Sağlıklı Sosyaller  

Sağlıklı Beslenmenin Alfabesi

Anasayfa > Yazılı Basın > Sağlıklı Beslenmenin Alfabesi
A: Akıllı Beslenin! Akıllı beslenmek, sağlığın temelini oluşturan faktörlerden biridir. Akıllı beslenmek, günlük besinsel ihtiyaçlarımızı tam anlamı ile karşılamak fakat gereksiz besin tüketiminden uzak durmak demektir. Bu şekilde beslenen bir insanher besinden ve her lokmadan tat alır. 
B: Bilgili Olun! Beslenme bilgi düzeyi ve beslenme bilgisinin kalitesi çok önemlidir. Sağlıklı beslenme kurallarını bilmek ve uygulamak, sağlıklı olma ve kaliteli yaşama konusunda en büyük destekçiniz olacaktır. 
C(a):Ca Güçlü kemikler ve kaslar için önemli bir mineral olan kalsiyumun simgesidir. Kalsiyumdan zengin besinler olan süt ve süt ürünlerinin yeterli tüketmek, şimdi ve gelecekte sağlıklı kemikler için garantiniz olacaktır. 
Ç: Çeşitlilik sağlamak: Sofrada çeşitlilik sağlamak, sağlıklı beslenmenin en önemli püf noktasıdır. Tek çeşit beslenme yetersiz ve dengesiz bir beslenme tarzıdır ve sağlıkla ilgili risk faktörlerinin artmasına yol açar. Bu nedenle sofrada her besin grubundan besine yer verilmelidir. 
D: Diyet listeleri out, sağlıklı beslenme in! Uzun dönemde sağlığın korunması, geliştirilmesi ve etkili kilo kontrolünün sağlanabilmesi ne kadar sağlıklı beslendiğinizle ilgilidir. Sabit diyet listeleri kısa dönemde başarı sağlarken, sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve sürdürmek için her hangi bir katkısı yoktur.
E: Eski alışkanlıklar: Eski beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarınızı değiştirip geliştirmenin vakti sizce de gelmedi mi? Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmayı ve daha hareketli bir yaşama başlamayı daha fazla ertelememelisiniz. Sağlıklı pişirme yöntemleri tercih ederek ve sağlıklı beslenerek, mutfağınıza renk verebilirsiniz. Fiziksel aktivite alışkanlığı kazanarak da vücudunuza ve ruhunuza gençlik mesajı vererek genç kalmanızı sağlayabilirsiniz. 
F: Farklı protein kaynakları tüketin. Proteinden zengin besinler, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller, fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı tohumlar, sebzeler ve tahıl ürünleridir. Günlük protein ihtiyacının yarısından fazlası hayvansal protein kaynaklarından, yarısından azı ise bitkisel protein kaynaklarından sağlanmalıdır. Beslenme örüntünüzde bu düzeni sağlayabilmek için, yeterli miktarda et ve süt tüketmeli ve öğünlerinizden tam tahıl ürünleri ve sebzeleri eksik etmemelisiniz. 
G: Gece atıştırmalarına son verin. Birçok insan akşam yemeğinden sonra atıştırmak ister. Fakat kilo kontrolünün sağlanamamasında yani kilo almada en büyük suçlulardan biri de gece atıştırmalarıdır. Fazla kilolardan korunmak ve sağlıklı kalmak için, ağır atıştırmalıklar yerine meyve ve sebzeyi tercih edin. Bir porsiyon meyve veya çiğ salata gece açlığınızı bastırmakla kalmayacak, zengin vitamin ve mineral içeriği ile sağlığınıza da katkı sağlayacaktır. 
H: Hedefe odaklanın! Şu andan itibaren hayat ile ilgili hedefiniz sağlıklı yaşamak olsun. Hedefinizi engelleyen uyaranları hayatınızdan çıkarın. Örneğin hareketsizlik, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi gibi… 
I: Israrlara hayır deyin. Her hangi bir yiyecek teklifini eğer gerçekten istiyorsanız ölçülü bir miktarda kabul edin. Hatır için fazladan kalori almayın. Sohbeti ve beraberliğinizi yemeklerle bağdaştırmayın. 

İ: İçeceklerinizi doğru seçin! İçecekler konusunda sağlıklı seçimler yapmaya gayret edin. Aşırı alkol tüketiminin kalp ve karaciğer sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi, şekerli içeceklerin boş enerji kaynakları olduğunu, fazla çay ve kahvenin vücuttan su atımını arttırdığını ve kalp atım hızını arttırdığını aklınızdan çıkarmayın. Taze ve şekersiz meyve suları, ayran ve suyun en sağlıklı içecekler olduğunu unutmayın. 

K: Kalp dostu yiyeceklere yönelin. Kalp sağlığını korumada ve kan kolesterolünü dengelemede etkili olan sebze ve meyveleri ihmal etmeyin. Günde 5-9 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Kötü huylu kolesterol olan (LDL) yi düşürmede de etkili olan çözünür posadan zengin yulaf, çavdar ve tam tahıl ürünlerine de sofranızda yer açın. 
L: Liflere merhaba deyin. Beslenmemizde ve sağlığımız üzerinde önemli yeri olan lifleri yeteri kadar tüketmek, barsak ve kalp sağlığını korumada, şeker, tansiyon ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltma da etkilidir. Sağlığı korumak ve sağlık risklerini azaltmak için, günde 25-30 gram lif tüketilmesi gerekir. Liften zengin besinler olan sebze, meyve, kurubaklagil ve tahıl ürünleri tercih edilmelidir. Haftada 1-2 kez kurubaklagil, her öğün çiğ salata tüketmek beslenme örüntümüzü lif açısından zenginleştirecek basit yollardır. 
M: Motivasyonunuzu yüksek tutun. Başarılı olmak için gerekli faktörlerden biri olan motivasyonun düşmesi, hedefe kilitlenmede zorluk çıkartır. Motivasyon sorunu yaşıyorsanız, çözüme odaklanın. Motivasyonunuzu azaltan etmeni ortaya çıkartın ve yoketmek için elinizden geleni yapın. Tek başınıza spor yapmak motivasyonunuzu azaltıyorsa, eşinizi veya en yakın arkadaşınızı sizinle gelmesi için ikna edin. 
N: Normal ağırlığınıza ulaşın ve bu ağırlığı koruyun. Yaş, cinsiyet, sağlık durumu, vücut yapısı gibi özellikleriniz göz önünde tutularak belirlenen ideal vücut ağırlığınıza uygun ve sağlıklı bir zayıflama programı ile ulaşın. Zayıflama programında diyet, spor ve davranış değişikliği üçgeninden yararlanın. İdeal kilonuza ulaştıktan sonra da, yeniden kilo almayı önlemek ve sağlıklı kalmak için öğrendiğiniz sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürün. 
O: Optimum Beslenme: Gereğinden az veya gereğinden fazla beslenmenin sağlıksız olduğunu unutmayın. Gereğinden az yemek, vücudunuzun hastalıklara karı direncinin azalması, halsizlik ve vitamin ve mineral yetersizlikleri ile sonuçlanabilir. Gereğinden fazla besin tüketimi ise, vücutta aşırı yağlanmaya ve şeker, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini arttırır. 
Ö: Öğünleriniz düzenli olmalı. Sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı yaşamanın en önemli şartlarından biri de öğünlerin düzenli tüketilmesidir. Günde 6 öğün beslenmek, kan şekerini dengeleyerek açlık krizlerini engeller. Yapılan çalışmalarda az ve sık beslenmenin vücut yağlanmasını engellediği sonucuna ulaşılmıştır. Metabolizmanızı dinç tutmak için, dört saatten fazla aç kalmayın ve az ve sık beslenin. 
P: Pozitif düşünün. Bardağın boş kısmı yerine dolu kısmını görmeyi tercih etmelisiniz. Pozitif düşünme, motivasyonunuzu arttırarak sağlıklı yaşam tarzı benimseme de size yardımcı olacaktır. Sürekli yapabilecekleriniz üzerine değil, yaptıklarınızın üzerine de düşünün. Başarılanı düşünmek insanı motive eder. Kaybettiğiniz kilonun değerini bilin ve mutlu hissedin. 
R: Sofralar rengarenk. Sebze ve meyveler, içerdikleri farklı bileşikler nedeni ile farklı renktedirler. Bu nedenle her bir farklı renk, sağlığa yararlı farklı bir öğe demektir. Sebze ve meyvelerin içerdiği sihirli güçten maksimum derecede faydalanmak istiyorsanız, sofranızda farklı renklerde sebze ve meyvelere yer ayırmalısınız. Salatalarınızda ve yemeklerinizde sarıların, turuncuların, kırmızıların ve yeşillerin özgürce dolaşmasına izin verin. 
S: Suyu yeterli miktarda tüketmeye özen gösterin. Su, vücudumuzun işlevlerini normal olarak sürdürmesi ve vücudumuzda oluşan veya çevreden vücudumuza giren toksik maddelerin atılması açısından çok önemlidir. Vücudun sağlıklı kalması için günde 8–15 su bardağı su tüketilmesi gerekir. Su içmeyi unutuyorum diyorsanız, yanınızda su şişesi taşımayı alışkanlık haline getirin. 
Ş: Şekeri azaltın. Şeker, saf karbonhidrat kaynağıdır. Vitamin ve mineral içeriği olmadığından dolayı boş enerji kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Saf beyaz şekerin glisemik indeksi de yüksektir. Yani kan şekerini hızlı yükseltip, hızla düşürür. Bu nedenle de tatlı krizi veya atıştırma krizlerini tetikleyebilir. Günlük şeker tüketiminizi mümkün olduğunca azaltmaya özen gösterin. Şekerden vazgeçemiyorsanız, miktarı azaltın. 
T: Tam tahıl ürünleri tüketme vakti geldi. Sağlıklı beslenmede, besinleri doğal haliyle tüketmek önemlidir. Doğal haliyle tüketilmesi gereken ürünlerden biri de, tam tahıl ürünleridir. Tam tahıl ürünleri, içerdikleri çözünmez posa ile barsak sağlığını düzenlerken, çözünür posa ile de kan kolesterolü seviyelerini azaltmada yardımcı olur. Tam tahıl ürünlerinden daha fazla faydalanmak için beyaz un ve beyaz ekmek yerine tam tahıl unu ve tam tahıl ekmeği tercih edin. Kek, kurabiye ve böreklerinizi de tam tahıl unu kullanmaya ne dersiniz? 
U: Unutmayın. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanmalı ve buna ömür boyu devam etmelisiniz. 
Ü: Üçgeni öğrenin. Sağlıklı yaşama ve kilo kontrolünde önemli olan üçgeni öğrenin. Doğru diyet, uygun spor ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması. Bu üçlüyü, aklınızdan çıkartmayın 
V:
 Vakit nakittir. Artık bahanelerden vazgeçin. Sağlıklı beslenmek için çok genç, çok yaşlı vs. olduğunuzu düşünmeyin. Sağlık ve sağlıklı beslenme için hiçbir zaman geç kalınmış sayılmaz. Diyetinize pazartesi günü başlamak istemeniz, son bir kez daha düşünmeden şuursuzca yeme çabalarınız kendi sorumluluklarınızdan kaçışı ifade eder. Bahanelerden kurtulun ve hemen başlayın. Unutmayın, sağlığınız sizin sorumluluğunuzda. 
Y: Yazmayı alışkanlık haline getirin. Günlük tutmaya yeniden başlamanın zamanı geldi. Sağlık günlüğünüze gün boyunca yediklerinizi ve yaptığınız fiziksel aktiviteleri not edin. Böylece kendinizi daha rahat değerlendirebilir, hatalarınızın sebeplerini saptayarak tekrarını önleyebilirsiniz. 
Z: Zamanı değerlendirin. Günümüzde pek çok kişi, zamansızlıktan yakınır ve zamanı olsa kendisi ile ilgili pek çok sorunu çözebileceğini söyler. Doğru zaman yönetimi ile ailenize, işinize, dostlarınıza ve sağlığınıza vakit ayırmanız mümkün olacaktır. Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.