Sağlıklı Sosyaller  

Zayıflayayım Derken Sağlığınızı Kaybetmeyin

Anasayfa > Yazılı Basın > Zayıflayayım Derken Sağlığınızı Kaybetmeyin
Hiçbir insan şişman olmak istemez. Fazla kilosu olan bir çok kişi çeşitli yöntemlerle bu kilolardan kurtulma yolları arar. Zayıflamak isterken, metabolizmanıza, sağlığınıza zarar verebilir, kilo alabilirsiniz. Bu nedenle kilo vermeye karar verdikten sonra, bu kiloları verme yolunu da seçiminiz çok önemli. Bu yolu seçerken çok fazla hata yapılmaktadır. Bu hatalar yeni bir kısır döngü sürecinin başlangıcı olmaktadır. Sağlıksız yollarla verilen kilolar kısa zamanda tekrar geri alınmakta, yeniden kilo verme isteği yine sağlıksız yol seçimi devam eden fasit bir daire. Bu noktada bozulan sağlığımız, psikolojimiz, kaybettiğimiz zamanımız, inancımız, zamanımız cabası. 


Fazla kilosu olan insanlar bu kilolarından kurtulmak için mucize yöntemler peşinde koşmamalıdır. Bir sihirli değnek misali kiloları bir anda verdirmeyi vadeden yöntemlere çok itibar edilmekte. Unutulmaması gereken kilo verme sürecinde bir uzmandan yardım alınmalı, sihirli etkileri olduğu söylenen ilaçlar, metotlardan kaçınılmalıdır. Birkaç haftada kilo verdiren şok diyetler yararsız olduğu gibi sağlık açısından da büyük riskler taşımaktadır. Bu yollarla verilen kilolar daha sonra daha hızlı ve fazlasıyla geri alınmaktadır. 

Şişmanlıktan kurtulmak için uygulanan yanlış yöntemlerden bazı örnekler: 

• Kilo vermek için bilinçsizce ilaç kullanımı, 
• Naylon giysiler giyerek çok terleyip kilo vereceğini umma, 
• Elektrik stimulasyonu veren cihazlar, 
• Çok düşük kalorili diyetler, 
• Sıvı kaybı sağlayan diuretik maddeler içeren ilaçlar, 
• Bağırsağı çalıştıran, uyaran laksatri etkili ilaçlar, 
• Tek tip gıda maddeleriyle beslenme veya hep aynı yiyecekleri yeme. 


Aslında bu yöntemlerin bir çoğu tartıda geçici süre az kiloda görünmenizi sağlayabilir. Ancak vücudunuzun istediğiniz görüntüye ve sağlığa kavuşmasını sağlayamazsınız. Uzman denetimi olmadan rastgele yapılan standart diyetlerle vücudumuzun yağ yerine kas kaybetmesine neden olabilir. Yağlı ama yinede sert kol ve bacaklarınız ölçü olarak biraz daha incelse de, vücudunuzun o eski sertliğini yitirebilir, kas kitlesi azalacağı için uzuvlarınız yağların iyice belirginleştiği bir şekilde ortaya çıkabilir. Metabolizmanız yavaşlar ve vücut oluşan metabolik stresten dolayı enzim ve hormon sisteminizde bunu destekleyerek kilo almanız daha da kolaylaşır ve hızlanır. 

Bu yöntemlerle kilo veren insanlar daha sonra alacakları kilolarla vücutlarındaki yağ oranını daha da artıracak, böylece sağlığını iki misli tehlikeye sokmuş olacaktır. Kısacası bilimsel olmayan bu geçici yöntemlerle, vücudumuz için çok gerekli kas kitlelerini kaybetme riski büyüktür. Kaslar yağları yakan fabrikalar olduğundan, amacın kas kütlesi yitirilmeden yağ kitlesinden kurtulmak olduğu unutulmamalıdır. 

Şişmanlıktan kurtulmak için uyguladığınız enerjisi çok düşük katı diyetlerle vücudunuzda yakacağınız yağ sınırlı olacaktır. Kayıp daha çok bizim için çok önemli olan su ve kastan olacaktır. Bu nedenle seçiminiz sizin tüm özellerinizi dikkate alarak sizin için bir Diyetisyen tarafından size özel hazırlanmış beslenme programı olmalıdır. Bu program sabit olmayıp size alternatifler sunmalıdır. 

Uygulanacak egzersiz programları da bireye özgü hazırlanmalı, grup egzersizlerinde her katılımcının kendine özgü kilo, yağ oranı, cinsiyet, yaş, egzersiz yapıp yapmadığı, kondüsyon durumu, beslenme alışkanlığı göz önünde bulundurulmalıdır. 

Mutlaka yürüme, koşma, bisiklet, yüzme…. gibi aktivitelerden biri seçilerek, yaşa göre hesaplanacak nabız sayısında egzersiz yapılmalıdır. Ağırlık çalışmaları bazal metabolizma hızını arttırır. Uzun süreli yürüyüş, koşu vs. gibi aktiviteler ise fazla enerji harcamamızı sağlar. 


- Ağırlık çalıması çok yüksek ağırlıklar olmamak kaydıyla en az haftada 1 kez yapılması yerinde olur. 

- Yaşı ileri insanlar kendilerini aşırı yormadan günde birkaç kez olacak şekilde kendi temposunda kısa mesafe yürüyüşler yapmalı. Yapılabilir durumda ise, küçük ağırlıklarla antrönör eşliğinde ağırlık çalışmaları da yapabilirler. 

Modern yaşam koşulları her geçen gün aktivitelerimizin azalmasına neden olmaktadır. Bu durumun zamanla sağlığımızda yaratacağı olumsuzlukların bilincinde olup, bu yaşam koşullarımız içine bir şekilde fiziksel aktivitelere yer vermeliyiz. Bu noktada çözümü siz çok rahat oluşturabilirsiniz. Evde, işte biraz daha hareketli olmak, asansörü az kullanmak, yakın mesafeleri yürümek….. Düzenli spora hayatımızda yer vermek en ideal yol olacaktır. 

Obezitenin artması, kilo fazlalığının birçok hastalığı beraberinde getirmesi zayıflama üzerine daha fazla araştırma yapılması ve daha fazla maddi kaynaklar ayrılmasına neden oldu. Buna fit görünme istediğini eklediğimizde konunun sağlık açısından olduğu kadar, psikolojik açıdan da önemi gözler önüne serilmektedir. Ancak tüm bunlara karşın, şişmanlıkla mücadelede çok fazla bir mesafe kat edilemediği görülebilmektedir. Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.