Sağlıklı Sosyaller  

Ramazan Ayında Kilo Yönetimi

Anasayfa > Yazılı Basın > Ramazan Ayında Kilo Yönetimi
Oruçta Beslenme Planı 
İftardan sahura kadar olan zaman dilimi içinde, dengeli öğünler oluşturmalı ve günlük besin öğesi ihtiyaçlarımızı tamamlayacak şekilde yeterli beslenmeliyiz. Yavaş yemeli, bol su içmeli, sıvı, lif ve enzim miktarı yüksek taze sebze ve meyveyi de yeterli ölçüde yemeliyiz. 
Sahura mutlaka kalkmalıyız. Gün sahurla başlamalı, sahuru sabah kahvaltısı gibi düşünüp; gün boyunca acıkacağımızı da düşünerek karbonhidrat protein yağ açısından dengeli, glisemik indeksi düşük kan şekerini hızlı değiştirmeyen öğünler oluşturmalıyız. 
İftar öğününü öğlen yemeği gibi düşünmeli, et, sebze ekmek grubu, salata, yoğurt içeren kompleks bir öğün oluşturmalı, iftar sofralarının zenginliği içinde olabilecek en sağlıklı seçimleri yapmalıyız. Gün boyu aç kalarak yavaşlayan vücudumuzu sağlıklı seçimlerle olabilecek en hızlı düzeye getirebiliriz. Aşırı yağlı, şekerli, çok işlem görmüş yiyeceklerin tüketimini minimuma indirmemiz gerekir. 
İftar sonrası; peynir+ ekmek, yoğurt+ meyve, süt+ corn-fleks müsli gibi sağlıklı atıştırmalar yapmalıyız. Tatlı yiyebiliriz ancak yavaş tüketmeli ve ölçüde sınır tanımalıyız. Meyve yemeyi ihmal etmemeliyiz. 
Böylece açlık süresini olabilen en kısa süreye indirebiliriz. Sadece iftar öğünü yapmak veya beslenmemizi iftar sahur öğünleri ile sınırlamak metabolizmamızın daha da yavaşlamasına sebep olur. Bu durum daha kolay kilo almamıza zemin hazırlar. Ayrıca sindirim sorunlarının da su yüzüne çıkmasını kolaylaştırır. 

Vücudumuza besinlerle alınan enerji kadar harcanan enerji de önemlidir. Enerji harcaması vücudumuzda, 3 temel bileşenin etkisi ile oluşur. Bunlar; 
1-Kişinin bazal metabolik hızı (yaşamak için harcadığı enerji) , 
2- Fiziksel aktivitesi (günlük aktiviteler ile harcadığı enerji), 
3-Besinlerin oluşturduğu termik etki (besinleri sindirmek için harcadığı enerji).
Ramazan ayı boyunca bazal metabolik hızın ve besinlerin termik etkisinin azaldığı düşünüldüğünde, fiziksel aktivitenin daha anlamlı bir boyut kazanır. Ancak oruçlu iken aşırı fiziksel aktivite ve ağır yoğunluklu egzersizler kan şekerinin aşırı düşmesine ve aşırı su kaybına bağlı olarak halsizliğe, baş dönmesine ve bayılmalara neden olabilir. Bu nedenle sahur ile iftar arasında oruçlu iken günlük aktivitelerimizi biraz sınırlayıp vücuttan aşırı su ve kas kaybını önlemek gerekir. İftardan sonraki zaman diliminde ise her gün en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yapmamız ve vücut aktivitelerimizi arttırmamız sağlıklı olacaktır. 

Ramazan ayı zayıflama fırsatı değildir. 
Ramazan ayı ve oruç tutma bir zayıflama fırsatı olarak düşünülmemelidir. “Nasıl olsa bütün gün aç kalacağım, akşamda az yersem…” mantığı ile yapılan açlık diyetleri tartıda sizi zayıflamış gibi gösterse de, aslında kas kaybetmenize, yağ oranınızın artmasına ve metabolizmanızda düzeltemeyeceğiniz hasarlara yol açar. Ramazan ayının son bulması ile birlikte, bayramda bir anda besinlere kavuşarak şoka girecek olan metabolizmanız bir dahaki açlık alarmına karşı yediklerinizi yağ olarak daha kolay depolamaya başlayacaktır. Sonuç, sağlıksız bir şekilde verdiğiniz kiloların hızla geri alınması, yağ dokusunun artması, kas dokusunun zarar görmesi ve Ramazan ayını aç geçirmiş olmanız olacaktır. 
Zayıflama programına dâhil olanların veya olmak isteyenlerin Ramazan’da zayıflama programlarına ara vermelerine ise gerek yoktur. Bir diyetisyen kontrolünde zayıflayan kişiler, programlarına ara vermeden oruç düzenine göre hazırlanmış diyet programı ile sağlıklı bir şekilde Ramazan ayında da kilo vermeye devam edebilirler. Bu dönemde yemek yeme saatlerine uygun bir beslenme programı uygulanır ve kişi metabolik hızına zarar vermeden, yavaş yavaş kilo vermeye ve vücut yağ dokusunu azaltmaya devam eder. Yaşamın her döneminde olduğu gibi Ramazan ayında da sağlığı korumak ve yaşam kalitesini yükseltmek için profesyonel yardım almak, istenilen sonuca sağlıklı ve korumalı olarak ulaşmanın tek yoludur.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.