Sağlıklı Sosyaller  

Beslenmene Dikkat Et Dengen Bozulmasın

Anasayfa > Yazılı Basın > Beslenmene Dikkat Et Dengen Bozulmasın
Uzmanlar mübarek Ramazan ayında sağlık problemi yaşamamak için beslenmemize dikkat etmemiz noktasında uyarıyor . Orucunuzu açtıktan sonra az az ve sık sık yemeyi ihmal etmeyin . Özellikle sahurda sizi gün boyu tok tutacak gıdaları tercih edin Selim ûzgen nayın sultanı evlere ve gönüllere bir kez daha konuk oluyor . Ramazan ayı boyunca sahura kalkmak , sevdiklerinizle iftar sofralarını paylaşmak , eskisi kadar olmasa da halen devam eden Ramazan eğlenceleriyle keyfinize keyif katmak istiyorsanız , beslenme tarzınız ve seçtiğiniz besinlerle ilgili dikkat etmeniz gereken birçok konu var . Çünkü bu süreçte yanlış tercihler ve yapılan beslenme hataları Ramazan ve sonrasında çeşitli rahatsızlıklara ve kilo almamıza neden olabilir ve keyfinizi kaçırabilir . Yaş ve cinsiyet fark etmeden herkesin uyması gereken genel beslenme prensipleri ve özel durumlarda yapılması gerekenlere dikkat edin bayrama sağlıklı ve formda girin . " Sahurda niyetle başlayan açlık ve susuzluk , iftarda orucu açtıktan sonra son bulur . Ancak bu zaman diliminde oluşan açlıkta , metabolizma yaşama devam edebilmemizi sağlamak için hiç durmadan çalışmaya devam eder " diyen Uzman Diyetisyen Nil Şahin Gürhan şu bilgileri verdi : " Normal koşullarda . metabolizmamız enerji üretebilmek için tükettiğimiz besinlerden yararlanır . Oruçluyken ise bedene alınan besin olmadığı için metabolizma kendisine yeni enerji kaynakları aramaya başlar ki . metabolizmanın bu durumda enerji üretebilmek için ulaşabileceği tek kaynağı var : Bedenimiz . . . 
YAĞLAR AÇLIK DURUMUNDA DEVREYE GİRER Dokularımızda hayatın devam edebilmesi için gerekli olan kaynak glikoz . Bu nedenle metabolizma yaşamı sürdürebilmek için dokulara düzenli olarak glikoz sağlamak zorunda . Metabolizma beden açken glikozu bulabilmek için bedendeki depoları yıkmaya başlar . Glukagon adı verilen hormon başta olmak üzere farklı hormon ve enzimlere metabolizma gerekli yıkım emrini geç kalmadan verir . Vücudumuzda zor günler yani açlık durumları için saklanan farklı depo kaynakları var . Bunlar kaslarımızda depo edilen glikojen , o hiç sevmediğimiz yağlarımız ve açlık uzun süre devam ederse " son çare " olan kaslarımız . Karaciğerimiz sahurdan birkaç saat sonra yıkıma başlar . İlk hedef kaslarda bulunan glikojen depoları . Sahurdan yaklaşık 46 saat sonra ise kendisine yeni kaynaklar aramaya başlar . Fakat karaciğer sadece yıkıcı değil aynı zamanda üretici bir organ . Bedenimiz için gerekli olan eneıjiyi üretebilmek adına , diğer depoları glikoza çevirmeye başlar . Genelde nefret edilen yağ depoları da açlık durumunda bizi yaşatmak için seferber olur . Açlığın daha uzun sürmesi halinde vücudu garanti altına almak adına kendilerini parçalayarak karaciğere doğru yola çıkar . Buradaki amaç keton cisimler oluşturarak beynin çalışmasını sürdürmesini sağlamak . Açlık süresi uzadıkça beyin ketonlar sayesinde çalışmaya devam edebilir.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Karbonhidrat, protein ve yağdan dengeli ürünler tüketerek öğününüzün glisemik indeksini azaltın.
Nil Diyet

Online Hizmet

 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.