Sağlıklı Sosyaller  

Yaz Detoksu İle Yenilenin

Anasayfa > Yazılı Basın > Yaz Detoksu İle Yenilenin
Vücutta biriken toksik maddeleri uzaklaştırmak , yani detoks yapmak için uzmanların önerisi ; sağlıklı beslenmek , hareketli yaşam ve bol su tüketmek . Sağlık açısından önemli rol oynayan detoksun selülitten kurtulmada da etkili olduğunu belirten Diyetisyen Nil Şahin Gürhan , yanlış yapılan bazı detoks uygulamalarının bağırsakları boşaltmaktan ileriye gitmediğini ve hatta sağlığı tehdit eder nitelikte olduğunu söylüyor . En yararlı detoksun ; sağlıklı beslenme , hareketli yaşam ve bol su tüketimi üçlüsü ile her gün adım adım yenilenmek olduğunu vurgulayan Gürhan , " Spor ve beslenme alışkanlıklarında yapacağınız küçük takviyelerle , vücudunuzu yaz mevsimine uyarlamış ve canlandırmış olursunuz " diyor ve şu önerilerde bulunuyor :

YAZ DETOKSUNUN ADIMLARI

 1: Bol bol dinlenin , düzenli uyuyun uykunuzu tam alın .

 2: Gün içinde mümkün olduğunca temiz ve açık havada bulunun , olabilecek maksimum ölçüde hareket edin .

3: Günde en az 2-3 litre su tüketin . Bol su içmek de toksun vazgeçilmezidir . Su içmeye özen gösterin . Hassas su dengesini bozmamak için susamadan su içme alışkanlığı kazanırım .

4:Her içecek su değildir ! Ayran ve taze sıkılmış meyve sulan , su yerine kabul edilebilecek , vücudunuzun su oranına destek sağlayacak içeceklerdir . Ayrıca sebze ve meyvelerin yapısındaki su da bu ihtiyacı karşılamada katkı sağlar . Ancak çay , kahve , asitli içecekler ve alkollü içecekler sıvı ihtiyacım karşılamaz . Aksine vücuttan su atımım arttırır . Bu nedenle bu tür içeceklerin tüketiminde aşı rıya kaçmayın . Susuzluk hissedildiğinde ilk seçenek her zaman su olmalıdır .

5: Gün içinde 10-15 dakika direkt güneş ışığı görüp D vitamini eksikliğine meydan vermeyin .

6: Sağlıklı yeterli ve dengeli beslenin . En önemli öğün kahvaltıdır . Kahvaltı öğünü vücudumuzun çalışmaya başlaması ve gece boyunca azalan kan şekerinin dengelenmesi açısından oldukça önemlidir . Günde 6-8 öğün beslenin ve gün içinde 4 saatten uzun aç kalmayın ki metabolizmanız yavaşlamasın .

7: Sağlıklı yiyecekler tüketin . Beslenmenizde ; dört ana besin grubu olan et ve çeşitleri , süt ve ürünleri , sebzemeyveler ve tahıl ürünleri her öğünde ihtiyacınızı karşılayacak miktarlarda olsun .

8:Yeterli ve kaliteli protein alın . Proteinin yetersiz alınması protein depolarınızın yıkılmasına sebep olur . Gereğinden fazla protein alımı ise böbreklerinizi zorlar ve bazı sağlık sorunlarına neden olabilir . Protein ihtiyacınızı sadece bitkisel protein kaynaklarından karşılamayın , kaliteli protein kaynaklan olan hayvansal ürünlere de beslenmenizde yeteri kadar yer verin .

HAFTADA 3 KEZ BALIK

9: Beslenmemiz yeterli ölçüde ve kalitede karbonhidrat içersin . Karbonhidratlar , protein koruyucu özellikleri ve vücutta elzem bazı öğelerin sentezinde kull anıldıklarından dolayı dengeli tüketilmesi gereken besin öğelerindendir . Besin kalitesi düşük olan basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir .

10:Akıllı yağlar kullarım . Gün boyunca yemekler , salatalar ve besinlerin içerisinde yer alan doğal yağlar ile karşılanan yağ ihtiyacı değişik yağ çeşitlerinden dengeli olarak karşılanmalıdır . Doymuş yağ gereksinimini , etler ve sütlerin içerisinde yer alan doymuş yağ asitleri karşılayabilir . Tekli doymamış yağ asitleri olan omega9 ve çoklu doymamış yağ asitleri olan omega3 ve omega6 yağ asitleri dengeli bir biçimde almak için haftada 2-3 kez balık tüketmek , yemeklerde ayçiçeği veya mısırözü yağı kullanmak ve salatalara zeytinyağı eklemek yeterli olacaktır . Yanmış yağlardan uzak durulmalı ve yiyecekler ızgara , haşlama ve firmda gibi sağlıklı pişirme yöntemleri ile pişirilmelidir .

11:Pozitif olun , stresten uzak durun .

12:Alkolü mümkün olan en az düzeyde kullanın . Alkol , vitamin ve minerallerin vücutta etkin olarak kullanılamamasına neden olmakla birlikte , ödem yapar ve vücudunuzu yorar .

13:Sigaradan uzak durun .

SELÜIİTTEN KORUNMAK İÇİN . . . Selülitler özellikle yaz aylarında kadınların kâbusu haline gelir . Selülitin önüne , doğru yaşam tarzı ile geçilebilir . Selülit oluşumunun engellenmesinde en önemli kural yeterli miktarda su içilmesidir . Yeterli miktarda su içerek , vücutta düzgün dolaşım sağlamak mümkündür . Aşırı miktarda tüketilen çay , kahve ve kolalı içecekler içerdikleri kafein nedeni ile selülite neden olabilirler . Gereğinden fazla tuz tüketimi de aynı şekilde selülite davetiye çıkarır . Boş kalori olan ve besin kalitesi düşük beyaz şeker tüketimi hem şişmanlamaya hem de selülite yol açar . Bu nedenle günlük tüketilen şeker miktan azaltılmalıdır .

PİŞİRME YÖNTEMLERİ DE ETKİLİ Selülitlerden korunmak için yemekleri pişirme yöntemlerini de doğru seçmemiz gerekir . Kızartma ve kavurma gibi yanmış yağ içeren besinler selülit oluşumunu kolaylaştırır . Bu pişirme yöntemleri yerine ızgara , haşlama ve firmda pişirme tercih edilmelidir . Fazla alkol tüketimi , dolaşımda bozulmalara neden olarak selülit oluşumunu destek . Bu nedenle bayanların haftada maksimum 3 gün ve günde 1-2 kadehten fazla alkol almamalan gerekir . Genel sağlığın baş düşmanı ve selülitlerin dostu sigaradan da uzak durmak doğru bir tercihtir . Selülitle mücadelede en büyük yardımcı ise egzersizdir . Düzenli egzersiz veya haftada üç kez yapılacak orta tempolu yürüyüşler selüliti sizden uzak tutar .Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Karbonhidrat, protein ve yağdan dengeli ürünler tüketerek öğününüzün glisemik indeksini azaltın.
Nil Diyet

Online Hizmet

 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.