Sağlıklı Sosyaller  

Güneşten Korunmak İçin Yeşillik Ve Balık Yiyin

Anasayfa > Yazılı Basın > Güneşten Korunmak İçin Yeşillik Ve Balık Yiyin
Diyetisyen Nil Şahin Gürhan , güneşten hem faydalanılması hem de zararlarından kaçınılması gerektiğini dile getirdi . Gürhan , bunun için beslenmeye özen göstererek , vitamin ve minerallerin gücünden faydalanmanın mümkün olduğunu bildirdi yaprağı , yeşilbiber , çilek , portakal , limon , greyfurt başta olmak üzere bütün meyve ve çiğ sebzelerin C vitamini kaynağı olduğunu bildiren Gürhan , " Ara öğünlerde şeftali , kayısı , kavun , karpuz gibi taze mevsim meyveleri yemek güneşe karşı yoğun antioksidan alımı ile vücudumuzu güçlü kılar . " dedi . Bitkisel yağlar , fındık , fıstık , ceviz gibi yağlı tohumlar , tam tahıl taneleri , yeşil yapraklı sebzeler E vitamini ihtiyacını karşılayan ana kaynak olduğunu bildiren Gürhan , " Her gün bir avuç bu kuruyemişlerden yemeli ve öğünlerde yeşil yapraklı sebzeleri soframızdan eksik etmemeliyiz . " tavsiyesinde bulundu . Et , yumurta , peynir , badem , ceviz , tam tahıl tanesi , bulgur , mantar , kuru fasulye , balık , süt zengin çinko kaynakları olduğunu hatırlatan Gürhan , şu bilgileri verdi : " Yeterli çinko alımı güneşin cildimizde oluşturabileceği yıpranmayı engeller . Haftada bir gün kuru baklagil yemeli , haftada 23 gün de balık yemeliyiz . Ekmek tüketimini tam tahıl olarak tercih etmek uzun süre tokluk hissi yaratmanın yanında , yeterli B vitamini alımın sağladığı gibi çinko alımına da destek verir . " Deniz ürünleri ve diğer etler , balıklar , sarımsak , soğan ve tahılların selenyum yönünden zengin olduğu bilgisini veren Gürhan , " Selenyum antikanserojenik etkisinden dolayı güneşe karşı antikanserojenik kalkan oluşturur . Selenyum aynı zamanda immün sistemin çalışmasında çok etkilidir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir . Haftada 2 - 3 gün balık yiyerek selenyum alımını yeterli düzeyde tamamlamış oluruz . " diye konuştu . Kakao , çikolata , ıspanak , yağlı peynir , diğer yeşil yapraklı sebzeler , fındık , fıstık ve ceviz gibi yağlı tohumların zengin magnezyum kaynakları olduğunu dile getiren Gürhan , her gün 12 tablet çikolata yemenin sağlığa artı değer katacağını söyledi . Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birinin de sıvı tüketimi Diyetisyen Gürhan , güneşin zararlı etkilerinden korunmayı sağlayacak antioksidan vitamin ve minerallerin en etkililerinin , A , C ve E vitaminleri ile çinko ve selenyum olduğunu ifade etti . olduğunu hatırlatan Gür han , " Çünkü terlemeye bağlı aşırı su kaybı ile vücudun su dengesinin bozulması çok kolaydır . Su kaybı insan sağlığı için büyük bir risktir . Vücuttan aşırı sıvı kaybı ; halsizlik , yorgunluk , sinirlilik , konsantrasyon bozulması gibi belirtilerle kendini gösterirken , kaybedilen suyun miktarının fazla olması çok ciddi tablolar meydana getirebilmektedir . Yetişkin bir kişinin günde 1 , 5,2 litre su içmesi gerekir . Güneşlenirken sıcak havalarda sıvı kaybı ve buna bağlı su ihtiyacı artar . Bu nedenle yaz mevsiminde günde 23 litre su içilmelidir . " diye tavsiyede bulundu .

KALSİYUM DESTEĞİ İÇİN MADEN SUYU VE SODA: Maden suyu ve sodanın da serinlemek ve mine ral ihtiyacını desteklemek için sağlıklı içecek alternatiflerinden oldu ğunu anlatan Gürhan , yaz mevsiminde güneşin zararlı etkilerini azaltmak için kafeinli ve alkollü içeceklerden , kızartma ve kavurmalardan uzak durmayı öneriyor . Trans yağ asitlerinin kullanılmaması gerektiğini belirten Diyetisyen Nil Şahin Gürhan , sigara içilmemesini tavsiye etti .Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.