Sağlıklı Sosyaller  

Kilo Alma ve Verme Döngüsü

Anasayfa > Yazılı Basın > Kilo Alma ve Verme Döngüsü
Hepimiz sağlıklı olmak ve sağlıklı yaşamak istiyoruz. Bunun için sağlıklı vücut ağırlığını yakalamak birinci adım. 
Birçoğumuzun kilo vermesi gerekiyor, kilo vermek istiyoruz. Fazla kilosu olan insanların büyük bir çoğunluğu kilo vermiş, başarılı olmuş. Ancak verdiği kilolarını fazlasıyla geri almaya engel olamamış. O kadar çaba harcamış, boşa gitmiş. Bu durumda ya tekrar çaba harcamak istemiyor, diyete küsmüş. Ya da uslanmaz aşıklar gibi sezonluk diyetlerle kilo alıp vermeye devam ediyor ve elbise dolabında her beden kıyafet mevcut. 

Ne yapmalı kilo vermeli? Nasıl kilo almamalı? 


1. Öncelikle karar vermelisiniz. Mevcut durumunuzu değerlendirin. Fazla kilolarımı verirsem neler kazanırım, vermezsem ne durumda olurum, tekrar alırsam ne düşünürüm gözden geçirin. Süreçleri iyi planlamalı, ayaklarınız yere basarak mantıklı ve sağlıklı hedefler koymalısınız. 
2. Sabırlı olunçabuk vazgeçmeyin. Pazartesi başlayıp, dayanamadım çok canım istedi diyerek normalden çok fazla abur cubur tüketip, diyeti bir sonra ki haftaya ertelemeyin. Sık sık diyete başlama ve bırakma, kendinize olan güveninizi olumsuz etkiler. 

3. Bir bilenden yardım almalı, doğru adresi bulmalısınız. Bu konuda çok iyi araştırmalı ve mutlaka güvenilir bir beslenme ve diyet uzmanından, diyetisyenden yardım almalısınız. Diyetisyeniniz işini severek yapmalı ve konusuna hakim olmalı. Eğer uzmanınız sizi kolay yollara standart listelere, zayıflama ilaçlarına yönlendiriyorsa, kafanızda güvensizlik beliriyorsa doğru adreste miyim? Sorusunu gündeme getirin. 
4. Yakın takip önemli. Danıştığınız diyetisyeniniz her hafta ölçümlerinizi alıp, ayrıntıları değerlendirmeli, gerekli ayarlamaları yapmalı. 
5. Eğitim şart. Beslenmeyi öğrenmelisiniz. Mantığını sorun, ikna olmadığınız programı uygulamanız ve devamını sağlamanız zor. 
6. Acele etmeyin sabırlı olun. Çok yavaş veriyorum teşhisi ile yolunuzdan vazgeçmeyin. 

7. Harcadığınız enerjiyi arttırın. Ne kadar çok hareket o kadar çok kilo kaybı. İmkan varsa düzenli spor yapılması en idealidir. Ucuz spor yürüyüşe hayatımızın akışı içerisinde yer verebilirisiniz. Yürüyüş masrafsız son derece sağlıklı bir spordur. İş yerinde asansörü az kullanmak, ofis içinde hareketlerinizi artırma imkanları oluşturmak, evde ev işleri yapmak, yakın yerlere yürüyerek gitmek; enerji harcamanızı arttırmada pratik önerilerdir. 

8. Diyeti ceza gibi görmeyin. Bitince bu durum bitecek, istediğimi istediğim kadar yiyeceğim mantığından uzak durun. Sağlıklı beslenmenin bir dönemlik değil hayatınızın her döneminde gerekli olduğunu unutmayın. Diyete girdim, kilolarımı bir vereyim istediğimi istediğim kadar yiyeceğim, bu günlerin intikamını alacağım mantığı verilen kiloların hızlı ve fazlasıyla geri alınacağının işaretleridir. Bu düşünce sağlıklı beslenmenin mantığının kavranmadığını gösterir. Beslenme hayatınız boyunca uygulayacağınız bir eylemdir. Bu eylemi beslenme ve diyetetik bilimi, ışığında gerçekleştirmek, kilo almamanın altın kuralıdır. Kilolar verildikten sonra eski beslenme şeklinize, alışkanlıklarınıza, yaşam tarzınıza dönerseniz kilo almamanız imkansız bir durumdur. 


9. Mutlaka koruma programı uygulayın. Kilolarınızı verdikten sonra bu iş tamam artık deyip beslenmenizi oluruna bırakmayın. Ya da kilo verirken ki gibi beslenmeyin. İstediğiniz sağlıklı kilonuza geldikten sonra; kilo verme kuralları ile kilonuzu korumaya çalışmanız tekrar kilo almanızı kolaylaştırır. Destek aldığımız diyetisyeninizin size hazırlayacağı koruma programına ve gerekli takibine önem verin. Koruma aşaması uzmanınızın yakın takibinden yavaş yavaş kontrollü bir şekilde uzaklaşıp tam olarak kendi takibinize geçme sürecidir. 

10. Yönetim sizde kolay gelsin öğrendiğiniz sağlıklı beslenme. Kendinize kurduğunuz yeni beslenme tarzımızı benimseyin. Beslenme şeklinizi sağlıklı beslenme kuralları içerisinde geliştirme ve renklendirmenin yollarını aramayın. Spor aktivitelerinizi devam ettirin ve bu aktiviteleri hayatımızın bir parçası haline getirin. 

Sağlığınıza, yaşam sürenize ve yaşam kalitenize söz sahibi olan beslenmenize gerekli önemi vermeniz ümidiyle. Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.