Sağlıklı Sosyaller  

Obez Çocukların Sayısı Artıyor

Anasayfa > Yazılı Basın > Obez Çocukların Sayısı Artıyor
Yiyecekler, içecekler, yaşam şeklimiz değişiyor ve her geçen gün farklılaşıyor. Zaman durmuyor. Yaşam, teknoloji , değişim durmuyor. 
Sebzeler hazır doğranmış satılıyor, meyveler presten geçirilmiş, ekmek beyazlatılmış. Her mevsim her sebzeyi, meyveyi bulabiliyoruz. Çocuklarımız doğal mevsim sebzelerinin, meyvelerinin zamanını bilmiyor. 

Ailece, birlikte oturulan, sohbet eşliğinde süregelen sağlıklı aile sofraları yok denecek kadar az artık. Oysa bu sofralar aile bireylerinin birbirini gördüğü, konuştuğu, iletişimin yüksek olduğu, psikolojik ve ruhen tatmin veren ortamlardı. Artık annelerimiz uzun süre mutfakta yemek yaparak geçirmiyor zamanını. Pratik, hızlı hazırlanabilen paketli yemeklerin yeri giderek artıyor soframızda. 

Lezzet önemli ancak, beslenmedeki sağlık ve denge hayatımızın rengini belirliyor. 

OBEZİTE: Alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması ile başlayan ve günlerce alınan fazla enerjinin üst üste birikerek yağ olarak depo edilmesi ile gelişen kronik bir hastalıktır. 
Çocukların yetişkinlerden daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğu bir gerçek. 
Çocuk büyüyecek, oynayacak, gelişecek bunların hepsi elbette enerjiyle sağlanır. 
Eskiden; Çocuk küçük, hızlı gelişsin, çabuk büyüsün, gürbüz olsun diye anneler çocuklarının aç olduğunu, doymadığını düşünerek devamlı bir şeyler yedirme telaşındaydılar. 

Şimdi: Çocuğumuz şişman olmasın, obez olmasın diye dikkat etmeye çalışıyoruz. Olabildiğince az enerji alsın istiyoruz. Büyüsün kaygısından çok obez olmasın kaygımız ön sırada. 

Çocuklarımız obez olmamalı. Çocukta obezite olabilecek en son 
ihtimal olmalı. Bunun için: 

- Hareketli yaşamalı çocuklarımız. Çocuklarımıza kendiliğinden isteyerek, hiç bir kaygı, beklenti olmadan mecbur olduğu için değil, sevdiği için hareket imkanı sağlamalıyız. Koşmalı, oynamalı çocuklarımız. 

- Sofrada veya dışarda diyetteyim, diyetim bitince istediğimi yiyebilirim şeklinde kalıba girmeden, sağlıklı beslenmek, ailesinin desteğiyle, alışkanlık olarak yerleşmeli hayatına. 

- Rafine ve katkı maddesi içeren yiyecekler, içecekler olabildiğince az olmalı, seyrek tüketilmeli. 

- Ailece sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmeliyiz. Öğrendiğimiz sağlıklı beslenme şartlarını mutfağımıza, yaşamımıza adapte etmeliyiz. Çocuklarımızı bu ortamda yetiştirmeliyiz. 

- Çocuklarımıza sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini anlatmalıyız. 

- Ailemizde sofra düzeni ve kültürü oluşturmak ve aile bireylerimizi bu düzen ve kültüre uymaya sevk ederek zamanla olumlu sonuçlar alabiliriz. 

- Yemeklerimizi hazırlarken, doymuş yağlar yerine sıvı özellikle zeytinyağı kullanabiliriz. Yağ ve salça kullanımını azaltabiliriz. 

- Yemeklerimizi besin grupları yönünden dengeli menü haline getirebiliriz. 

- Hazır gıdalar yerine doğal gıdalar tercih edebiliriz. 

- Mutfak kültürümüzü sağlıklı bir şekilde geliştirerek devam ettirebilirsek, gelecek nesillerimizi obeziteden korumamıza katkıda bulunabiliriz. 

- Çocuklarımızı asitli, enerji içeren içeceklerden ve fast food besinlerinden az tüketmesini sağlamalıyız. 

- Teknolojik ve ekonomik imkanların getirdiği yeni modern yaşam hepimizi özellikle çocuklarımızı hareketsiz bir yaşama mahkum etmektedir. Öncelikle bu yeni yaşamın kalıbını kırarak yaşamımızın içine sağlıklı beslenmenin yanısıra aktivite yaratmalı, mutlaka imkan ve yer bulmalıyız. Çocuğumuzun yeteneği ve isteğine göre bir spor dalıyla uğraşması için heveslendirmeli ve yön vermeliyiz. 

- Eğer çocuğumuz fazla kiloluysa muhakkak onu ikna ederek bir Beslenme ve Diyet uzmanının yakın takibinde kilo vermesini sağlamalıyız. İşte bu dönemde aile ve çocuğun çevresine görevler düşmektedir. Çocuk için gerekli olan psikolojik desteği vermeliler. Ayrıca onun fazla kilolarıyla olan mücadelesini sekteye uğratacak davranışlardan, yönlendirmelerden kaçınılması gerek. Bilakis onun bu mücadelesine katkıda bulunacak sağlıklı beslenme ortamı ve davranışlara uymalıyız. 

- Fazla kilolar çocukların psikolojilerinde de olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu durum başarısına ve çevreye uyumunu etkilemektedir. 

- Son yıllarda çocuklarımız bir yarış atı misali devamlı stresli bir yarış ve koşuşturma ortamında. Bu ortam çocuklarımızın sağlıksız, düzensiz beslenmesine neden olmakta ve içinde bulunduğu streste yeme bozukluklarına ( özellikle fazla ve sağlıksız beslenmeye) neden olmaktadır. 

Öncelikle çocuklarımızın kilo alımına neden olan faktörleri belirlememiz ve gerekli önlemleri almalıyız. Çocuklarımızın bu stresli koşuşturma ortamının getirileri ve götürüleri iyi değerlendirilmelidir. Onlardan beklentilerimiz, onların yapılarına uygun olmalı, onlara fazla yükler yüklememeliyiz. 

Üç çocuk annesi ve çok yoğun çalışan bir anne olarak; Çalışıyorum çocuğumla/çocuklarımla yeterince ilgilenemiyorum gibi kendinizi suçlayıcı olumsuz düşüncelere girmeden, çocuklarınızla uzun ama kalitesiz zaman geçirmektense, az ama kaliteli zaman geçirmenizi öneririm.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.