Sağlıklı Sosyaller  

Yeni Yıla Formda Başlamanın İlk Sırrı; Sağlıklı Beslenme

Anasayfa > Yazılı Basın > Yeni Yıla Formda Başlamanın İlk Sırrı; Sağlıklı Beslenme
Yapılan bütün araştırmalarda, hemen hemen her kesin sağlıklı beslenmeyi bildiğini düşündüğünü göstermiştir. Fakat her konuda olduğu gibi sağlıklı beslenmede de, uygulama esastır. Beslenmenin pozitif bir bilim olduğu düşünüldüğünde, yapılan araştırmalar doğrultusunda her geçen gün gelişebileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle, sağlıklı beslenme ile ilgili doğru uygulamaları takip etmek ve güncel bilgileri hayatımıza geçirmek sağlığı korumak ve geliştirmek için esastır. 
YENİ YILDA NEDEN SAĞLIKLI? 
*Sağlıklı beslenerek, formda bir vücuda ve zihne sahip olunabilinir. 
*Sağlıklı beslenme, şeker, kalp, kanser gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. 
*Sağlıklı beslenerek, genç ve dinç kalabilirsiniz. 
*Sağlıklı beslenme, mental ve fiziksel performansı arttırarak, kendinizden memnun olmanızı sağlar. 
YENİ YILDA SOFRANIZI DEĞİŞTİRİN, HAYATINIZDA DEĞİŞSİN… 
Sofranızda yapacağınız değişiklikler ile daha formda, daha sağlıklı ve daha aktif bir hayata merhaba demeniz oldukça kolay… İşte yapmanız gerekenler… 
Basit karbonhidratları azaltın… Beyaz şeker, basit karbonhidrat türüdür. Besin kalitesi oldukça düşük olduğundan, boş enerji kaynağı olarak adlandırılır. Günlük enerji ihtiyacının kaliteli besin kaynaklarından karşılanması sağlık açısından çok önemlidir. Beyaz şeker ve şekerli besin tüketiminin azaltın. 
Öğünlerinizin glisemik indeksini düşürün… Glisemik indeks, bir besinin kan şekerini ne kadar ve ne hızda yükselttiği ile ilgili bir terimdir. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerini hızlı yükseltir ve hızlı düşürürler. Bu durumda, açlık hissinin artmasına neden olur. Öğünlerde kuru baklagil, sebze, ekmek, makarna gibi kompleks karbonhidratlar yeterli miktarda olmasına özen gösterin. 
Doymuş yağ tüketimine bir son verin… Tereyağı, kaymak, kuyruk yağı gibi hayvansal kaynaklı yağlar, doymuş yağ kaynaklarıdır. Doymuş yağların kalp sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkiler araştırmalarca kanıtlanmıştır. Sofrada, doymuş yağ kaynakları yerine sıvıyağlar tercih edin. 
Trans yağ asitleri sağlıklı değildir… Bitkisel katı margarinlerin birçoğu, üretim işlemleri nedeni ile trans yağ asitlerinden zengindir. Trans yağ asitleri, kalp sağlığını olumsuz etkiler ve aşırı tüketimleri kalp hastalıkları açısından riski artırabilir. Bu nedenle, katı margarin tüketimi sınırlandırılmalı ve katı margarin yerine sıvı formda olan margarinler tercih edin. 
Protein kaynaklarını doğru kullanın… Et ve süt ürünleri, hayvansal protein kaynakları; sebze, tahıl ürünleri ve kuru baklagiller bitkisel protein kaynaklarıdır. Günlük protein ihtiyacının yarısından fazlası hayvansal kaynaklı proteinden yarısından azı ise bitkisel kaynaklı proteinden sağlanmalıdır. Bu dengeyi sağlamanın en kolay yolu, öğünlerde hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinlere bir arada yer vermektir. 
Lifler önemlidir, ihmal etmeyin… Lifli besinlerin tercih edilmesinin sağlık üzerine bir çok yararı bulunmaktadır. Lifler, midede dolgunluk yaratarak tokluk hissinin uzamasına neden olur. Sindirim hızını yavaşlattıklarından, kan şekerinin dengelenmesinde önemli role sahiptirler. Barsaktan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak kolon kanserine yakalanma riskini azaltır ve barsaklarda su tutulmasını sağlayarak, kabızlıktan korurlar. Bu yararlarının yanı sıra, kolesterolü düşürücü etkileri olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, lif içeren besinlerin enerji içeriği daha düşüktür. Sağlıklı bir yetişkinin günde 25-30 gram lif alması gerekir. Bu miktarda tüketimi sağlamak ve liflerden maksimum yarar sağlamak için, öğünlerinizde çiğ salatalara, sebze ve kurubaklagil yemeklerine yer vermeniz, beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek tüketmeniz ve meyve tüketiminizi arttırmanız yeterli olacaktır. 
Hayatın kaynağı olan suya yeni yılda da gerekli özeni gösterin… Vücudumuzun yaklaşık % 60’ı sudan oluşmaktadır. Su, vücudumuzun işlevlerini doğru sürdürmesi için gereklidir. Bir yetişkinin günde yaklaşık 8-10 su bardağı su tüketmesi gerekir. Su, yarattığı doygunluk hissi ve vücutta oluşan yıkım ürünlerini vücuttan uzaklaştırması nedeni ile zayıflamak isteyenler için çok önemlidir. 
Tuz tüketiminde aşırıya kaçmayın… Gereğinden fazla tuz tüketimi tansiyonunuzun yükselmesine ve vücudunuzun su tutmasına neden olabilir. Günlük tuz tüketiminin 6 gramı aşmaması sağlığınız için uygun olacaktır. 

Kurban bayramını Nasıl Geçirmeli; 
• Güne 2 bardak su ve hafif bir kahvaltı ile başlayın. Bayramda genelde namaza gidenler veya kurban kesme telaşı olanlar kahvaltı öğününü atlarlar. Bu durumda olanlar evden çıkmadan önce bir bardak süt içebilir veya küçük bir avuç fındık, badem veya ceviz ya da 4–5 adet kuru kayısı veya biraz kuru üzüm atıştırabilir. 
• Az ve sık beslenmeye özen gösterin. Gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmayın. 
• Öğünlerde aşırı besin tüketmemeye gayret edin. Eğer bir öğün çok besin tüketti iseniz, hangi besin grubundan fazla yediyseniz o besin grubundan yiyecek hakkınızı bir sonraki öğünde azaltmalısınız. 
• Bayram süresince de günde 8–15 su bardağı su içmeye özen gösterin. 
• Çay, kahve ve asitli içeceklerin tüketiminde aşırıya kaçmayın. Ihlamur, ada çayı ve rezene gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Eğer mide ve tansiyon sorununuz yok ise günde 1–2 şişe doğal maden suyu da içebilirsiniz. 
• Ana öğünlerde tabağınızın yarısını salata ve sebze yemekleri ile doldurun. Diğer yarısına ise 2-3 parça et ve 2-3 yemek kaşığı pilav, makarna ve bulgur gibi tahıl ürünlerinden alın. Pilav, makarna, bulgur ve çorba tüketiyorsanız yanında ekmek tüketmenize gerek yoktur. 
• Şekerlemelerden ve çikolatalardan uzak durmaya çalışın. Ağır hamur tatlıları yerine, sütlü veya meyveli tatlıları tercih edin. Günde 1 porsiyondan fazla tatlı tüketmemeye özen gösterin. 
• Bayram ziyaretleri genelde belli bir düzen içerisinde yapılır. Bu nedenle de ikram edilecek yiyecekler ve öğün planı hakkında fikir yürütmeniz mümkündür. Ziyarete gideceğiniz yerlerde ikram edilecek besinlere göre günün geri kalanında tüketeceğiniz besini hesaplamanız sağlıklı bir yol olacaktır. 
• Günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yapın. Ev içindeki hareketliliğinizi arttırmaya çalışın. 
• Her şeye rağmen bir gün içinde düşündüğünüzden çok fazla yediniz, besin haklarınızı aştıysanız üzülmeyin, afiyet olsun. Bunun telafisi kendinizi aşırı yormadan olabildiğince çok enerji harcayarak aldığınız fazla enerjiyi vücudunuzdan atmak olmalıdır. Yalnız böyle bir davranışı her zaman tekrarlamayın. Bayram süresince 1 günden fazla olmasın. Üst üste birkaç gün boyunca yapacağınız bu tür kaçamaklar ile vücudunuzun kilo almaktan başka çaresi kalmaz. Bayramı artı kilolar ile bitirmek kaçınılmaz olur. 

Yılbaşı Günü ve Gecesini Nasıl Geçirmeli; 
• Güne 1 su bardağı ılık su bir su bardağı oda sıcaklığında su ile başlamak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 
• Uyandıktan sonra bir saat içerisinde kahvaltınızı yapmış olmalısınız. 
• Gece çok kaçıracağınızı düşünerek gün içerisinde öğün atlamak yanlış bir tercih olur. Öğlen menüsünde hafif ve sindirimi kolay bir mönü seçmeye çalışın. 
• Ara öğünlerde meyve, 10–15 fındık veya badem veya 2–3 adet tam ceviz, 1 bardak süt veya yoğurt gibi sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. 
• Yılbaşı sofrasına çok aç oturmanız, fazla miktarda besin tüketmenize yol açabilir. Bu nedenle akşam yemeğinden önce sağlıklı bir ara öğün tüketin. 
• Yılbaşı gecesinde alkol tüketiminde aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Günlük maksimum alkol tüketim miktarı kadınlar için 1 birim erkekler için 2 birimdir. Bir birim alkol, 1-2 şişe bira veya şaraba veya 1 kadeh viski, cin, votka ve rakı gibi yüksek alkollü içeceğe eş değer kabul edilir. 
• Aç karnına alkol içmek kan şekerinizin hızlı bir şekilde düşmesine neden olacağından, alkollü içecekleri yemeklerle birlikte tüketmeye çalışın. Yemeklerle birlikte tüketilen alkol, kana daha yavaş karışır. 
• Tükettiğiniz alkollü içeceğin yanında, tükettiğiniz alkol miktarında su içmeye özen gösterin. Yeni yılın ilk gününde de alkolün olumsuz etkilerinden kurtulmak için bol bol su içmeye özen gösterin. 

GEBELİKTE YILBAŞI GECESİ 
Yılbaşı gecesi çok özeldir. Eğer hamileyseniz çok daha özel olur. Çünkü bebeğinizle geçireceğiniz ilk yılbaşı mutluluk kaynağıdır. 
Yılbaşı gecesinde yaşanacak mutluluklar kadar tüketilecek birbirinden güzel yiyeceklerinde tadı damağınızda kalacak. Ancak bu yıl iki kişilik bir plan yapmanız gerekiyor. Karnınızdaki bebeğiniz ve siz geceyi en mutlu ve en sağlıklı şekilde tamamlamalısınız. 
Bebeğiniz ve siz yılbaşı gününde ve gecesinde neler yapmalısınız? 
• Bütün gün normal beslenme düzeninize devam edin. Günde 6 öğün beslenmeniz gerekir. 
• Sabah, öğlen, akşam mutlaka çiğ sebze ve salatalara sofranızda yer açmalısınız. 
• Akşam açık büfede veya evde iseniz işiniz kolay. Yiyecek gruplarına dikkat ederek her gruptan besin tüketmeye dikkat etmelisiniz. 
1. grup: Et ve et çeşitleri (hindi, ızgara et ve balık) 
2. grup: Ekmek grubu (ekmek, pilav, makarna, fırında pişirilmiş börek vs.) 
3. grup: Süt grubu (yoğurt, ayran, yoğurtlu mezeler) 
4. grup: Sebze ve meyveler (zeytinyağlılar, salatalar, meyveler) 
Bu dört gruptan besin tüketmeye gayret etmek şartıyla sevdiğiniz besin grubundaki yiyeceklerin miktarını biraz arttırabilirsiniz. 
• Yılın son gününde ve gece boyunca bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. 
• Gece uzun ve siz yılbaşı gecesini yoğun geçirmeyi planlıyorsanız bebeğiniz ve siz geceye enerji toplamak için gündüzden biraz uyumaya özen gösterin. 
• Alkol tüketimi bebekler için çok zararlıdır. Mümkünse bebeğinizle birlikte hiç alkol almayın. Eğer canınız çok istiyorsa bir kadehten çok daha az miktarda kırmızı şarap tüketebilirsiniz. 
• Sigara içilen ve havasız ortamlardan uzak kalmaya çalışın. 
• Gece boyunca kendinizi çok yormadan ve doktorunuzun izin verdiği ölçüde hareket edebilirsiniz. 
Ailenizin yeni üyesi ile geçireceğiniz nice mutlu yıllar dilerim. 

Yılbaşı gecesi herkes için özeldir. Eski bir yılın yorgunluğu geride kalırken, yeni yılın getirdiği heyecan ve umut bütün bir gece mutlu eder bizleri. Fakat yılbaşı gecesi kutlamaları birçok beslenme hatasını da yanında getirir. Yeni gelen yılı kutlarken sağlıklı beslenme alışkanlıklarından uzaklaşmak doğru değildir. Eğer herkes gibi yeni yıldan en büyük beklentiniz sağlıksa, sağlığın doğru besin seçimlerinden geçtiğini unutmamanız ve yeni yılınıza ışık katmak için sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanız gerekir. 
Yılbaşı gecesinde sunulan ikramların birçoğu yüksek kalorili ve besin değeri düşük seçeneklerdir. Kendimizi aşırı sıkmadan, stres ve heyecan yapmadan mümkün olan en sağlıklı seçimi yapmak bizim elimizdedir. Bunu bir takım beslenme taktikleri kullanarak başarabiliriz. Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.