Sağlıklı Sosyaller  

Vücudun Dengesi Pekmezde Saklı

Anasayfa > Yazılı Basın > Vücudun Dengesi Pekmezde Saklı
Üzüm , dut ve keçiboynuzu gibi besinlerden elde edilen pekmez , kahvaltı sofralarında yer aldığı gibi ilaç niyetine kullanılıyor . Vücudun dengesi pekmezde saklı Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Nil Şahin Gürhan , geri planda tuttuğumuz pekmezin sağlık açısından ne gibi faydalan olduğunu anlattı . Sanıyoruz ki çoğunuz daha fazla , tüketmediğiniz için pişman olacaksınız . 2 tatlı kaşığı pekmez ( 10 gr ) 29 kal enerji verirken , saf şekerin 2 tatlı kaşığının ( 10 gram ) enerji değeri ise 40 kaloridir . Saf şeker sadece basit karbonhidrat içerir , vitamin mineral içermez . Pekmez saf şekerden daha düşük enerji içermekle birlikte besin değeri oldukça zengin bir tat lıdır . Pekmez ; kalsiyum , demir , fosfor , potasyum , sodyum , bakır ve magnezyum minerallerini içerir . Pekmezde aynca B grubu vitaminlerinden Bl , B2 , ve niasin bulunmaktadır .

 PEKMEZ DEMİR KAYNAĞI: Pekmezin en çok bilinen ve ilk akla gelen artısı demir mineralini bol miktarda içermesidir . Demir vücudumuzda kan hücrelerinin yapısında hemoglobinin içinde , kas hücrelerinin yapısında miyoglobinin içinde bulunur . Demir içeren hemoglobin solunumda hücrelere oksijen taşın masında görevlidir . Hücrelerimizin oksitlenmesi ve çalışmasında demirin etkisi tartışmasız çok önemlidir . Besinlerle alınan demirin vücutta kullanımı % 20 civarındadır . Bu oran oldukça düşüktür . Onun için ne kadar çok ve sürekli doğal yiyeceklerin yapısından demir alırsak o kadar sağlıklı ve enerjik oluruz . Her gün 1,2 tatlı kaşığı pekmez tüketmek demir açısmdan yerinde bir takviye olacaktır . Pekmez aynı zamanda kalsiyum açısmdan yardımcı kaynaktır . Kalsiyumun ana kaynağı süt ve süt ürünleri olmakla birlikte pekmezin içerdi ği kalsiyum da kıymetlidir . Dimağlarımızda kemik yapısıyla özdeşleştirdiğimiz kalsiyumun vücudumuzda birçok görevi vardır . Kalsiyum kemik ve diş oluşumunda görevlidir . Kaslarımızın kasılması ve gevşemesinde kalsiyum birçok mineralle birlikte görev alır . Kanın pıhtılaşmasında kalsiyum görev alır . Kanımızın gerektiği zaman pıhtılaşması sonucu yaralanmalarda aşın kan kaybını önlemiş oluruz . Sinirsel uyan iletiminde kalsiyum gene devrededir . Vücudumuzda bazı enzimlerin aktif halde çalışmasını sağlar .Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.