Sağlıklı Sosyaller  

Düzenli Kalsiyum Almalısınız

Anasayfa > Yazılı Basın > Düzenli Kalsiyum Almalısınız
Hamilelik dönemi yeni bir canlının yaşam temelinin oluştuğu özel bir dönemdir. Yaşamın başlangıcı olan bu dönem mucizevi bir dönemdir. Bütün dokular ve organlar bu dönemde oluşur. Ve beslenmenin insan hayatında ki etkisi çok büyüktür. Anne ne kadar yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenirse bebek de hayata o kadar güçlü ve sağlam başlamış olur.


Hamilelik döneminde annenin vücudunda çok hızlı ve büyük ölçüde değişimler olur. Birbirini takip eden her süreç çok farklı ve önemlidir. Bebeğin gelişmesinde ve sağlığının en iyi şekilde korunmasında kalsiyum mineralinin etkisi tartışmasız çok fazladır. Kalsiyum her gün düzenli olarak alınması gereken bir mineraldir. Kalsiyum ihtiyacı özellikle gebeliğin son üç ayında çok artar. Bu dönemde bebeğin iskelet sistemi ve diş gelişimi en hızlı aşamadadır. Aynı zamanda kalsiyumun yeterli alınması emziklilik döneminin verimli ve kaliteli geçmesi için zemin hazırlar. 

Kalsiyumun hamilelikte vücudumuzdaki işlevlerine gelince; 
- Kalsiyum kemik yapısında olmazsa olmaz bir mineraldir. Bebeğimizin kemik yapısının oluşmasında görevli baş aktördür. 
- Dişlerimizin yapısında bulunur. Hem annenin hem de bebeğin sağlıklı dişlere sahip olması için kalsiyum tüketimi çok önemlidir. 
- Kalsiyum bebeğin de annenin de kalbinin düzenli çalışmasında etkilidir. 
- Kalsiyum kanın pıhtılaşmasının düzenli olmasında etkilidir. 
- Kalsiyum sinirlerin ve kasların düzgün çalışmasına yardım eder. 
- Ayrıca kalsiyum kolon kanseri olma riskinin azalmasında etkilidir. 
- Hamilelik döneminde yeterli kalsiyum alımı ödem oluşumunu ve tansiyonun yükselmesini engeller. Yeterli kalsiyum tüketimi annenin sağlıklı ve rahat hamilelik geçirmesine yardımcıdır. 
Hamilelik döneminde kalsiyum ihtiyacı yüzde 50 artar ve yaklaşık 1200 mg’ mı bulur. Bu miktarı karşılamak için annenin çok iyi beslenmesi gerekir. 
- Her gün en az 2,5 su bardağı süt veya yoğurt tüketmeli. Hamileliğin son üç ayında bu miktar 3 su bardağı olmalı. 
- Her gün 2 dilim peynir yemeli 
- Her gün 10- 15 adet fındık, ceviz, badem gibi sağlıklı kuruyemişler yemeli. 
- Vücudunda kalsiyum kullanımını arttırmak için yeterli D vitamini almaya özen göstermeli. Bunun için de her gün 15-20 dakika direk güneşlenerek vücudunda D vitamini sentezlenmesini sağlamalı. 
- Annenin hamile iken hareketli olması da kalsiyumun vücutta emilimi ve kullanımı açısından önem sağlar. Dolayısıyla anne her zaman hareketli olmalı. 
- Kalsiyumun temel kaynağı süt ve süt grubu yiyeceklerdir. Ancak hamilelik döneminde anne diğer kalsiyum içeren besinlerden de yararlanmalıdır. Bu besinler; balık, lahana, hardal, şalgam, beyaz lahana, soya ve soya yağı, badem, fındık, kuru incir, kuru fasulye, tere otu, karnabahar, ıspanak ve yumurtadır. 
- Ayrıca içme suları da iyi bir kalsiyum kaynağıdır. 

Kalsiyum hayatımızın her döneminde ihtiyacımız olan çok önemli bir mineraldir. Kalsiyum vücudumuz için temel minerallerden biridir. İnsan anne karnında iken kemiklerinde kalsiyum biriktirmeye başlar ve bu birikim 35 yaşına kadar devam eder. Düzenli ve yeterli kalsiyum alımı ile kemiklerimizde maksimum kalsiyum biriktirmiş oluruz. 35 yaşından sonra kemiklerden yavaş yavaş kalsiyum kaybı başlar. Kemiklerden kalsiyum kaybı olduğu dönemde de ne kadar yeterli, düzenli ve sürekli kalsiyum alırsanız, kemiklerden kalsiyum kaybı o kadar az ve yavaş olur. 
Hamile iken kalsiyum desteği ne zaman ve ne kadar olmalı? 
Hamilelik döneminde de normal zamanda da her zaman kalsiyum önemli bir mineraldir. Her gün düzenli olarak alınması gerekir. Ancak vücutta yetersizlik olduğunda veya kalsiyum içeren yiyeceklere karşı alerji olduğunda kalsiyum vitamini destek olarak alınabilir.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.