Sağlıklı Sosyaller  

Yaz Detoksu İle Yenilenin

Anasayfa > Yazılı Basın > Yaz Detoksu İle Yenilenin
Sağlık açısından önemli rol oynayan detoksun selülitten kurtulmada da etkili olduğunu belirten Diyetisyen Nil Şahin Gürhan , yanlış yapılan bazı detoks uygulamalarının bağırsakları boşaltmaktan ileriye gitmediğini ve hatta sağlığı tehdit eder nitelikte olduğunu söylüyor . En yararlı detoks ; sağlıklı beslenme , hareketli yaşam ve bol su tüketimi üçlüsü ile her gün adını yenilenmek olduğunu vurgulayan Gürhan , " Spor ve beslenme alışkanlıkların da yapacağınız küçük takviyelerle , vücudunuzu yaz mevsimine uyarlamış ve canlandırmış olursunuz " diyor ve şu önerilerde bulunuyor : 
1: Bol bol dinlenin , düzenli uyuyun uykunuzu tam alın . 
2: Gün içinde mümkün olduğunca temiz ve açık havada bulunun , olabilecek maksimum ölçüde hareket edin . 
3: Günde en az 2-3 litre su tüketin . Bol su içmek detoksun vazgeçilmezidir . Su içmeye özen gösterin . Hassas su dengesini bozmamak için susamadan su içme alışkanlığı kazanının . 
4: Her içecek su değildir ! Ayran ve taze sıkılmış meyve suları , su yerine kabul edilebilecek , vücudunuzun su oranına destek sağlayacak içeceklerdir . Ayrıca sebze ve meyvelerin yapısındaki su da bu ihtiyacı karşılamada katkı sağlar . Ancak çay , kahve , asitli içecekler ve alkollü içecekler sıvı ihtiyacını karşılamaz. Aksine vücuttan su atımını arttırır . Bu nedenle bu tür içeceklerin tüketiminde aşırıya kaçmayın . Susuzluk hissedildiğinde ilk seçenek her zaman su olmalıdır . 
YAZ DETOKSUNUN ADIMLAR
5: Gün içinde 10-15 dakika direkt güneş ışığı görüp D vitamini eksikliğine meydan vermeyin . 
6: Sağlıklı yeterli ve dengeli beslenin . En önemli öğün kahvaltıdır . Kahvaltı öğünü vücudumuzun çalışmaya başlaması ve gece boyunca azalan kan şekerinin dengelenmesi açısından oldukça önemli dir . Günde 6-8 öğün beslenin ve gün içinde 4 saatten uzun aç kalmayın ki metabolizmanız yavaşlamasın . 
7: Sağlıklı yiyecekler tüketin . Beslenmenizde ; dört ana besin grubu olan et ve çeşitleri , süt ve ürünleri , sebze meyveler ve tahıl ürünleri her öğünde ihtiyacınızı karşılayacak miktarlarda olsun . 
8: Yeterli ve kaliteli protein alın . Proteinin yetersiz alınması protein depolarınızın yıkılmasına sebep olur . Gereğinden fazla protein alımı ise böbreklerinizi zorlar ve bazı sağlık sorunlarına neden olabilir . Protein ihtiyacınızı sadece bitkisel protein kaynaklarından karşılamayın , kaliteli protein kaynaklan olan hayvansal ürünlere de beslenmenizde yeteri kadar yer verin . Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.