Sağlıklı Sosyaller  

Yaza Hazır Mısınız?

Anasayfa > Yazılı Basın > Yaza Hazır Mısınız?
Keyifli, dinamik ve formda bir yaz geçirmek istiyorsanız beslenmenizi bu keyifli mevsim dönümüne göre adapte etmelisiniz. Hem de en kısa sürede… Yaza 1 kala, bikinilerde kötü görüntü yaratacak ve yaz sıcaklarında sizi bunaltarak sağlığınızı bozacak bütün fazla yağ birikintilerine karşı savaş açıyoruz! 

METABOLİZMAMIZIN DA YAZA ADAPTE OLMASI GEREK! 

Hızlı bir yaz mevsimi geçirmeyi hayal ediyorsanız metabolizmanızın da size ayak uydurmasını sağlayabilirsiniz. Yaz aylarının başlangıcı ile birlikte metabolizmasını hızlandırmak isteyenler özel önerilerimize göz gezdirsinler. 

Günde 1-2 fincan yeşil çaya ne dersiniz? 

Yapılan bilimsel çalışmalar yeşil çayın metabolizma hızını arttırdığını ortaya koymuştur. Bu artış bütün fazla yağlarımızı yakacak bir artış olmasa da , günlük enerji harcamanızı bir miktar arttırmanıza yardımcı olacaktır. 

Meksika Mutfağından Seçmeler… 

Bildiğiniz gibi Meksika mutfağı acı yemekleri ile ünlüdür. Filmlere bile konu olan Meksika mutfağının size zayıflama konusunda yardımcı olabileceği hiç akılınıza gelir miydi? Ama acı sosları ve kırmızı biberi ile ünlü olan bu mutfak aslında metabolizma hızlandırıyor. Acı kırmızı biberin içerdiği kapsaisin adlı madde vücutta sıcaklık hissini arttırarak daha fazla enerji harcamanıza neden oluyor. 

Omega-3 her derde deva… 

Kan kolesterolü üzerindeki olumlu etkileri,beyin fonksiyonları ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkilerinin yanı sıra, omega-3 yağ asitleri metabolizmanın düzgün çalışması konusunda da görevlidir. Omega-3 yağ asidini eksik alan kişilerde metabolizmanın yavaşladığı bilinmektedir. Haftada 2 – 3 kez balık tüketerek ve ara öğünlerde yaklaşık bir avuç yağlı kuruyemiş tüketerek metabolizmanızın canlanmasını sağlayabilirsinz. 

Yumurta metabolizmayı nasıl hızlandırır? 

B grubu vitaminlerden biri olan biotin yumurtada fazla miktarda bulunur. Bu vitaminin enerji üretim reaksiyonlarında yer alması metabolizmamız üzerinde söz sahibi olmamızı sağlar. Sağlıklı kişilerin hergün, kolesterolü yüksek kişilerin ise haftada 2 – 3 kez yumurta tüketmesi yaz aylarına girmeden metabolizmanın biraz daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Biotinin vücudunuza etkili bir şekilde kullanılmasını istiyorsanız tükettiğiniz yumurtanın beyazının tam piştiğinden emin olmanız gerekmektedir. 

Yeterli protein herkese lazım…. 

Vücut yeterli protein alamadığında çalışmasını yavaşlatır. bu da aslında metabolizmanın yavaşlaması anlamına gelmektedir. Vücut proteinin sindirirken daha fazla enerji harcar, bu nedenle de herkesin yeterli miktarda protein tüketmesi gerekir. Ana öğünlerinizde hayvansal protein kaynakları olan süt ve süt ürünleri, et çeşitlerine yeterli miktarda yer vererek vücudunuzun düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz. 
Tam tahıllar enerji üretir… 
Tam tahıl ürünleri, B vitaminlerinden ve posadan oldukça zengindirler. B grubu vitaminleri, vücutta enerji üretiminde kullanılır. Posaların ise sindirimi daha uzun süre aldığı için vücudun enerji harcamasını arttırırlar. Metabolizmanıza çift yönlü destek vermek amacıyla yapabilecekleriniz arasında beyaz un ve beyaz ekmek yerine tam tahıl unları ve ekmekleri tercih etmek gelir. 

Uzun süreli açlıklar kaçınılması gereken durumlar… 

Besin tüketiminden 3 saat sonra kan şekeri düşmeye başlar.Düşen kan şekerini vücut açlık durumu olarak algılayarak, harcadığı enerjiyi yani metabolizmayı yavaşlatır.Bu nedenle uzun süreli açlıklar kaçınılması gereken durumların başında gelir.Öğünlerinizin arasında 2- 3 saate olmasına özen göstererek ve gün içerisinde 4 saatten daha uzun süre aç kalmadan beslenmeye dikkat ederek bu riski ortadan kaldırabilirsiniz. 

Az ve sık beslenmek en kolay yoldur… 
Günlük öğün düzeninde ana ve ara öğünlere yer vermek, metabolizmayı hızlandırmanın en etkili yoludur. Günde toplam 6 öğün beslenerek metabolizmanıza hız verebilirsiniz. Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.