısınız . Siz ne hissediyorsanız bebeğiniz de onu hisseder , olabildiğince rahat ve doğal davranın . Zaman ilerleyip bebeğiniz büyüdükçe bu emzirme sıklığı 2-3-4 saatte bir kendiliğinden gelir . Parka gidin , açık havada orta tempolu yürüyüşler yapın , bebeğinizi pusetine koyup onunla birlikte parkta olmak sizin için de onun için de çok faydalı . Yeteri kadar sütünüz oluyor ve mama desteksiz bebeğinizin sağlıklı büyümesini sağlayabiliyorsanız ne iyi . Metabolizmanız en yüksek seviyede çalışabiliyor demektir . Güzel ve sağlıklı beslenerek bol süt üreterek , çok rahat kilo verebilirsiniz .

 Emzirirken kilo vermek için nasıl beslenmelisiniz ? Günde 2-3 litre su için . Her zaman susadıkça bol bol su için . Sabah , öğlen , akşam ana öğünler , ana besin grubu yiyeceklerden her gruptan mutlaka içermeli . Ana besin grubu yiyecekler 1Et grubu ( ettavukbalıkpeyniryumurta ) , 2Ekmek grubu ( pilavmakarnapatatesçorbasimitleblebimısırbisküvi ) , 3Süt yoğurt grubu ( sütyoğurtkefirayrancacıksütlü tatlılar ) , 4sebze grubu ( her türlü çiğ sebze ve pişmiş sebze ) , 5meyve grubu ( bütün taze ve kuru meyveler ) olarak sınıflandırılabilir . 2-3 saat arayla günde 6-8 öğün olacak şekilde beslenmelisiniz . Dört saatten uzun süre bir şey yemeden katmamaya özen gösterin . Dört saatten uzun açlık dönemi süt üretimini engellediği gibi sizin de kilo kaybetmenizi engeller . Uzun süre aç kalmak , düzensiz ve yetersiz beslenmek kilo almaya zemin hazırlar . Her gün bir avucunuzun içi kadar yağlı kuru yemiş yemelisiniz . Sütünüzün üretimini artırdığı gibi içeriğini de zenginleştirmiş olursunuz . Sabah , öğlen ve akşam ana öğünlerde zeytinyağı ilaveli bol salata yemelisiniz . Bol salata yemek tok tutma ve beslenmenize destek sağladığı gibi , sütünüzü bitkisel steroller yönünden zenginleştirir . Ve böylece bebeğinizde kabızlık problemi olmasını engeller . Bebeğinizi 2-3 saatte bir emzirmeye çalışın , böylece süt üretimini uyarmış olursunuz . Dışarıdaysanız ve emzirme zamanınız geçiyorsa , maksimum üç saati geçirmeyecek şekilde sütünüzü sağarsanız sütünüzün azalma riskini de engellemiş olursunuz . Gece emzirmeleri çok önemli , süt üretimini uyarır ve sütünüzün verimliliğini artırır . Gece üşenip uykunuza yenik düşmeyin , ilk zamanlar bebeğiniz her istediğinde emzirirseniz o kadar çok sütünüz olur ve bunun sonucu vücudunuz da çabuk incelir . Sabah uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapın ki vücudunuz enerji harcamaya , yağ yakmaya başlasın . Sabah kalkar kalkmaz bebeğinizle ilgilenmekten kahvaltı gecikiyor ve bir saat içinde yapamıyorsanız ; bir su bardağı süt içerek veya bir avuç ceviz ve kuru kayısı karışımı yiyerek metabolizmanızın yavaşlamasını engellersiniz . Sonra ilk fırsatta kahvaltı yapmalısınız . Çok yoğun ve stresli olduğunuzda sütünüzün azaldığını hissettiğiniz ve kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda malt içecekleri kullanarak durumu kurtarabilirsiniz .

Süt üretimini artıran yiyecekler ; Su ; günde minimum 23 litre su içmelisiniz . Salata ; öğünlerde ve öğün aralarında ne kadar çok çiğ sebze yerseniz sütünüz o kadar çok ve bitkisel sterol içeriği o oranda yüksek olur . Özellikle taze soğan , taze sarımsak , çiğ semizotu sütün kalitesini fark edilir biçimde artıran yiyeceklerdir . Taze mevsim meyvesi ; karpuz , şeftali , kiraz , kayısı , üzüm sütün miktarını ve kalitesini önemli ölçüde artıran yiyeceklerdir . Süt , yoğurt ; öğünlerde yediğiniz yoğurt ve süt annenin kemik kas yapısını korumanın yanında bebeğin de yeteri kadar kalsiyum almasında etkilidir . Ceviz ; omega - 3 açısından son derece iyi bir kaynak olan ceviz sütün miktarını arttırmanın yanında bebeğimizin beyin gelişiminde de çok etkilidir . Badem , fındık ; süt üretimini artırmanın yanında sütün mineral içeriğinin yoğun olması ile bebeğimizin gelişimine artı değer katar . Tam tahıl ekmeği , bulgur ; ekmek grubu yiyecekler yeterli ve dengeli beslenmenin en temel taşlarından biridir . Ekmek grubu yiyecekler ne kadar entegre olarak tam tahıl formatında tüketilirse süt üretimi ve anne sağlığı üzerine etkisi o kadar etkili ve faydalıdır . Tahin , susam ; süt üretimini ve kalitesini artırmanın yanında annenin yorgunluğuna da iyi gelir . Pekmez ; demir zengini pekmez , annenin şeker ihtiyacını karşılamak için tartışmasız en faydalı yiyecektir . Malt içeceği ; yorgun ve stresli dönemlerde süt üretiminin azalmasına karşı en etkili çözümdür .Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.