Sağlıklı Sosyaller  

Kalp Sağlığımız Korunmaya Muhtaç

Anasayfa > Yazılı Basın > Kalp Sağlığımız Korunmaya Muhtaç
KALP SAĞLIĞIMIZ KORUNMAYA MUHTAÇ 

Her geçen gün dünya değişiyor,toplum değişiyor,yaşam değişiyor,biz değişiyoruz. Hareketlerimiz azalıyor,karın bölgemiz yağlanıyor,göbekleniyor,şişmanlıyoruz.Kalbimizin ve bütün organlarımızın çevresi yağlanıyor.Hastalıklara yakalanma riskimiz artıyor. Kalp sağlığımızı korumak ve geliştirmek konusunda en büyük silahımız,sağlıklı beslenmek ve hareketli bir yaşam.Beslenmemizi sağlıklı beslenme ilkelerine göre düzenlemek ve fiziksel aktivitemizi arttırmak için altın anahtar. 

SAĞLIKLI KALP NASIL BESLENMELİ ?

1.
Fazla kilomuzu vermeliyiz. Taşıdığımız fazla kiloları vererek kalbimizin yükünü azaltmış oluruz.Şişmanlık,kalp sağlığımız ve genel sağlığımız açısından büyük bir risk faktörü. 
2.Özellikle karın bölgesinde biriken yağlar kalbimizin en büyük düşmanı. Belimizi inceltmeliyiz. Bel çevresi kalınlığı kadınlarda 80cm.’den,erkeklerde ise 94cm.’den az olmalı. 
3.Beden Kitle Indeksi(BK=Vücut ağırlığının (kg),boy uzunluğunun (cm) karesine bölünmesiyle elde edilen değer)20 ile 25 arasında olmalı. Beden kitle indeksi 25’in üzerinde olduğunda kalbimiz tehlikedeyken,bu değer 30’un üzerine çıktığında tehlikenin boyutu katlanarak artıyor. 
4.Sebze ve meyvelerden zengin bir beslenme tarzı kalp sağlığını korur. Bu grup besinlerin içerdiği vitaminler,posa ve antioksidan adı verilen koruyucu öğeler sağlığımızı ve kalbimizi korumak ve geliştirmek konusunda kilit noktası. 
5.Günde en az 5-7 porsiyon sebze ve meyve tüketmeliyiz. 
6.Omega 3 yağ asitlerinden zengin olan balık,kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyor.Haftada üç kez ızgara veya buğlama balık tüketmek gerekiyor.Yağda kızarmış balık tükettiğimizde,omega 3 yağ asitleri kızartma işlemi sırasında etkinliğini kaybeder. Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda konserve balıklardaki omega 3 içeriğinin taze balıklara göre daha az olduğu görüldü. 
7. Kepekli ekmek ve tam buğday-çavdar unundan yapılmış ekmeklerin tüketimi, diyetimizi posa açısından zenginleştirir,bu da kalp sağlığımız için pozitif etki yaratıyor. 
8. Kuru baklagiller,içerdikleri posa ve antioksidanlar sayesinde kalp sağlığımızı korur,kan kolesterol seviyesini dengede tutarlar.Haftada en az iki defa kuru baklagil tüketmeliyiz. 
9. Kalp sağlığı için en büyük risk,yüksek kan kolesterolü ve kan yağları.Çok yağlı ve doymuş yağ oranı yüksek besinleri fazla tüketmek.kan yağlarını ve kolesterolü yükselten en büyük etken.Yağ oranı yüksek hazır besinler,etlerin görünür yağları,süt ve yoğurdun kaymağını tüketmemeliyiz.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.