Sağlıklı Sosyaller  

Yılbaşı Akşamı Yediklerinize Dikkat Edin

Anasayfa > Yazılı Basın > Yılbaşı Akşamı Yediklerinize Dikkat Edin

Beslenme her zaman her yerde her koşulda gerekli ve kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç ne kadar düşünerek ve bilinçli bir şekilde karşılanırsa sağlığımız ve yaşamımız da o ölçüde kalite kazanır. Hamilelik döneminde ki sağlıklı beslenme çabamız da iki kat daha önemli ve daha etkilidir. 
Yeni bir yılın başlangıcı olan Yılbaşı gecesinde yaşanacak mutluluklar kadar tüketilecek birbirinden güzel yiyeceklerinde tadı damağınızda kalır. Ancak bu yıl iki kişilik bir plan yapmanız gerekiyor. Karnınızdaki bebeğiniz ve siz geceyi en mutlu ve en sağlıklı şekilde tamamlamalısınız.Yılın son gününde şunlara mutlaka dikkat etmelisiniz: 


• Uyandıktan sonra bir saat içerisinde kahvaltı yapmaya başlamalısınız. 
• Sabah kahvaltıya oturduğunuzda kahvaltıya başlamadan önce 1 su bardağı ılık ve 1 su bardağı oda sıcaklığında su için. 
• Gece çok yemek yiyeceğinizi düşünerek bütün gün aç gezmeyin. 
• Öğlen yemeğinden önce 1 su bardağı süt veya yoğurt tüketmelisiniz.
• Öğlen yemeğinde 1 tabak az yağlı sebze yemeği, 1- 2 dilim tam buğday ekmeği, 1 kase kadar yoğurt ve bol salata en sağlıklı seçim olur. 
• Öğleden sonra ikindi saatlerinde; 10–15 fındık veya badem veya 2–3 adet tam ceviz, yanında 1 su bardağı süt veya yoğurt gibi sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. 
• Yılbaşı gecesini yoğun geçirmeyi planlıyorsanız bebeğiniz ve siz geceye enerji toplamak için gündüzden biraz uyumaya özen gösterin. 


• Yılbaşı sofrasına çok aç oturmanız, fazla miktarda besin tüketmenize yol açabilir. Bu nedenle akşam yemeğinden önce sağlıklı bir ara öğün tüketin. 

• Yılbaşı yemeği açık büfede veya evde iseniz işiniz kolay. Yiyecek gruplarına dikkat ederek her gruptan besin tüketmeye dikkat etmelisiniz. 
1. grup: Et ve et çeşitleri (hindi, ızgara et ve balık)
2. grup: Ekmek grubu (ekmek, pilav, makarna, fırında pişirilmiş börek vs.)
3. grup: Süt grubu (yoğurt, ayran, yoğurtlu mezeler)
4. grup: Sebze ve meyveler (zeytinyağlılar, salatalar, meyveler)
Bu dört gruptan besin tüketmeye gayret etmek şartıyla sevdiğiniz besin grubundaki yiyeceklerin miktarını biraz arttırabilirsiniz. 
• Peynirli kanepeleri, sandviçleri, söğüş sebzeleri ve ölçüsüne dikkat ederek kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. 
• Sadece seçtiğiniz besinlere değil aynı zamanda pişirme yöntemlerine de dikkat etmelisiniz. Kızartılmış atıştırmalıkları olabildiğince az tüketmeli ve bunların yerine haşlanmış, ızgara veya fırınlanmış besinlere daha fazla yönelmelisiniz.
• Yiyecekleri iyi çiğneyip, yavaş yavaş yemeli ve lokmaların tadına vararak anı yaşamalısınız.
• Yılbaşı kokteyllerinde en az yiyecekler kadar enerji alımımızı arttıran içecekler de olacaktır. Şeker içeren asitli içecekler veya meyve sularını tüketmek boş enerji kaynaklarından enerji almanıza neden olur. İçecek olarak doğal maden suyu, taze sıkılmış meyve suları, limonata ve bol bol su içmek en ideal olanıdır. 
• Alkol tüketimi bebekler için çok zararlıdır. Mümkünse bu sene yılbaşı gecesinde bebeğinizle birlikte alkol almayın. 
• Sigara içilen ve havasız ortamlardan uzak kalmaya çalışın. 

• Gece boyunca kendinizi çok yormadan ve doktorunuzun izin verdiği ölçüde hareket edebilirsiniz. 

Yeni yıl sabahı 
Eğlenceli parti sona erdi ve yeni bir yıla daha girdik. Artık dün gece bedenimizde oluşan fazla atıklardan kurtularak yeni güne ve yeni yıla başlama zamanı…
Yeni yılın ilk gününü güzel bir kahvaltı ile kutlamalısınız. 2-3 dilim peynir, haşlanmış ya da az sıvı yağ ilave edilerek omlet olarak yapılmış yumurta, söğüş sebzeler, ceviz, zeytin, tahin pekmez karışımı ile hazırlayacağınız sofraya 3-4 dilim tam buğday veya çavdar ekmeği ile enerji ilave etmeyi de unutmamalısınız. 
Suyun oluşturacağı olumlu etkiyi ve besinlerin içindeki vitamin, mineral, enzimlerin faydasını azaltmamak için yeni yılın bu ilk gününde kafein tüketimini sınırlandırmanız yerinde olur.
Kokteyl veya partide besinlerde aşırıya kaçmış bile olsanız öğle ve akşam yemeklerinde normal sağlıklı yiyecekler tercih edin. Bir gün önce çok yedim diye bütün gün kendinizi açlığa mahkum etmeyin. Ara öğünlerde süt yoğurt, peynir ekmek, ceviz fındık, meyve gibi sağlıklı atıştırmalar yapın. 
Açık havada yapacağınız en az yarım saatlik orta tempolu bir yürüyüş hem enerji harcamanızı hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 

Ailenizin yeni üyesi ile geçireceğiniz nice mutlu yıllar dilerim.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.