Sağlıklı Sosyaller  

Hamilelikte Kilo Takıntısından Kurtulun

Anasayfa > Yazılı Basın > Hamilelikte Kilo Takıntısından Kurtulun
HAMİLELİKTE KİLO TAKINTISI 


Hemen hemen her kadının hayalidir anne olmak. İlk adım anne olmayı istemektir.Ancak kilo alma endişesi,çirkinleşme korkusu ve hamilelik yüzünden yaşınfdan daha büyük görüneceği gibi takıntılar oluşabilir. Evet anne olunca farklılaşıyorsunuz,Vücudumuzu hormonlar yönetiyor, ve hormonların miktarları oranları farklılaşıyor. Besinsel ihtiyaçlarınız değişiyor önem kazanıyor. Her an gün gün gelişmekte olan bebeğiniz yiyeceklerin içindeki 50 den fazla farklı besin elementini kullanarak en iyi şekilde büyümeye çalışıyor. Ve siz ne kadar iyi beslenirseniz bebeğiniz o kadar sağlıklı olduğu gibi sizde o kadar rahat bir hamilelik geçiriyorsunuz. 

SAĞLIKLI BESLENMENİN PÜF NOKTALARI 
Sağlıklı beslenmek sağlıklı bir bebek doğurmanın temel koşuludur. Beslenmenin temeli; sabah öğlen akşam olmak üzere 3 ana öğünü sağlam almakla başlar.Ana öğün oluşturmak için, karbonhidrat, yağ ve proteinden dengeli bir örüntü elde etmek, vitamin, mineral ve enzimler yönünden yeterli beslenmek gerekir. Bunun için yapmanız gereken, dört ana besin grubu olarak adlandırılan 1-et grubu yiyecekler, 2- sebze-meyve, 3- süt ürünleri ve 4- ekmek grubu yiyecekleri ( pilav veya makarna gibi tahıl ürünleri) öğünlerde mutlaka bulundurmak gerekir. 

Kilo alırım korkusuyla karbonhidratlı yiyeceklerin eksik alınması anne adayının kendini bitkin hissetmesine neden olur. Ve bebeğin gelişmesini yavaşlatır. Hamilelik döneminde mutlaka karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengede olan menülerin tercih edilmelidir. Üç ana öğününe ilave olarak ara öğün tüketmeye de gayret etmeniz gerekir. Ara öğünler kan şekerinin dengede kalması açısından önemlidirler ve kan şekerinin dengede kalması bebeğinizin sürekli olarak iyi gelişmesi, sakin ve mutlu olması için gereklidir. Ara öğünlerde mevsim meyveleri, süt ürünleri, yağlı kuru yemişler ve kuru meyveler tercih edilebilir. 
Hayatın her döneminde son derece önemli olan B grubu vitaminler ve C vitamini hamilelik döneminde büyük önem kazanır. B grubu vitaminler enerji üretiminde ve sinir sisteminin düzgün çalışmasında rol oynarlar. Hamilelik döneminde kilo takıntısı ve iştahsızlık, bitkinlik ve mutsuzluk oluşturur. Bu durumdan kurtulmak için dengeli ve B vitaminlerinden ve diğer tüm vitaminler ve minarelerden zengin doğal besinler tüketmemeniz gerekir. B grubu vitaminler farklı besin gruplarında yaygın olarak bulunur ve günlük B vitamin ihtiyacımızın karşılanması için yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmemiz gerekir. C vitamini ise bağışıklık sistemimizi güçlendirerek sık görülen bazı hastalıklara karşı korunmamızı sağlayacaktır. C vitamini her gün düzenli olarak doğal besinlerden karşılanmalıdır, çünkü C vitamini vücutta depo edilir. Taze sebze ve meyveler C vitaminin en değerli kaynaklarıdır. 

KİLO TAKINTISINDAN KURTULMAK İÇİN BESLENME TİYOLARI 
Sık sık tartılmayın, sadece doktorunuzun tartısında tartılın. Hamilelikte vücut ağırlığınız ödeme ve gaz durumunuza göre gün içinde sürekli değişebilir. Bu sizin moraliniz bozup iştahınızı olumsuz yönde etkileyebilir. 
Bol bol su için… Günde 8–15 su bardağı su kendinizi daha iyi hissetmenizi bebeğinizin daha rahat gelişmesini sağlayacak ve eğer kabızlık sorununuz varsa çözmede yardımcı olacaktır. 
Yapabileceğiniz ölçüde bol bol hareket edin… Ne kadar çok hareket ederseniz, kendinizi o kadar hafif hissedersiniz. Ve hamileliğin ilerleyen safhalarını da o kadar rahat geçirirsiniz. 
Kafeinli içeceklerden olabildiğince uzak durun… Çay, kahve ve asitli içecekleri hamileyken olabildiğince az tüketin. İçerdikleri kafein nedeni ile uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Aşırı tüketildiklerinde besinlerin içindeki besin elementlerinin vücuda alınmasını azaltır. 

Uyku düzeninizi sağlayın… Düzenli ve yeterli uyku daha zinde ve daha enerjik bir anne adayı ve huzurlu bir bebek demektir.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Karbonhidrat, protein ve yağdan dengeli ürünler tüketerek öğününüzün glisemik indeksini azaltın.
Nil Diyet

Online Hizmet

 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.