Sağlıklı Sosyaller  

Annelere Hediye Sağlıklı Beslenme

Anasayfa > Yazılı Basın > Annelere Hediye Sağlıklı Beslenme
Diyetisyenimiz Nil Şahin Gürhan,sağlıklı bir vücuda sahip olmak için her gün mutlaka alınması gereken gıdaların ve yapılması istenen davranışların neler olduğunu şöyle açıklıyor: 
• Her gün 2 litre su içmelisiniz 
• Her gün 2 su bardağı süt veya yoğurt olarak kalsiyum grubu yiyecek mutlaka tüketmelisiniz. 
• Yazın 2- 3 adet domates, kışın 2- 3 adet havuç taze olarak her gün yemelisiniz 
• Her gün 1 adet taze limon suyunu ya çayınıza ilave ederek veya yemeklerinizi tatlandırmak için ya da şekersiz limonata yaparak kulanın. 
• Her gün 1 avuç koyu yeşil yapraklı çiğ sebze yiyin. ( maydanoz, taze nane, roka, ıspanak, semizotu, taze soğan) 
• 1 diş taze sarımsak salatanızla ya da yoğurdunuza ilave edin. 
• 1 fincan Türk kahvesi tüketin. 
• Her gün en az yarım saat yürüyüş veya her hangi bir kardio egzersizi yapmaya özen gösterin. 
Diyetisyen Nil Şahin Gürhan anlatıyor. Nasıl besleniyor, nasıl yaşıyor? 

3çocuk annesi olarak ben nasıl besleniyorum? 


Sağlıklı beslenme yaşamımın vazgeçemediğim zevklerinden biri. Hayat kalitemi yükselttiği gibi mutlu ve enerjik bir hayat sürmemi sağlıyor. Böylece hem işimde daha verimli çalışabiliyor, hem de çocuklarımla birlikteyken kaliteli zaman geçirebiliyorum. Düzensiz ve sağlıksız beslendiğim zamanlar kendimi çok kötü hissediyorum. 

Her sabah güne 1 su bardağı ılık suyun ardından 1 su bardağı daha soğuk su içerek başlıyorum. Ve hemen akabinde kahvaltıya oturuyorum. Kahvaltımın vazgeçilmez içeceği taze limon suyu ilave edilmiş siyah çay. Eşim tam bir çay ustası eğer o demlediyse 3-4 çay bardağı içmek kaçınılmaz oluyor. 
İşe gidince genelde 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu içiyorum. Eğer iştahım açıksa 2 porsiyon meyve hakkıma gelen bu içecek yerine meyve yemeyi tercih ediyorum. Daha sonra içtiğim şekersiz bir fincan Türk kahvesi en sevdiğim doping oluyor. 
Öğlen yemeğinden 2-3 saat önce 1 su bardağı az miktarda doğal bal ilave edilmiş sıcak süt içiyorum. Değişik bir lezzet istediğim zamanlarda bu süte toz tarçın veya taze zencefil rendesi ilave ediyorum. 
Öğlen yemeğim en büyük enerji kaynağım. Asistanım ve sekreterimle birlikte evden getirdiğim yemekleri ısıtıp yiyoruz. 1 kase yoğurt ve az zeytinyağı ilaveli bol salata öğlen ve akşam yemeklerimin demirbaşları. 
Öğleden sonra proteinli bir ara öğün yemeyi ihmal etmiyorum. Ceviz veya badem veya cevizli sucuk veya peynir ekmek ile hazırlanmış küçük sandviç – tost gibi sağlıklı aparatifler öğleden sonra enerjimin düşmesini engelliyor. 
Akşam yemeğim öğlen yemeğime beziyor ve öğlen yemeğimde ki besinlere göre tamamlıyorum. 
Bol su içmek de temel ihtiyacım. 
Her gün 1 şekilde yarım saat yürüyüş yapmaya çalışıyorum. Çocuklarımla oynarken daha hareketli mümkün olduğunca açık hava faaliyetleri içeren oyunlar oynamaya çalışıyorum. 
Aklıma geldikçe bol bol su içiyorum. Su içmek artık temel ihtiyacım şekline dönüştü. 
Amacım sağlıklı yaşam ve beslenme davranışlarını alışkanlık olarak kazanıp, sağlığımı geliştirip daha mutlu ve sağlıklı yaşamak. Annenizin bir diyetisyenle görüşmeye ihtiyacı var mı? 
- Anneniz çok yoğun yaşıyor ve ya çalışıyor yemek yemeye zaman bulamıyorsa, 
- Aşırı yorgunluk, halsizlik hissediyorsa, 
- Sürekli şişlik ve ödem problemi yaşıyorsa, 
- Diyet yapmaya karar verip verip, tekrar bozuyorsa, 
- Beslenme alışkanlıkları; yemek yemek, yememek, atıştırmak, aç kalmak, yemek cezaları, diyet teşvik ödülleri … vb. kısır döngüsü içinde cebelleşiyorsa, 
- Sağlıklı beslenme çabası ile sürekli huzursuzluk içindeyse ve ideal beslenme takıntısı varsa, 
- Metabolizmasının yavaş olduğunu düşünüyor ve kilo almamak için aç gezmesi gerektiğini savunuyorsa, 
- hazım problemi yaşıyor, sindirim sisteminiz yavaş çalışıyorsa, 
- Kıyafetleri zamanla yavaş yavaş küçülüyor ve anneniz genişliyorsa, 
- Kan yağ ve şeker değerleri yüksekse , 
- Kansızlık problemi varsa, annenize bir diyetisyen programı hediye etmeniz faydalı olacaktır. 
- Nil Şahin Gürhan’ın da hocası olan Prof.Dr.Gülgün Ersoy’un beslenmeyi bilimsel gerçekler çerçevesinde,kolay anlaşılabilir şekilde anlattığı”Egzersiz ve Spor Yapanlar İçin Beslenme”adlı kitabı da formunu korumak ve forma girmek isteyen anneler için yararlı bir hediye seçeneği olarak düşünülebilir.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.